Այժմ, երբ Միացյալ Նահանգների երկու հիմնական կուսակցությունը սկսել է նախնական ընտրություններ անցկացնել՝ 2016-ի աշնանը կայանալիք նախագահական ընտրություններում իրենց ներկայացուցիչներին որոշելու համար, ամերիկահայերը փորձում են կողմնորոշվել, թե ութ թեկնածուից ում քվե տան:
«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանն առաջարկում է, որպեսզի հայերն այսուհետ ձեռնպահ մնան նախագահի թեկնածուներին հարցնելուց, թե արդյոք ընտրվելու դեպքում նրանք կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Գոյություն ունի երկու խնդիր կապված նման հարցադրման հետ.
1. Հայերը նախորդ հիասթափեցնող փորձերից պետք է իմանան, որ չեն կարող վստահել թեկնածուներից շատերի տված խոստումներին:
2. Կարիք չկա նման խոստում խնդրել, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը բազմիցս ճանաչվել է ԱՄՆ կառավարության տարբեր ճյուղերի կողմից երկար տարիներ առաջ.
ա) 1951-ին պաշտոնական փաստաթուղթ է ներկայացվել Միջազգային դատարան ԱՄՆ կառավարության կողմից.
բ) 1975 և 1984-ին բանաձևեր են ընդունվել Ներկայացուցիչների պալատի կողմից.
գ) 1981-ի ապրիլի 22-ին նախագահ Ռեյգանի Հռչակագիրը հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ավելին, ցեղասպանության ճանաչման շարունակական հետապնդումը, երբ այն արդեն ճանաչված է, կարող է պարզապես կասկածի տակ դնել դրա հավաստիությունը:
Ըստ Սասունյանի, դրա փոխարեն, ամերիկահայերը պետք է հետաքրքրվեն նախագահի թեկնածուների դիրքորոշումների մասին ավելի անմիջական հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են՝
1) Ավելի շատ արտաքին օգնության հատկացում Հայաստանին և Արցախին.
2) ԱՄՆ առևտրի խթանում Հայաստանի հետ.
3) Ճնշումներ Թուրքիայի վրա Հայաստանի շրջափակումը վերացնելու համար.
4) Պահանջել, որ Թուրքիան վերադարձնի առգրավված հայկական եկեղեցիները Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին.
5) Դատապարտել Ադրբեջանին՝ նրա բազմաթիվ սպառնալիքների և Հայաստանի ու Արցախի վրա հարցակումների համար.
6) Աջակցություն Արցախի անկախությանը:
Հրատարակիչն ընդգծում է, որ ընտրվելուց հետո նախագահը կցանկանա բավարարել այս պահանջներից մի քանիսը՝ պահպանելու համար հայ համայնքի աջակցությունը իր վերընտրության հետագա քարոզարշավի ընթացքում:
Սասունյանը ստորև ներկայացնում է նախագահի բոլոր վեց հանրապետական թեկնածուի դիրքորոշումները հայկական հարցերի վերաբերյալ.
Նահանգապետ Ջեբ Բուշ (Ֆլոր
– 1988 թ. դեկտեմբերի 24-ին, երկրաշարժից անմիջապես հետո, նա որդու հետ մեկնել է Հայաստան մարդասիրական առաքելությամբ.
– 2006 թ.ապրիլի 7-ին հրապարակել է հռչակագիր Հայոց ցեղասպանության մասին.
– 2013 թ. ստացել է «Հայ ժողովրդի բարեկամ» մրցանակը Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ-ի Արևելյան թեմից:
Նահանգապետ Ջոն Կասիչ (Օհայո)
– Ստացել է վատ վարկանիշներ (C, D և F) Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից Ներկայացուցիչների պալատում իր պաշտոնավարման մեծ մասի ընթացքում, 1983-2001 թվականերին.
– 1991 թ. ստորագրել է Արցախի անկախությանն աջակցող նամակ՝ ուղղված նախագահ Բուշին և խորհրդային ղեկավար Միխայիլ Գորբաչովին.
– 2000 թ. համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
– 2012 թ. որպես նահանգապետ հռչակագիր է ստորագրել Հայաստանի անկախության օրվա առիթով:
Սենատոր Թեդ Քրուզ (Տեխաս)
– 2014 թ. ստացել է միջակ վարկանիշ (C) Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից.
– 2015 թ. հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությամբ և համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
Սենատոր Մարկո Ռուբիո (Ֆլորիդա)
– 2012 և 2014 թթ. համապատասխանաբար ստացել է C և B վարկանիշներ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից.
– 2014 թ. կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունմանը Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում.
– 2015 թ. համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
– 2015 թ. ստորագրել է նախագահ Օբամային հղված նամակ՝ կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Գործարար Դոնալդ Թրամփ(Նյու Յորք). հայկական հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններ չունի:
Նյարդավիրաբույժ Բեն Կարսոն (Միչիգան). հայկական հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններ չունի:
Ստորև ներկայացված են նախագահի երկու դեմոկրատ թեկնածուի դիրքորոշումները հայկական հարցերի վերաբերյալ.
Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոն (Նյու Յորք)
– Որպես սենատոր ստորագրել է նախագահ Բուշին ուղղված նամակ՝ կոչ անելով նրան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը 2005 և 2006 թվականներին.
– Համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևերը 2006 և 2007 թվականներին.
– 2008 թ. որպես նախագահի թեկնածու խոստացել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը.
– Ավելի ուշ 2008 թ. Նյու Յորքում ելույթ է ունեցել թուրքական մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր ճաշկերույթում, այն ժամանակվա վարչապետ Էրդողանի ներկայությամբ.
– 2010 թ. պաշտոնական այցով Երևանում գտնվելու ժամանակ ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության հուշարձանին, որը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն անվանեց «մասնավոր» քայլ՝ չնայած ժապավենի վրա առկա էր հետևյալ մակագրությունը. «Պետքարտուղար Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնից».
– 2012 թ. որպես ԱՄՆ պետքարտուղար հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը որպես «պատմական բանավեճի նյութ»՝ հակասելով ավելի վաղ իր հստակ դիրքորոշմանը այս կարևոր հարցում:
Սենատոր Բեռնի Սանդերս (Վերմոնտ)
– 2012 և 2014 թվականներին ստացել է համապատասխանաբար A+ և C վարկանիշներ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից.
– 1991-2007 թթ. Ներկայացուցիչների պալատում իր պաշտոնավարման ընթացքում նա աջակցել է տարբեր հայկական հարցերի, ներառյալ Ցեղասպանության մասին բանաձևերին՝ 1996, 1997 և 2000 թվականներին.
– 2002, 2003 և 2004 թթ. ստորագրել է նախագահ Բուշին հղված նամակները՝ կոչ անելով նրան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը.
– 2012 թ. որպես սենատոր համահովանավորել է երկու բանաձև՝ Հայոց ցեղասպանության և Թուրքիայի կողմից հայկական եկեղեցիների վերադարձի վերաբերյալ:
Նախնական ընտրությունների և հարցախույզերի արդյունքները ցույց են տալիս, որ երկու կուսակցությունների թեկնածուներից ոչ մեկը ճնշող մեծամասնություն չունի ներկայումս և հավանաբար նոյեմբերի ընտրություններին, ինչը որ խրախուսելու է թեկնածուներին ավելի զիջողական լինել բոլոր ընտրողների, այդ թվում՝ ամերիկահայերի հանդեպ:
Այս պայմաններում, Սասունյանի առաջարկն է ամերիկահայ համայնքին՝ զերծ մնալ որևէ թեկնածուին վաղօրոք աջակցելուց: Որևէ մեկին զորակցելու որոշումը կարելի է կայացնել ավելի ուշ, քանի որ նախագահական ընտրապայքարն ավելի կթեժանա, իսկ թեկնածուներն ավելի խիստ կարիք կունենան մեր քվեների:
Բարաք Օբաման, լինելով սենատոր և նախագահության թեկնածու, խոստացել էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հենց որ հաստատվի Սպիտակ տանը: Նախագահ ընտրվելուց հետո նա դրժեց իր խոստումը, որի համար քննադատության ենթարկվեց համայն հայության ու մասնավորապես ԱՄՆ հայ համայնքի կողմից: Իր նախագահության ընթացքում նա ամեն տարի ապրիլի 24-ին հանդես է գալիս ուղերձով և ամեն անգամ դիվանագիտորեն շրջանցում է ցեղասպանություն եզրույթը՝ սահմանափակվելով հայերեն Մեծ եղեռն արտահայտությամբ:
Ավելին՝ 2013-ի մայիսին Օբամայի վարչակազմը դիմել էր գերագուն դատարան՝ խնդրելով չքննել 9-րդ շրջանի բողոքարկիչ դատարանի Կալիֆորնիայի օրենքում կատարված փոփոխությունները չեղյալ հայտարարելու մասին 2012-ի որոշումը, որով նախատեսվում էր երկարացնել հայցերի ներկայացման ժամկետը Ցեղասպանության տարիներին կյանքի ապահովագրության փոխհատուցումների վճարումների վերաբերյալ:

Publisher of the California Courier Harut Sassounian resents an article on the U.S. presidential elections, suggesting that the Armenian-American community focus on more pressing issues than the recognition of the Armenian Genocide.
Now that the two major political parties have begun holding Primaries to select their nominees for this fall’s Presidential elections, Armenian-Americans are weighing the merits of the eight remaining candidates.
I would like to propose that from now on Armenians refrain from asking presidential candidates whether they would recognize the Armenian Genocide once elected. There are two problems in posing such a question:
1) Armenians should know from previous disappointing experiences that they cannot trust promises made by most politicians.
2) There is no need to ask for such a promise since the Armenian Genocide has been repeatedly recognized by the various branches of the U.S. government for many years: a) Document submitted by the U.S. government to the World Court in 1951; b) Resolutions adopted by the House of Representatives in 1975 and 1984; c) Pres. Reagan’s Proclamation referring to the Armenian Genocide on April 22, 1981.
Instead, Armenian-Americans should ask presidential candidates for their positions on more pressing issues such as: 1) Allocating more foreign aid to Armenia and Artsakh (Karabagh); 2) Promoting U.S. trade with Armenia; 3) Pressuring Turkey to lift its blockade of Armenia; 4) Demanding that Turkey return the confiscated Armenian churches to the Armenian Patriarchate of Istanbul; 5) Condemning Azerbaijan for its repeated threats and attacks on Armenia and Artsakh; 6) Supporting the independence of Artsakh.
Once elected, officials would want to satisfy some of these demands in order to maintain the support of the Armenian community during their future campaign for reelection.
Here are the records of all six Republican presidential candidates on Armenian issues:
Gov. Jeb Bush (Florida) — Traveled with his son on a humanitarian mission to Armenia on December 24, 1988, shortly after the earthquake; — Issued an Armenian Genocide proclamation on April 7, 2006; — Received the Friend of Armenians Award in 2013 from the Eastern Diocese of the Armenian Church.
Gov. John Kasich (Ohio) — Received ratings of C, D, and F from ANCA during most of his tenure in the House of Representatives, 1983-2001; — Cosigned letters to Pres. Bush and Soviet leader Mikhail Gorbachev supporting Artsakh’s independence in 1991; — Cosponsored the Armenian Genocide Resolution in 2000; — As Governor, issued a proclamation in 2012 to celebrate Armenian Independence Day.
Sen. Ted Cruz (Texas) — Received a C- rating from ANCA in 2014; — In 2015, issued statement on the Armenian Genocide and cosponsored the Armenian Genocide Resolution.
Sen. Marco Rubio (Florida) — Received a C rating in 2012 and B in 2014 from ANCA; — Voted for passage of the Armenian Genocide Resolution in the Senate Foreign Relations Committee in 2014; — Cosponsored the Armenian Genocide Resolution in 2015; — Cosigned letter to Pres. Obama urging him to recognize the Armenian Genocide in 2015.
Neurosurgeon Ben Carson (Michigan): No statements on Armenian issues.
Businessman Donald Trump (New York): No statements on Armenian issues.
Here are the records of the two Democratic presidential candidates on Armenian issues:
Secretary of State Hillary Clinton (New York) — As Senator, cosigned letters to Pres. Bush urging him to recognize the Armenian Genocide in 2005 and 2006; — Cosponsored Resolutions on the Armenian Genocide in 2006 and 2007; — As Presidential candidate in 2008, made a promise to recognize the Armenian Genocide; — Later in 2008, spoke at a Turkish Cultural Center banquet in New York City in the presence of then Prime Minister Erdogan; — During an official visit to Yerevan in 2010, placed a wreath at the Genocide Monument, which the U.S. Embassy in Armenia called a “private” act, even though the ribbon on the wreath carried the inscription: “From Secretary of State Hillary Rodham Clinton”; — In 2012, as Secretary of State, referred to the Armenian Genocide as “a matter of historical debate,” contradicting her earlier clear stand on this important issue.
Sen. Bernie Sanders (Vermont) — Received an A+ rating in 2012 and C in 2014 from ANCA; — During his tenure in the House of Representatives (1991-2007), he supported a variety of Armenian issues, including the Genocide Resolution, in 1996, 1997, and 2000; — Cosigned letters to Pres. Bush urging him to recognize the Armenian Genocide in 2002, 2003, and 2004; — As Senator, he cosponsored in 2012 two Resolutions on the Armenian Genocide and Return of Armenian Churches by Turkey.
The polls and results of the early Primary elections indicate that no candidate in either party is likely to have an overwhelming majority in the Primaries and the November elections which would encourage the candidates to be more accommodating to all voters, including Armenian-Americans.
Under these circumstances, my suggestion to the Armenian-American community is to refrain from making an early commitment to any candidate. The decision as to whom to support can be made later as the presidential race gets tighter and the candidates get more desperate for votes!