Այն մասին, թե ինչ է Localz-ը և որն է նրա նպատակը, PanARMENIAN.Net-ին է պատմել ընկերության համահիմնադիր և տնօրեն Արտավազդ Սոխիկյանը:
Զբոսավարն առանցքային դերակատարություն ունի զբոսաշրջային ճամփորդության դեպքում, քանի որ նրա պրոֆեսիոնալ մակարդակից է կախված, թե ինչպիսին կլինի տուրը: Եվ, անշուշտ, զբոսաշրջիկն իրավունք ունի ինքնուրույն ընտրելու զբոսավարին, ղեկավարվելով մի քանի գործոնով` գնային առաջարկ, զբոսավարի պրոֆեսիոնալ որակ ու նրա ցանկությունը` կազմակերպել ճամփորդությունը հենց զբոսաշրջիկի նախընտրած երթուղով: Localz-ը առցանց հարթակ է, որը թույլ է տալիս զբոսաշրջիկին կամ ընտրել արդեն գոյություն ունեցող տուրերի թվից, կամ ձևավորել ուղևորությունն ըստ սեփական ցանկության: Դրանից հետո հյուրը ստանում է զբոսավարից իր անհատական հարցման վերաբերյալ գնային առաջարկները:
«Հարթակի գլխավոր նպատակն է ապահովել, որպեսզի զբոսաշրջիկը ստանա գնային առաջարկը հարցումն ուղարկելուց հետո առաջին 30 րոպեում: Localz-ի օգնությամբ զբոսաշրջիկն ընտրում է ուղևորության տարրերը` ըստ ցանկության հեռացնելով այն ամենն, ինչ ավելորդ է համարում: Օրինակ, եթե նա ցանկանում է այցելել Գառնի կամ Գեղարդ, բայց մտադրություն չունի տեսնելու Քարերի սիմֆոնիան, կարող է հեռացնել այդ կետը: Իր հարցման հիման վրա զբոսաշրջիկը գնային առաջարկ է ստանում մասնավոր զբոսավարից, որը գրանցված է հարթակում: Յուրաքանչյուր զբոսավար իր պրոֆիլն ունի, որտեղ արտացոլվում է նրա վարկանիշը` հիմնված նախորդ զբոսաշրջիկների գնահատականների վրա, և իր հետ կապված մեկնաբանությունները` կրկին նախորդ զբոսաշրջիկների, որոնք օգտվել են նրա ծառայություններից: Այսինքն, գնային առաջարկը կախված է ոչ միայն երթուղու կառուցվածքից, այլ նաև զբոսավարի վարկանիշից և պրոֆեսիոնալիզմից»,-նշել է մեր զրուցակիցը:
Զբոսաշրջիկը հնարավորություն ունի համեմատելու տարբեր գնային առաջարկները և ընտրել առավել հարմարավետը` ծառայության համար վճարելով առցանց: Կա նաև զբոսավարի և զբոսաշրջիկի միջև շփվելու հնարավորություն ներկառուցված մեսինջերի օգնությամբ, որը թույլ է տալիս նախապես մշակել ուղևորության բոլոր մանրամասները: Հարթակը ներկայացված է վեբ-կայքի տեսքով և iOS և Android-ի համար անվճար հավելվածով: Այս պահի դրությամբ գործարկվել է պիլոտային տարբերակը, իսկ լիարժեք բացումը տեղի կունենա մարտի 17-ին:
Localz-ն աշխատում է հիմնականում մասնավոր զբոսավարների հետ: Մասնագետները գրանցվում են հարթակում, վավերացվում են անձնագրային տվյալների միջոցով և ստանում են իրենց պրոֆիլը: Այս պահի դրությամբ գրանցված է 70 զբոսավար` գրանցումն անվճար է:
«Մենք դեմ չենք, որ մեզ մոտ գրանցվեն զբոսաշրջային ընկերությունները, սակայն ավելի շատ խրախուսվում են մասնավոր զբոսավարները: Հարցումները վկայում են, որ զբոսաշրջային գործակալությունները, հանդես գալով որպես միջնորդ, բավականին մեծ գումար են գանձում նրանցից: Իսկ մենք փորձում ենք անհատ զբոսավարին տալ այնպիսի գործիք, որը թույլ է տալիս կառավարել սեփական գնային քաղաքականությունը` կախված միայն պրոֆեսիոնալիզմի մակարդակից: Բացի այդ, նա անմիջական շփման մեջ է մտնում զբոսաշրջիկի հետ` իր ծառայություններն առաջարկելով առանց միջնորդի»,-բացատրում է Արտավազդ Սոխիկյանը:
Հարթակի փորձնական տարբերակը գործարկվել է Հայաստանում, սակայն, հեղինակներն ակնկալում են, որ մինչ զբոսաշրջային սեզոնի բացումը կհաջողվի ընդլայնվել նաև հարևան Վրաստանում: Գլոբալ առումով Localz-ը միտված է եվրոպական շուկային, որտեղ չափազանց տարածված են մեկօրյա տուրերը (daily tours): Հարթակն ունի մրցակիցներ, որոնք, սակայն, միանգամայն այլ սկզբունքով են աշխատում:
«Մրցակիցները վաճառում են արդեն պատրաստ տուրերը: Զբոսավարը գրանցվում է և ընտրում է տուրը, իսկ զբոսաշրջիկի համար շատ բարդ է լինում ընտրություն կատարել տուրերի և դրանց ամրագրված զբոսավարների միջև: Մենք վստահ ենք, որ այդ գործընթացի կենտրոնում պետք է զբոսաշրջիկը լինի, որն ինքն է ձևավորում անհատական տուրը: Այդ տեսակետից Localz հարթակը եզակի է` ոչ ոք այդպես չի աշխատում:
Localz-ի թիմը շահել է 85-տոկոսանոց համաֆինանսավորվող դրամաշնորհ, որը տրամադրվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տեխնոլոգիական լուծումների շրջանակում և անցկացվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

17 Февраль 2016 - 09:32 AMT
О том, что такое Localz и какова его цель, рассказал в интервью PanARMENIAN.Net сооснователь и директор компании Артавазд Сохикян.
Гид играет ключевую роль для туристического маршрута – именно от его профессионализма зависит качество тура. И, конечно, турист имеет полное право самому выбрать себе гида, руководствуясь несколькими факторами – ценовое предложение, профессиональные качества гида и его желание организовать тур именно по тому маршруту, который был выбран туристом. Localz представляет собой онлайн-платформу, которая позволяет туристу либо выбрать из уже существующих туров, либо формировать тур по собственному желанию. После этого гость получает ценовое предложение на свой индивидуальный запрос от гида, готового осуществить данный тур.
«Главная цель платформы – обеспечить, чтобы турист получил ценовое предложение в течение первых 30 минут после отправки запроса. При помощи Localz, турист выбирает элементы тура, убирая по желанию все лишнее. Например, если он хочет посетить Гарни, или Гегард, но нет желания посмотреть на Симфонию камней, он может убрать это пункт. На основании своего запроса турист получает ценовое предложение от частного гида, зарегистрированного на платформе. У каждого гида – свой профиль, в котором отображается его рейтинг (основанный на оценках предыдущих туристов) и связанные с ним комментарии (опять же – предыдущих туристов, которые пользовались его услугами). То есть, ценовое предложение зависит не только от структуры маршрута, но и от рейтинга и профессионализма гида», – рассказал наш собеседник.
Турист имеет возможность сравнить различные ценовые предложения и выбрать наиболее удобный, оплатив услугу онлайн. Существует также возможность общения между гидом и туристом через встроенный мессенджер, который позволяет заранее оговорить детали тура. Платформа существует в виде веб-сайта и бесплатного приложения для iOS и Android. На данный момент запущена пилотная версия, а полноценное открытие состоится 17 марта.
Localz работает, в основном, с частными гидами. Специалисты регистрируются на платформе, проходят верификацию через паспортные данные и получают свой профиль. На данный момент зарегистрированы 70 гидов – регистрация, опять же бесплатна.
«Мы не против регистрации у нас туристических компаний, однако поощряются именно частные гиды. Опросы показывают, что туристические агентства, выступая в роли посредников, берут с них довольно крупные комиссионные. А мы пытаемся предоставить частному гиду инструмент, позволяющий управлять своей ценовой политикой, зависящей только от его профессионализма. Кроме этого, он напрямую общается с туристами, предлагая свои услуги без посредников», – объясняет Артавазд Сохикян.
Пилотная версия платформы запущена в Армении. Однако, создатели ожидают, что до открытия туристического сезона она сможет расшириться и в сторону соседней Грузии. Глобально Localz нацелена на европейский рынок, в котором крайне популярны однодневные туры (daily tours). У платформы есть конкуренты, которые, однако, работают по совершенно другому принципу.
«Конкуренты продают уже готовые туры. Гид регистрируется и выбирает себе тур, а для туриста становится крайне сложно сделать выбор между турами и прикрепленными к ним гидами. Мы уверены, что в данном процессе центральное место должен занимать турист, который сам формирует индивидуальный тур. С этой точки зрения платформа Localz уникальна – никто так не работает».
Команда Localz выиграла софинансируемый 85-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА.