ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը դարձյալ այցելել են Տավուշի մարզ, պետական սահմանից ընդամենը 1,5 կմ hեռավորության վրա գտնվող Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղ: Բնակարանաշինության ծրագրով 2015-ին այստեղ խնդիր է լուծվել յոթ ընտանիքի համար. կատարվել են ոչ միայն վերանորոգման աշխատանքներ, այլև ավարտին է հասցվել կիսակառույցների շինարարություն: Ավագյանների տան մի հատվածը տարիներ առաջ արկի պայթյունից գրեթե ամբողջովին քանդվել էր:
Չնայած նրան, որ գյուղի դիրքը խոցելի է հակառակորդի կողմից արձակվող կրակահերթերի համար՝ ամիսներ առաջ մեկնարկած շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են: Դրանց մասնակցած կազմակերպությունների ղեկավարներն այժմ Ավագյանների հետ կիսում են ընտանիքի ուրախությունը:
«Կարծում եմ` կարող եմ ծրագրի մասնակից մյուս համագյուղացիներիս անունից էլ ասել, որ սա փրկություն էր մեզ համար: Սահմանին բնակվող մարդու համար, ուր ամեն վայրկյան առկա է թշնամու կրակի վտանգը, շատ ավելի գնահատելի է դառնում տարրական կենցաղային հարմարությունը: Բոլորի անունից ուզում եմ մեր խորին երախտագիտությունը հայտնել»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Բաբկենը:
«Այս ընտանիքի օջախի պատերը երկար ժամանակ պատերազմական իրավիճակի վկան են եղել: Հային իր հողից տեղահանելու նպատակը շարունակում է մնալ հակառակորդի ծրագրերում: Այդ նպատակը, սակայն, իրագործելի չէ, երբ կա վստահություն: Բնակարանաշինության ծրագրով մենք ձգտում ենք մեր հայրենակիցներին վստահություն փոխանցել: Տարիներ առաջ այս տան վրա արձակված արկից վնասվել էր տան պատը, բայց ոչ՝ Ավագյանների կամքն ապրել հայրենի հողի վրա: Ավագյանների արիությունն արժանի է հարգանքի»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Ինչպես այս, այնպես էլ սահմանին բնակվող մյուս ընտանիքների համար անհրաժեշտ է զգալ, որ իրենք մենակ չեն իրենց հոգսերի առաջ: 2014թ.-ից ի վեր Տավուշի մարզի սահմանամերձ չորս գյուղերում 27 ընտանիքի համար լուծվել է բնակարանաշինության խնդիրը: Շատ կարևոր է, որ կարողանում ենք մի փոքր թեթևացնել սահմանապահ բնակիչների հոգսը»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2007թ.-ից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 228,3 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել՝ օգնելով բարելավել Հայաստանի տասը մարզի 31 գյուղի (այդ թվում՝ 10 սահմանամերձ գյուղի) սոցիալապես անապահով 480 բնակչի կենսական պայմանները:

VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan visited the village of Nerkin Karmiraghbyur near the state border in Armenia's Tavush province.
In the framework of a Vivacell-MTS project, the housing problem of many families has been solved here, with renovation works and construction of 7 half-built houses completed in 2015.
Years ago, the Avagyans’ house was partially destroyed from a mine explosion. Launched several months ago, construction has been completed despite the danger of border fires. The heads of the organizations, who have participated in the construction works, visited the village to share the happiness of the family.
“On behalf of fellow villagers and myself, I can say this project was a salvation for us. For people living in a border community under the constant danger of rival attacks, basic housing conditions become that much more appreciated,” said Babken, the head of the family.
“For a long time, the walls of this home have borne traces of the war,” Yirikian said. “Ousting Armenians from their lands is still on the rival’s agenda, but those plans will never be fulfilled as long as people living on this land stand firmly on it. The Avagyans’ courage deserves our respect.”
“Families living in border villages need to feel support in dealing with their problems. Since 2014, the housing problem of 27 families has been solved in four villages of Tavush province,” said Yeghiazaryan.
Since 2007, VivaCell-MTS has contributed AMD 228.3 million for the basic reconstruction or renovation of houses thus improving the life quality of 480 people with social needs in 31 villages of 10 Armenian provinces.