Փետրվարի 18-ի Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանին կոչ է արել ներկայացնել հացի շուկայի գնագոյացման գործընթացների ուսումնասիրության արդյունքները:
Շաբոյանի խոսքով՝ վարչապետի հանձնարարությամբ ուսումնասիրություններ են իրականացրել հացի արտադրության ոլորտում: Նա հիշեցրել է, որ խնդիրը կայանում է նրանում, որ 2015-ին ալյուրի գները նվազել էին, և դա կապվում էր ռուսական շուկայի հետ, քանի որ ալյուրը մեծ չափով ներմուծվում էր Ռուսաստանից, սակայն դրան համահունչ հացի գները չեն նվազել:
ՏՄՊՊՀ-ի նախագահը նշել է, որ ուսումնասիրել են 10 խոշոր արտարդրող:
Շաբոյանը նկատել է, որ 2015-ին ալյուրի գինը նվազել է 9-10%-ով, գրում է Tert.am-ը:
Նա պարզաբանել է, որ գների նվազման վրա ազդել է ալյուրի գինը, սակայն դա մի մասով է միայն ազդում, քանի որ հացի ինքնարժեքի մեջ ալյուրի տեսակարար կշիռը 52% է կազմում, բացի այդ գազի և էլեկտրաէներգիայի գինն է ազդում, որ անցած տարի բարձրացել է: Նա նաև նկատել է, որ հացի արտադրության մեջ օգտագործվում է բարձր տեսակի ալյուրը, որը համեմատաբար ավելի քիչ է նվազել:
ՀՀ կառավարության հունվարի 14-ի նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում բազմաթիվ ապրանքների գները նվազել են: «Մասնավորապես, ալյուրի գները տարվա կտրվածքով նվազել են մինչև 30%ով, ինչը պայմանավորված է ռուսական ռուբլու արժեզրկմամբ, քանի որ ալյուրն ու ցորենը ներկրվում է ՌԴ-ից»,- ասել է Շաբոյանը:
«Այդ դեպքում եթե ալյուրի գինը 30%-ով նվազել է, ինչո՞ւ հացի գները չեն նվազում»,- հարցրել է վարչապետը:
ՏՄՊՊՀ նախագահ խոսքով՝ հացի արտադրության ոլորտում կան հարյուրավոր ու հազարավոր տնտեսվարողներ, դաշտը մրցակցային է, հակամրցակցային համաձայնություններ չեն կարող այս դաշտում լինել:
«Ես առաջարկում եմ հարյուր հազարների հետ գործ չունենալ, այլ մինչև մեկ տասնյակ խոշորներին ևս մեկ անգամ ուսումնասիրել, հասկանալ` ինչու հավասարաչափ չեն իջեցվել հացի գները»,- հանձնարարել է վարչապետը:

18 Февраль 2016 - 09:06 AMT
Тарифы на электроэнергию и газ не позволили значительно снизить цены на хлеб в Армении, сказал 18 февраля в ходе заседания правительства председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции республики Артак Шабоян.
По его словам, ГКЗЭК провело исследование в сфере ценообразования хлеба. Он отметил, что в 2015 году было зарегистрировано снижение цен на муку на 30%, что было связано с девальвацией рубля в России, которая является основным поставщиком муки на армянский рынок.
Однако, как отметил председатель ГКЗЭК, за тот же период цены на хлеб в Армении снизились всего лишь на 9-10%. По его словам, проведенные у 10 крупных производителей проверки показали, что спад цен в 2015 году действительно составил 9-10%.
«На снижение повлияло удешевление муки, что согласно расчетам составляет 54% от структуры цены на хлеб, при этом два других фактора повлияли на повышение цены – это рост тарифа на газ (7,9% от стоимости хлеба) и электроэнергию (25,4% от стоимости хлеба)», – сказал Шабоян, передает АРКА.
Между тем, в ходе заседания правительства 14 января, отвечая на вопрос премьер-министр Армении Овика Абрамяна, Артак Шабоян заявил, что цены на хлеб в Армении за год снизились почти на 10%.
В частности, премьер-министр поинтересовался, почему 30%-ое снижение цен на муку не привело к идентичному снижению стоимости хлеба.
«В сфере производства хлеба есть сотни и тысячи хозсубъектов, поле конкурентное, и в данном вопросе мы считаем, что в этой сфере не может быть антиконкурентных соглашений», – сказал Шабоян.
Тем не менее, премьер-министр поручил выявить наиболее крупных игроков этого рынка – около десятка, и провести дополнительные исследования, чтобы понять, почему хлеб не подешевел соразмерно снижению цен на муку.