PanARMENIAN.Net-ի նոր խորագիրն ամեն ամիս կներկայացնի առավել ցայտոն գիտական հայտնագործությունները, որոնք տեղի են ունեցել նախորդ ամսում: Առաջին հոդվածը փետրվարյան գիտական իրադարձությունների մասին է:
Ծնելիության վերահսկման և սաղմնաբանության հարցերով զբաղվող բրիտանական կոմիտեն պաշտոնապես թույլ է տվել Ֆրենսիս Քրիկի ինստիտուտին անցկացնել մարդկային սաղմի գենոմի փոփոխության հետ կապված փորձեր: Գիտնականները մտադիր են CRISPR/Cas9 տեխնոլոգիայի միջոցով խմբագրել մարդու սաղմի ԴՆԹ-ն 1-7 օրական հասակում: Հետազոտության նպատակն է նվազեցնել վիժումների քանակն ու բարձրացնել անպտղության բուժման արդյունավետությունը:
Արևմտյան և կենտրոնական Աֆրիկայում բնակվող շիմպանզեների որոշ պոպուլյացիաներ անսովոր վարք են դրսևորում: Նրանք քարեր են նետում ծառերի ուղղությամբ, թակում են ծառերը փայտով` այնպես, որ փչակներում և արմատների միջև դատարկ մասերում քարերի կույտեր առաջանան: Գիտնականները երկու հիպոթեզ են առաջ քաշել: Առաջինը բավականին պարզ է` որձերն օգտագործում են քարերը հաստատելու համար իրենց կարգավիճակը խմբում: Ըստ երկրորդ վարկածի` այդ վարքը նման է նախնադարյան մարդկային ցեղերի ծեսերին, որոնց ժամանակ առարկաների կույտեր էին հավաքվում որոշակի տեղերում տևական ժամանակի ընթացքում:
Վաշինգտոնի համալսարանի գիտնականները հայտարարել են, որ գրիպի դեմ ունիվերսալ պրեպարատ են ստեղծել: Նրանք հավաստիացնում են, որ HB36.6 կոչվող դեղորայքն արդյունավետ կգործի վիրուսի տարբեր շատմերի դեպքում: Այն քայքայում է վիրուսի սպիտակուցը` հեմագլյուտինինը և նեյրամինազը: Սակայն իրենք գիտնականները հիշեցնում են, որ պետք չէ ակնկալել, որ մոտ ապագայում դեղը կհայտնվի դեղատներում: Կենդանիների վրա փորձարկումների ավարտից հետո մասնագետները պետք է կլինիկական փորձարկումներ անցկացնեն մարդկանց մասնակցությամբ:
Սիեթլի Ֆրեդ Հաթչինսոնի անվան ուռուցքաբանական գիտական կենտրոնի գիտնականները ներկայացրել են քաղցկեղի բուժման միանգամայն նոր ու բարձր արդյունավետություն ունեցող մեթոդաբանություն, մասնավորապես, խոսքը ոչ խոջկինյան լիմֆոմայի և քրոնիկ լիմֆոլեյկոզի մասին է: Գիտնականները ծրագրավորել են իմունային համակարգի բջիջներն (T-լիմֆոցիտներ) այնպես, որ վերջիններս կարողանան նույնականացնել CD19 սպիտակուցը, որը մասնակցում է լիմֆոմաների և լեյկոզների առաջացմանը: Այս մեթոդաբանության կիրառումից հետո սուր լիմֆոբլաստոմային լեյկոզի մահացու տեսակով 29 հիվանդից 27-ի մոտ բարելավում է արձանագրվել:
Փետրվարի 12-ին Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) ներկայացուցիչները պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Չուրյումով-Գերասիմենկոյի գիսավորի վրա վայրէջք կատարծ «Ֆիլի» զոնդն ընդմիշտ «մարել» է: Անհաջող վայրէջքը, որի արդյունքում զոնդը զրկվել է լիցքավորման համար անհրաժեշտ արևային էներգիայից, տեղի էր ունեցել 2014-ի նոյեմբերին:
Փետրվարի 11-ին տեղի ունեցավ 21-րդ դարի գլխավոր գիտական իրադարձություններից մեկը: «Մենք որսացինք գրավիտացիոն ալիքները, մենք արեցինք դա»,-հայտարարեց LIGO խոշորագույն գիտական նախագծերից մեկի ներկայացուցիչը: Հայտարարությունը պայթած ռուբի էֆեկտ ունեցավ` համացանցի բոլոր լրատվական ռեսուրսները հաղորդագրություններ տարածեցին այն մասին, որ իրականացել է մեծն Էյնշտեյնի երազանքը, որը դեռ 100 տարի առաջ կանխատեսել էր խորհրդավոր ալիքների գոյությունը: Անկասկած, վերջին տասնամյակների կարևորագույն գիտական գյուտերից մեկը հսկայական նշանակություն ունի ֆունդամենտալ ֆիզիկայի համար: Եվ միայն նեղ մասնագետները կարղ են ամբողջությամբ ընկալել այդ բացահայտման մեծությունը: Առավել մանրմասն հայտնագործության մասին:
Փետրվարի վերջում Էնրիկո Ֆերմիի անվան Ազգային արագացուցիչ լաբորատորիայի ֆիզիկոսները հայտարարեցին նոր տարրական մասնիկի` տետրաքվարկի հնարավոր հայտնագործության մասին: Քվարկերը-ֆունդամենտալ մասնիկներ են, որոնք մտնում են ադրոնների (պրոտոնների, նեյտրոնների և ուժեղ համագործակցող այլ մասնիկների) կազմի մեջ: Էլեմենտար մասնիկների հետազոտման ժամանակ ֆիզիկոսները հաճախ են հանդիպում ադրոնների, որոնք 2 կամ 3 քվարկ ունեն: Սակայն հայտնաբերված մասնիկն ունի 4 քվարկ:
Մարդաբանություն
2003-ին Ինդոնեզիայի Ֆլորես կղզում հայտնաբերվել են մարդկանց մասունքներ, որոնց հասակը չի գերազանցել 1 մ, իսկ քաշը` 55 կգ: Homo floresiensis,, կամ «ինդոնեզական հոբիթները» հետազոտման առարկա են եղել տարիներ շարունակ: Եվ վերջապես, 2016-ի փետրվարին գիտնականները հայտարարեցին, որ այդ էակները, որոնք ապրել են մոտ 15.000 տարի առաջ, կապ չունեն բանական մարդու` Homo sapiens-ի հետ: Սակայն, գիտնականները չեն բացառում, որ ինդոնեզացի գաճաճները կապ ունեն Homo erectus-ի հետ:
Հնագետները պարզել են, որ մայաների քաղաքակրթության անկման հիմնական պատճառներից մեկը բարդ քաղաքական իրավիճակն է եղել ու լարված հարաբերությունները քաղաքակրության հյուսիսային և հարավային տարածքների միջև: Երկար ժամանակ մայաների քաղաքակրթության անկման հիմնական պատճառ էր համարվում IX դարի ուժգին երաշտը: Սակայն, պարզվեց, որ նույնիսկ երաշտի ժամանակ հյուսիսային տարածքների բնակիչները ստեղծարար ու հանրորերն ակտիվ էին, քանի որ կլիմայական աղետն ավելի հզոր բացասական ազդեցություն է ունեցել հարավային տարածքների վրա: Տուժած հարավային քաղաքները սկսել են պայքարել հյուսիսայինների հետ սննդամթերքի համար, ինչն էլ հին պետության լուրջ տրոհման պատճառ դարձավ:

4 Март 2016 - 08:54 AMT
Новая рубрика PanARMENIAN.Net каждый месяц будет представлять наиболее выдающиеся научные события, произошедшие в предыдущем месяце. Первая статья – о главных научных событиях февраля.
Британский комитет по контролю за рождаемостью и вопросам эмбриологии официально разрешил Институту Фрэнсиса Крика проводить эксперименты по редактированию генома человеческих эмбрионов. Ученые планируют с помощью технологии CRISPR/Cas9 редактировать ДНК эмбрионов человека в возрасте от одного до семи дней. Цель исследования состоит в том, чтобы уменьшить количество выкидышей и повысить эффективность лечения бесплодия.
Некоторые популяции шимпанзе, обитающих в западной и центральной Африке, демонстрируют необычное поведение. Они бросают камни в деревья и бьют по деревьям камнями, так что в дуплах и в пустотах между корней собираются кучи камней. Исследователи выдвинули для объяснения две гипотезы. Первая довольно проста – самцы использую камни для показательной демонстрации силы, чтобы отогнать чужаков или подтвердить свой статус в иерархии группы. Согласно второй гипотезе, подобное поведение похоже на ритуалы первобытных людских племен, во время которых предметы собирались в определенных местах в течение продолжительного времени.
Американские исследователи из Университета Вашингтона разработали, по их словам, универсальный препарат против вируса гриппа. Ученые уверяют, что лекарство под названием HB36.6 будет эффективно в отношении разных штаммов вируса. Лекарство разрушает белки вируса — гемагглютинин и нейраминидазу. Однако сами ученые напоминают, что не стоит в ближайшее время ожидать появления лекарства в аптеках. После завершения испытаний препарата на животных специалисты планируют приступить к клиническим испытаниям HB36.6 на людях.
Американские ученые из Онкологического научного центра Фреда Хатчисона в Сиэтле представили совершенно новую и высокоэффективную методику лечения рака, в частности – неходжкинской лимфомы и хронического лимфолейкоза. Исследователи запрограммировали клетки иммунной системы (Т-лимфоциты) на то, чтобы последние смогли идентифицировать белок CD19, участвующий в образовании лимфом и лейкозов. После применения данной методики наступила ремиссия в 27 из 29 случаев смертельной формы острого лимфобластного лейкоза.
12 февраля представители Европейского космического агентства (ESA) официально заявили, что приземлившийся на комету Чурюмова — Герасименко зонд «Филы» заснул навсегда. Неудачная посадка, в результате которой зонд был практически лишен солнечного света для подзарядки, состоялась в ноябре 2014 года.
11 февраля произошло одно из главных научных событий 21-го столетия. «Мы поймали гравитационные волны, мы сделали это!» – заявил представитель одной из крупнейших научных проектов LIGO. Заявление произвело эффект взорвавшейся бомбы – все новостные ресурсы в Сети писали заметки о том, что осуществилась мечта великого Эйнштейна, предсказавшего существование таинственных волн еще 100 лет назад. Несомненно, одно из главных научных открытий последних десятилетий имеет огромное значение для фундаментальной физики. И полное понимание этого открытия доступно лишь профессионалам. Подробнее об открытии.
В конце февраля физики Национальная ускорительной лаборатории имени Энрико Ферми заявили о возможном открытии новой элементарной частицы – тетракварка. Кварки – фундаментальные частицы, входящие в состав адронов (протонов, нейтронов и других сильно взаимодействующих частиц). Чаще всего при исследовании элементарных частиц физики сталкиваются с адронами, содержащими два или три кварка. Однако обнаруженная частица содержит сразу четыре кварка.
Антропология
В 2003 году на индонезийском острове Флорес были обнаружены останки людей, рост которых не превышал одного метра, а вес – 55 кг. Homo floresiensis, или «индонезийские хоббиты» были объектом исследований многие годы. Наконец, в феврале 2016 года исследователи заявили, что эти существа, жившие около 15.000 лет назад, не имеют отношения к человеку разумному Homo sapiens. Однако, ученые не исключают родства индонезийских карликов с человеком прямоходящим — Homo erectus.
Археологи выяснили, что одной из основных причин упадка цивилизации майя стала сложная политическая ситуация и напряженные отношения между северными и южными территориями цивилизации. Основным объяснением падения цивилизации майя долгое время считалась сильнейшая засуха, наступившая в IX веке. Однако, оказалось, что даже во время засухи жители северных территорий оставались творчески и общественно активными, поскольку климатический катаклизм оказала сильное негативное влияние в основном на южные территории. Пострадавшие южные города начали бороться с северными за продовольственные ресурсы, что привело к серьезной раздробленности древнего государства.