Ամերիաբանկը և «Յուքոմ» ընկերությունը փետրվարի 23-ին հայտարարել են Հայաստանում նոր` Ամերիա TV բանկինգ ծառայության մեկնարկի մասին, որը եզակի է օնլայն գործարքների իրականացման բնագավառում: Այն հնարավորություն է տալիս առավելագույնս հարմար, պարզ և արագ կատարել կոմունալ վճարումները:
Բոլոր անձինք, ովքեր միաժամանակ U!TV-ի ցանկացած փաթեթի բաժանորդ և Ամերիաբանկի հաշվետեր, հեռուստացույցի միջոցով կարող են տեսնել իրենց կոմունալ ծառայության վճարման ենթակա գումարը և հեռուստացույցի հեռակառավարման վահանակի միջոցով վճարում կատարել:
Ամերիա TV բանկինգ ծառայությունը հնարավորություն է տալիս նաև դիտել կոմունալ վճարումների պարտքը, ստեղծել և կատարել խմբային կոմունալ վճարումներ, դիտել վճարումների պատմությունը, Ամերիաբանկի տվյալ օրվա արտարժույթի փոխարժեքները, ինչպես նաև դիտել Ամերիաբանկի մասնաճյուղերի և բանկոմատների հասցեները` ցանկով և քարտեզով:
Ամերիաբանկի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը նշեց.
«Յուքոմ» ընկերության հետ մշակել ենք Ամերիա TV բանկինգ ծառայությունը «Ձեր բանկն այնտեղ է, որտեղ Ձեզ հարմար է» կարգախոսով` ստեղծելով կոմունալ վճարների իրականացման առավել հարմար տարբերակ»:
Միաժամանակ նա նկատեց, որ «Յուքոմի» հետ արդեն գործակցել են՝ արտոնյալ պայմաններով համատեղ վարկային քարտ մշակելով, իսկ սա արդեն երկրորդ համատեղ նախագիծն է:
Բարսեղյանը կարծում է, որ երկու ընկերության այս նախագիծը լայն արձագանք կստանա հանրության շրջանում, և գործակցության արդյունքում հետագայում այլ ծրագրեր կիրականացվեն: Նրա խոսքով՝ Ամերիաբանկի համար կարևոր է հեռահար ծառայությունների ներդնումը ՀՀ-ում:
«Յուքոմ» ընկերության մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանն իր հերթին նշեց, որ Ամերիաբանկի հետ համատեղ նախաձեռնության նպատակներից մեկն է հնարավորինս թեթևացնել բաժանորդների առօրյան՝ ստեղծելով ևս մեկ այլընտրանքային ծառայություն, որը հնարավորություն կտա շատ արագ և հեշտ կատարել բոլոր վճարումները:
«Սա Հայաստանում նախադեպը չունեցող ծառայություն է, և, կարծում եմ, շատ շուտով TV բանկինգ ծառայությունը մեր բաժանորդների շրջանում կլինի ամենապահանջվածներից մեկը», – նկատեց նա:
Ամերիաբանկի տնօրինության անդամ, Տեխնոլոգիաների և գործառնությունների գծով տնօրեն Բուրաստան Մովսիսյանը, պատասխանելով համակարգի անվտանգության երաշխիքներին վերաբերող հարցին, նշեց, որ «Յուքոմ» ընկերությունը ծրագրային ապահովության հատուկ ծրագիր է մշակել, որը գործարքների բացարձակ անվտանգություն էապահովում:
Ծառայության անխափան գործարկումն ապահովելու նպատակով իրականացվել են համակարգի թեստավորման և ինտեգրման աշխատանքներ, որոնց բարեհաջող ավարտից հետո միայն ծառայությունը փուլերով ներդրվում է: «Յուքոմ»-ի բոլոր բաժանորդները, որոնք ցանկություն կունենան օգտվել ծառայությունից, կարող են դիմել ընկերություն, իսկ նոր հաճախորդները, որոնք այսուհետ կօգտվեն «Յուքոմ» հեռուստատեսության ծառայություններից, ավտոմատ կստանան նաև այս ծառայությունը:
Ըստ Ամերիաբանկի ամենամյա հետազոտության տվյալների՝ 2013-ին հերահառ բանկային համակարգերից օգտվել է ՀՀ բնակչության 1.3%-ը, 2014-ին՝ 2%-ը: Ընդ որում, 2014-ի դրությամբ Հայաստանում համակարգիչներից օգտվում էր բնակչության 83%-ը, 2012-ին՝ 77%-ը:
Որպես շուկայում իր ակտիվներով, տրամադրվող վարկերի ծավալով, պարտավորություններով և ավանդներով առաջատար՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մատուցում է համալիր կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ: Արժանանալով բազմաթիվ միջազգային պարգևների, այդ թվում՝ Euromoney, Global Finance և he Banker/FT հեղինակավոր ամսագրերի մրցանակների, Ամերիաբանկը շարունակում է ներդրումներ անել արդի տեխնոլոգիաների ներդրման և հաճախորդների սպասարկման որակի շարունակական կատարելագործման ուղղությամբ:

Ameriabank and Ucom announced Tuesday, February 23 the launch of Ameria TV Banking, a unique service of online transaction processing. The new product enables making utility payments in a convenient, simple and fast way.
Subscribers to any U!TV package, who also happen to be Ameriabank account holders, can make the payments through a TV remote control.
Ameria TV Banking service enables checking out utility bills debts, making group payments, viewing billing history and Ameriabank's foreign currency exchange rates of the day, as well as finding addresses of the bank's branches and ATMs.
"We have developed the Ameria TV Banking service together with Ucom, bearing the motto "Your bank is where you want it to be" in mind," Ameriabank's Retail Banking Director Arman Barseghyan said.
According to him, Ameriabank has already collaborated with Ucom in the past, having created a joint credit card with preferential terms. Barseghyan expressed confidence that the new initiative will gain popularity among the public, paving the way for further collaboration. Ameriabank attaches great importance to the introduction of remote service in Armenia, he noted.
Director of Marketing and Communications at Ucom Tigran Safaryan, in turn, mentioned that the joint initiative aims to relieve the subscribers' routine, creating an alternative for faster and easier payments.
"This is an unprecedented service in Armenia, sure to soon become one of the most in-demand ones," Safaryan stressed.
In response to a question on the system's security guarantees, member of Ameriabank's Board of Directors, Director of Technology and Operations Burastan Movsisyan said that U-com has developed a special software program to provide absolute security for the project.
In order to ensure uninterrupted operation of the service, integration and system testing works have been performed, following the successful completion of which the service is being introduced in stages. All Ucom subscribers interested in using the service, can apply to the company, with new subscribers automatically getting access to TV Banking.
According to an Ameria study of 21 banks in Armenia, only three banks do not offer online banking services for individuals. A survey conducted in 11 cities shows that 2% used online banking in 2014 against the 1.3% in 2013.
Ameriabank CJSC is a dynamically developing bank. It’s one of the major and most stable financial institutions of in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been offering to its clients a wide range of innovative banking services since 2007. Ameriabank is a universal bank rendering corporate, retail and investment services in a comprehensive package of banking solutions.