Աշխատանքներ են տարվում ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2027թ. երկարացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ: Նա նշել է, որ այդ նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունից ներգրավվել են վարկային և դրամաշնորհային միջոցներ։
Հանդիպման ժամանակ Երվանդ Զախարյանը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կառուցվածքը և զարգացման ուղիները։
Խոսելով ատոմային էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերի մասին` նախարարը նաև նշել է՝ դրան զուգահեռ, Հայաստանը պատրաստվում է մինչև 2027թ. կառուցել նոր միջուկային էներգաբլոկ՝ 600 մեգավատ հզորությամբ։
Սպասվում է երկու նոր ջերմային կայանների կառուցում՝ Երևանում և Վանաձորում։
Անցած տարվա վերջին ընդունված էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ՝ մինչև 2036թ. ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են էներգետիկ հզորությունների ավելացում նաև վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում։
Ե. Զախարյանը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել հայ-չեխական գործարար հարաբերությունների զարգացմանը՝ ինչպես էներգետիկայի, այնպես էլ ընդերքի ոլորտում։
Էներգետիկ ոլորտում հայ-չեխական գործակցությունը հաջողությամբ ընթանում է հատկապես ատոմային էներգետիկայի բնագավառում։ Կողմերը հույս են հայտնել, որ դա կշարունակվի նաև հետագայում։ Որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ էներգետիկ ոլորտում հայ-չեխական համագործակցության ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման նոր հնարավորությունները քննարկելու նպատակով, հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ Հայաստանը մտադիր էր կառուցել ԱԷԿ–ի մոտ 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր էներգաբլոկ, որի համար կպահանջվեր մոտ $5 մլրդ: Նոր էներգաբլոկի կառուցումը նախատեսվում է սկսել 2018–2019-ին, ԱԷԿ–ի 2-րդ էներգաբլոկի վերակառուցումը կսկսվի 2017-ի գարնանը և կտևի մոտ կես տարի։ Այժմ գործում է միայն այդ բլոկը՝ 407.5 Մբթ հզորությամբ, որը շահագործման է հանձնվել 1980-ին՝ 30 տարի շահագործման նախագծային ժամկետով: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2-րդ էներգաբլոկը 1989–1995 թվականներին չի աշխատել՝ շահագործման ժամկետի ավարտը սահմանվել է 2026-ի սեպտեմբերը:
Մեծամորի ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման երկարացման և արդիականացման ծրագիրն իրականացվելու է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակներում։ Ռուսաստանը կտրամադրի այդ նպատակների համար ընդհանուր 270 միլիոն դոլար միջպետական վարկ և 30 մլն դոլար դրամաշնորհ։ ՀԱԷԿ-ի վերակառուցումը կմեկնարկի 2017-ի գարնանը և մոտ կես տարի կտևի: ՌԴ-ն նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է տրամադրել նոր բլոկի կառուցման համար անհրաժեշտ գումարի մի մասը` սարքավորումների տեսքով: Մյուս միջոցները նախատեսվում է ներգրավել տարբեր երկրների ֆինանսական աջակցության միջոցով:

Армения намерена до 2027 года построить новый атомный энергоблок мощностью 600 МВт. Об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян во время встречи с чешской делегацией, прибывшей в Ереван для участия в армяно-чешском бизнес-форуме.
В ходе встречи стороны обсудили текущий уровень сотрудничества между двумя странами, а также возможности их развития. Как сообщает пресс-служба Министерства энергетики и природных ресурсов, Ерванд Захарян представил гостям структуру армянской энергетической системы и направления развития. В ходе встречи министр отметил, что проводятся работы по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока до 2027 года. С этой целью из России были привлечены кредитные и грантовые средства. Параллельно с этим, Армения намерена до 2027 года построить новый атомный энергоблок с мощностью 600 МВт. Предполагается также строительство двух ТЭС в Ереване и Ванадзоре. В рамках одобренной в конце прошлого года стратегической программы (до 2036 года), предполагается увеличение энергетической мощи также в сфере возобновляемых источников энергии.
Захарян выразил готовность способствовать развитию армяно-чешских отношений, как в сфере энергетики, так и в горнодобывающем секторе. Ян Младек в свою очередь представил текущее состояние энергетической системы Чехии и перспективы дальнейшего развития, а также коснулся возможностей сотрудничества в указанной сфере. Армяно-чешское сотрудничество в энергетическом секторе особенно удачно идет в области атомной энергетики. В ходе встречи стороны выразили надежду, что оно продолжится и в будущем. Было принято решение о создании рабочей группы, которая будет заниматься расширением армяно-чешского сотрудничества и обсуждением новых возможностей реализации совместных проектов, передает Armenia Today.
11 февраля из повестки дня заседания правительства Армении изъят вопрос об утверждении программы строительства нового атомного энергоблока в Армении.
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян отметил, что есть необходимость в дополнительных обсуждениях в связи с программой.
Согласно программе, начало строительства нового атомного энергоблока было предусмотрено на 2018 год, а сдача в эксплуатацию была запланирована на 2026 год. В обосновании программы напоминается, что 20 декабря 2014 года было подписано соглашение с правительством РФ о сотрудничестве по продлению сроков эксплуатации второго атомного энергоблока в Армении. Соглашение между правительством РА и РФ «О предоставлении экспортного кредита правительству Армении с целью реализации работ по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока АЭС Армении» было подписано 5 февраля прошлого года. Оба соглашения вступили в силу 12 мая 2015 года. Вышеуказанными соглашениями правительству Армении будет предоставлено 270 млн долларов кредитных средств и 30 млн долларов безвозмездных средств для реализации работ по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока.