ԵՏՄ անդամ երկրներից ՀՀ ավտոմեքենաներ ներկրելու հարցում որևէ շեղում կամ բացթողում չենք ունեցել: Այս մասին հայտնել էֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը` անդրադառնալով հարցին, թե ըստ տեղեկությունների` խնդիր է առաջացել հարկատեսակի կիրառման հետ:
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ` այստեղ որևէ շեղում կամ բացթողում չենք ունեցել, ամեն ինչ արվել է պետական բյուջեի շահերից ելնելով, իրավական տողին, տառին համապատասխան»,- ասել է փոխնախարարը, գրում է Panorama.am-ը:
Ալավերդյանը նաև հավելել է. «Երրորդ երկրներից ավտոմեքենաները ներմուծվում էին, 2015-ին 44-45 մլրդ-ի փոխարեն ներմուծվել է 22 մլրդ-ի, արդյունքում մոտ 20 մլրդ-ից ավելի գումար կորցրեցինք, պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ ավտոմեքենաների մի մասը երրորդ երկրներից չներմուծվեցին, ներմուծվեցին պարզապես ՌԴ-ից: Իսկ ԵՏՄ երկրներից Հայաստան ապրանքներ ներմուծելիս սահմանի վրա մաքսատուրք չի գանձվում, սակայն գանձվում է ԱԱՀ: Տարբերությունն այն է, որ եթե Գերմանիայից է ներմուծվում, ապա այս պահին այդ գումարը գանձվում է տասն օրվա ընթացքում, իսկ երբ ավտոմեքենան ներմուծվում է ՌԴ-ից, գումարը կարող է վճարվել ներմուծման ամսվան հաջորդող ամսի 20-ը»:
Հարցին, թե Միության տարածքում ինչո՞ւ Է գանձվում ԱԱՀ, Ալավերդյանը պատասխանել է. «Անցումային դրույթներով մենք այդ իրավունքն ունենք և այն պահպանելու ենք: Դա մեր եկամտային կարևորագույն հոդվածներից մեկն է, եթե նայենք ԵՏՄ-ի օրենսդրությունը, ապա կարգավորումների մեջ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ մի խախտում չի արել»:

Взимание налога на добавочную стоимость с машин, ввозимых в Армению из стран-членов Евразийского союза, продолжится. Об этом заявил замминистра финансов РА Армен Алавердян, комментируя обвинения в неправомерном взимании налога.
«Официально заявляю, что в этом вопросе мы не допустили никаких отклонений и упущений, все было сделано, исходя из выгоды государственного бюджета, и в соответствии с законом»,- заявил замминистра, пишет Panorama.am.
На пресс-конференции 8 февраля министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Татьяна Валовая выразила свое недовольство налоговой политикой Армении в отношении импорта автомобилей из РФ. Она заявила, что практика взимания НДС в размере 20% с физических лиц, импортирующих автомобили из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в Армению, противоречит договорно-правовому полю ЕАЭС.
Алавердян заявил, что бюджет теряет деньги из-за спада импорта автомобилей из третьих стран. «В 2015 было импортировано автомобилей на 22 млрд драм вместо 44-45 млрд. В итоге мы потеряли денег на сумму более 20 млрд, и причина в том, что часть машин была ввезена не из третьих стран, а из РФ», – добавил Алавердян.