Հայաստանի ավիաշուկայում ապրիլից կհայտնվի նոր ազգային փոխադրող` Armenia ավիաընկերությունը, որն ուղևորներին էժան գներով ավիատոմսեր կառաջարկի:
Armenia ավիաընկերությունը 49 դոլարով չվերթեր կիրականացնի Երևանից Եվրոպա, ԱՊՀ երկրներ, մասամբ` Ասիայի երկրներ։ Այդ մասին հայտնել է ավիաընկերության բաժնետերերից մեկը` Թամազ Գաիաշվիլին։
Նրա խոսքով` այսուհետև Հայաստանից կարելի է մեկնել տարբեր ուղղություններով մատչելի և խելամիտ գներով։
«Նման գնով կարող են թռչել նրանք, ովքեր նախօրոք` մեկ կամ երկու ամիս առաջ, տոմսեր կպատվիրեն»,- նշել է Գաիաշվիլին և ավելացրել, որ հայկական ազգային ավիափոխադրողի առաջին թռիչքը կիրականացվի ապրիլի երկրորդ կեսին, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Մեկնաբանելով լուրերն այն մասին, որ նոր ավիաընկերության բաժնետերերից մեկը կդառնա Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Գաիաշվիլին նշել է, որ դա սուտ է և սադրանք։
Նա հավելել է, որ ոչ ոք, հատկապես Հայաստանի ղեկավարությունը, կապված չէ ընկերության հետ։
Գաիաշվիլին նշել է, որ հայկական իշխանությունները, հակառակը, շահագրգռված են, որ ոտքի կանգնեցնեն հայկական ավիացիան։
Ազգային փոխադրողի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին չվերթը կիրականացվի Boeing 737-700 ինքնաթիռով։ Ավիաընկերության անձնակազմը կազմված կլինի 350 հոգուց, որոնց թվում կլինեն վրացական Airzena ավիաընկերության մի քանի աշխատակիցն, իսկ մնացած կադրերի ընտրությունը կկատարվի տեղի մասնագետներից։
Ռոբերտ Հովհաննիսյանը զբաղեցրել է վրացական Georgian Airways ավիաընկերության տնօրենի պաշտոնակատարի պաշտոնը, իսկ Թամազ Գաիաշվիլին Georgian Airways-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։

A new Armenian airline, Armenia, will conduct regular flights to Europe, CIS countries and some parts of Asia, at prices starting from $49, one of the company’s shareholders told Sputnik Armenia.
According to Tamaz Gaiashvili, the company will operate flights at affordable and reasonable prices.
Gariashvili further refuted rumors suggesting that Armenia’s Prime Minister Hovik Abrahamyan is among the shareholders of the new company. According to him, no government official is involved with the company.
As Gaiashvili noted, the Armenian authorities are interested in supporting the development of the country’s aviation.
General Manager of the company Robert Hovhannisyan said, in turn, that the first flight will be carried out on a Boeing 737-700 in mid-April.
The 350-member airline staff is set to include several employees of the Georgian air company Airzena, while the remaining personnel will be comprised of local experts. The newly created company will exploit the aircraft, currently in service by the Georgian carrier.