Հոդվածի առաջին մասը կարդացեք այստեղ:
Իտալական Ուշ վերածննդի և Հյուսիսային վերածննդի շրջանում (16-17-րդ դդ․) շարունակվում է արևելյան գորգի պատկերումը տարբեր նկարիչների գործերում։ Այստեղ ևս, նմանատիպ հարյուրավոր կտավներն ու որմնանկարներն ուսումնասիրելիս, դժվարություններ են առաջանում արևելյան գորգի պատկերների շարքում հայկական գորգը միանշանակորեն հատկորոշելու հարցում։ Այնուամենայնիվ, ուղղակի և անուղղակի առանձին տվյալների համադրմամբ, ինչպես նաև հայկական գորգագործական արվեստի և մանրանկարչության ու խաչքարային արվեստի բնորոշ տարրերի զուգահեռ վերլուծությամբ հնարավոր է որոշակի վստահությամբ առանձնացնել այդ գործերում հենց հայկական գորգի պատկերումը։
Անհրաժեշտ է նշել մի կարևոր հանգամանք ևս․ եթե նույնիսկ դժվար է տարբեր նկարիչների գործերում պատկերված արևելյան գորգերի մեջ միանշանակորեն առանձնացնել Հայաստանում ստեղծված նմուշները, ապա պետք է նկատի ունենալ, որ հաճախ սխալմամբ «անատոլիական» կամ «թուրքական» համարվող հայկական ծագմամբ գորգերից ու կարպետներից զատ շատ դեպքերում բուն Անատոլիայում՝ Փոքր Ասիայի տարածքում, ստեղծված նմուշները կամ ակնհայտորեն կրում են հայկական գորգագործության ազդեցությունը, կամ ստեղծված են այդ տարածքում ապրող ստվար հայկական գաղութի ներկայացուցիչ վարպետների կողմից։
Յակոպո Բասանո, «Հովհաննես Մկրտչի գլխատումը» (1548)
Իսկ գերմանացի նշանավոր գորգագետ, «Քրիստոնեա-արևելյան գորգը. ակունքներից մինչև XVIII դարն ընկած պատկերագրական և պատկերագիտական զարգացման ուրվագիծ» կոթողային աշխատության հեղինակ Ֆոլքմար Գանցհորնն ուղղակիորեն գրում է․ «Միանշանակորեն կարող եմ ասել, որ հայկական գորգն ունի այնպիսի տեսք, ինչպիսիք են գրեթե բոլոր արևելյան գորգերը։ Զարդանախշի իմ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ գորգի բոլոր զարդանախշերը կարելի է հանգեցնել լիովին սակավաթիվ հիմնաձևերի, որոնք իրենց հերթին Ք.ա. 2-1-ին հազարամյակներից ի վեր հայկական մշակութատարածքում առկա հիմնաձևերն են»։
Սեն Ժիլի վարպետ, «Պատարագ Սեն-Ժիլում» (1500)
16-րդ դարի Վերածննդի նկարչության մեջ գորգի պատկերման օրինակներում մեծ թիվ են կազմում «Հոլբայն գորգ» տիպի նմուշները։ Դրանք իրենց անունը ստացել են գերմանացի նշանավոր նկարիչ Հանս Հոլբայն Կրտսերի (1497-1543) մի շարք յուրատիպ նկարներում պատկերված գորգերից։ Դրանց շարքում առաջիններից մեկը «Աստվածամայրը բուրգոմիստր Մեյերի ընտանիքի հետ» («Դարմշտադտյան Աստվածամայր», 1526-28, Դարմշտադտ, Պալատական թանգարան) նկարն է։
Կարավաջո, «Ընթրիք Էմմաուսում» (1606, Միլան)
Հոլբայն Կրտսերի նմանատիպ առավել հայտնի գործերից են «Վաճառական Գեորգ Գիզե» (1532) և «Դեսպանները» (1533) կտավները, որտեղ պատկերված գորգերը հարստության, դիրքի ու իշխանության խորհրդանիշ են։ Գիզեին պատկերող նկարում պատկերված գորգը ներկայացնում է հարուստ ու պատվարժան վաճառականի բարձր աստիճանը։ Նշանավոր «Դեսպանները» կտավում ևս, ի թիվս պատկերված այլ առարկաների, գորգը ցուցադրում է ֆրանսիացի դեսպաններ Ժան դը Դենտեվիլի և Ժորժ դը Սելվի դիրքն ու հեղինակությունը։
Թոմաս դե Քեյսեր, Կոնստանտին Հյուգենսի ու իր օգնականը (դիմանկարի հատված)
Վերածննդի այս շրջանում հայկական գորգը պատկերող քրիստոնեական թեմատիկայով հայտնի նկարներից են Սեն Ժիլի վարպետի «Պատարագ Սեն-Ժիլում» (1500), Ջովանի դի Պաոլոի «Սիենայի Սբ Կատարինեն Պապի առջև» (1447-49), Յակոպո Բասանո, «Ընթրիք Էմմաուսում» (1538), «Հովհաննես Մկրտչի գլխատումը» (1548), Միքելանջելո Կարավաջոի «Ընթրիք Էմմաուսում» (1606, Միլան) գործերը։
Հանս Հոլբայն Կրտսեր, «Դեսպանները» (1533)
Ընդհանրապես, դարձյալ Ֆ․ Գանցհորնի համոզմամբ, քրիստոնեական պատկերագրության համար հայկական գորգագործական արվեստը միանգամայն հոյակապ նախադրյալներ էր ստեղծում։ Բազմաթիվ նկարներում գորգը պատկերված է որպես քրիստոնեական պաշտամունքային տարածքի հանդերձավորում՝ ծածկոց խորանի սեղանի վրա, քարոզչի ամբիոնի զարդարանք և այլն։ Այլ առարկաների հետ մեկտեղ այդ գորգերը կոչված էին տեսանելի դարձնելու այդ տարածքի նշանակությունն ու վեհությունը։
Գորգերի պատկերումը նշանակալի տեղ ուներ նաև Հոլանդական ոսկե դարաշրջանի կերպարվեստում (17-րդ դ.)։ Մասնավորապես, գորգեր կան պատկերված Յան Վերմեերի, Վան Դեյքի, Գերարդ Տերբորխի և ուրիշների ստեղծագործություններում։
Օգտագործված աղբյուրներ․
- Ֆոլքմար Գանցհորն, Քրիստոնեա-արևելյան գորգը. ակունքներից մինչև XVIII դարն ընկած պատկերագրական և պատկերագիտական զարգացման ուրվագիծ, Եր․, 2003

In the previous article, we told about some paintings created during the Pre-Renaissance and the Early Renaissance.
The artists of the Late Italian Renaissance (16th-17th centuries) followed the trend of depicting eastern carpets in their works; however, identification of some of them as Armenian presents a difficulty. Thus, correlating the characteristic features of the Armenian carpet weaving, as well as the art of Armenian miniature and khachkar carving, it becomes possible to make an analysis and identify certain carpets as Armenian.
It’s worth noting that even though a carpet in a painting is definitely Armenian, it’s often described as “Anatolian” or “Turkish”. The fact is that all carpets created in Asia Minor were either influenced by the Armenian culture or just made by Armenian masters living there.
Jacopo Bassano, Execution of Hovhannes Mkrtich (1548)
In his book titled “Oriental Carpets: Their Iconology and Iconography from Earliest Times to the 18th Century”, German art expert Volkmar Gantzhorn writes: “We can definitely say that Armenian carpets look like other oriental rugs. Upon completion of my study, I can conclude that the ornaments of all Oriental carpets emerged from few basic ornaments of the Armenian carpet weaving art in the 2nd-1st millennia BC.”
Master of Saint-Gilles, “Mass of Saint-Gilles” (1500)
During the Renaissance of the 16th century artists depicted Holbein carpets, a type of Ottoman carpets taking their name from Hans Holbein the Younger (German and Swiss artist and printmaker who worked in a Northern Renaissance style). These carpets are purely geometric and use a variety of arrangements of lozenges, crosses and octagonal motifs within the main field. The most famous of the paintings are “Madonna with Saint John the Baptist and Donatus” and "The Ambassadors" depicting French ambassador to England Jean de Dinteville.
Caravaggio, The Supper at Emmaus (1606, Milan)
More depictions of Oriental carpets in Renaissance painting survive than actual carpets produced before the 17th century, though the number of these known has increased in recent decades. Therefore, comparative art-historical research has from its onset in the late 19th century relied on carpets represented in datable European paintings.
Thomas de Keyser, Constantijn Huygens and his assistant (extract)
According to Gantzhorn, the art of Armenian carpet weaving presented an exceptional opportunity for Christian iconography. In numerous paintings carpets were depicted as a decoration in Christian sacred places, e.g. a cover on the shrine, a tribune decoration, etc., thus emphasizing the importance of the venue.
Hans Holbein the Younger, "The Ambassadors" (1533)
Depiction of carpets was also popular among the artists of the Dutch Golden Age, such as Jan Vermeer, Gerard ter Borch and others.
Literature:
Volkmar Gantzhorn, “Oriental Carpets: Their Iconology and Iconography from Earliest Times to the 18th Century”, Armenian edition, Yerevan 2003
Lauren Arnold, The Carpet Index: Rethinking the Oriental Carpet in Early Renaissance Paintings, the Silk Road, 2014