Ինչպես ասվում է ռուսական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, հունվար-փետրվարին Հայաստանից ներմուծվել է ՌԴ մոտ հազար տոննա լոլիկ, Եգիպտոսից` 2 հազար տոննա, Ադրբեջանից` 3,5 հազար տոննա: Ընդ որում 2015-ի նույն ժամանակահատվածում նշված ապրանքատեսակը Եգիպտոսից ու Ադրբեջանից ներմուծվել է աննշան քանակությամբ, իսկ Հայաստանից չի ներկրվել ընդհանրապես, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» մտադիր է առաջիկայում հեռախոսազրույցներ ունենալ ազգային կազմակերպությունների լիազոր անձանց հետ բույսերի կարանտինի և պաշտպանության հարցում:
Ռուսական օդուժի կողմից ՍՈւ-24-ի ոչնչացումից հետո Ռուսաստանը արգելեց թուրքական արտադրության մի շարք գյուղմթերքների ներկրումը: 2016-ի փետրվարին «Ռոսսելխոզնադզորը» խոտանել էր Հայաստանի ներկրված 22 տոննա լոլիկի վաճառքը հարավամերիկյան ցեցով վարակված լինելու պատճառով, սակայն ավելի ուշ գերատեսչությունը պարզեց, որ ապրանքն աճեցվել է այլ երկրում և ներկայացվել է որպես հայկական:
2016-ի փետրվարի 23-ի դրությամբ, Հայաստանից ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 10 248 տոննա միրգ ու բանջարեղեն` նախորդ տարվա 5093 տոննայի դիմաց:

Россельхознадзор обеспокоен значительным ростом поставок в Россию томатов из Армении, Азербайджана, а также Египта.
Как говорится в сообщении российского ведомства, в январе-феврале из Армении поставлено фо 1 тысячи тонн томатов, из Египта – 2 тысяч тонн, из Азербайджана – 3.5 тысячи тонн. При этом за аналогичный период 2015 года указанная продукция из Египта и Азербайджана поставлялась в незначительных количествах, а из Армении не поставлялась вообще, пишет РИА Новости.
В связи со сложившейся ситуацией Россельхознадзор намерен в ближайшее время провести телефонные переговоры с уполномоченными лицами национальных организаций этих стран по карантину и защите растений.
После уничтожения турецкими ВВС российского Су-24 в Сирии, Росия ввела эмпарго на турецкие продовольственные продукты. В феврале 2016 года Россельхознадзор заявил о запрете импорта из Армении 22 тонн помидоров с южноамериканской молью, однако позже ведомство выяснило, что продукты были выращены в другой стране и выданы за армянские.
По состоянию на 23 февраля, из Армении в общей сложности было экспортировано 10 248 тонн свежих фруктов и овощей против 5093 тонн за аналогичный период прошлого года.