Apple Design Award-ի մրցանակակիր Shadowmatic խաղի հեղինակ Triada Studio-ն միացել է մի շարք այլ ընկերություններին` կոչ անելով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին մշակել ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագիր:
Օբամային հասցեագրված նամակում Triada Studio գործադիր տնօրեն Արա Աղամյանը, մասնավորապես, նշել է, որ իր ընկերությունն օգնում է զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտը, նպաստելով ԱՄՆ-Հայաստան առևտրի ընդլայնմանը և, առհասարակ, խթանելով Հայաստանի` միջազգային հանրությանը շարունակական ինտեգրմանը: Ըստ Աղամյանի` առաջընթացը խոչնդոտող արգելքներ դեռ կան, այդ թվում` կրկնակի հարկման հեռանկարը:
«ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագիրը կվերացներ նման ռիսկերը` հստակ իրավական դաշտ սահմանելով այն ընկերությունների համար, որոնք գործում են երկու իրավական դաշտերում», – նշել է Աղամյանն իր նամակում:
Triada Studio-ն, այսպիսով, միացել է հայկական տեխնոլոգիական ընկերություններին, իորոնք երկար տարիներ աջակցել են ուժեղ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ստեղծմանը, օրինակ՝ 2015-ի մայիսին ստորագրված Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի կամ ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագրի միջոցով:
Նախաձեռնությանը միացել են նաև Microsoft, FedEx, NASDAQ, Marriott, Grant Thornton, PicsArt, Ameria Banking Group, Prudence Legal Advisory and Counseling, Baker Tilley Armenia, Synergy, Tufenkian Heritage Hotels, Altacode, Leda Campus LLC, Levon Travel, Unicomp, Synopsys, Megerian Carpet, National Instruments, Mentor Graphics, First Mortgage, Geoteam, Hylink, LC Distribution, Linkgard Systems և այլ ընկերությունները:
Հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսային հարաբերությունները կարգավորվում են դեռևս 1973 թվականին ԽՍՀՄ և ԱՄՆ միջև կնքված պայմանագրով, որն ակնհայտորեն հնացել է և չի համապատասխանում ներկայումս ստեղծված իրավիճակին: Ամերիկյան ընկերությունները լուրջ դժվարությունների են բախվում Հայաստանում ներդրումների իրականացման, հարկման, վճարումների և փոխանցումների իրականացման հարցերում:
Հայ-ամերիկյան համատեղ տնտեսական աշխատանքային խումբը զբաղվում է երկու երկրների միջև կրկնակի հարկման վերացման հարցերով:

Triada Studio, the Armenia-based creator of the Apple Design Award-winning Shadowmatic Game, is the latest technology firm to call upon the Obama Administration to negotiate a bilateral U.S.-Armenia Double Tax Treaty, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In a letter sent Monday, March 7 to President Obama, Triada Studio CEO Ara Aghamyan explained that his company is helping to drive the growth of Armenia's tech economy, contributing to the expansion of U.S.-Armenia commerce, and – more broadly – fostering Armenia's continued integration into the international community." He noted, however, that: "Unfortunately, barriers to continued progress remain, including the prospect of double taxation. A U.S.-Armenia Double Tax Treaty would eliminate this risk, establishing a clear legal framework for companies that operate in both jurisdictions."
Triada Studio joins Armenian technology firms, such as PicsArt, and global business leaders Microsoft, FedEx, NASDAQ, Marriott, Grant Thornton and others that have been on record for years supporting stronger bilateral economic relations efforts, including through a Trade and Investment Framework Agreement (TIFA), which was adopted in May, 2015, and a modern Double Tax Treaty. Other firms in support of these common sense measures include: Ameria Banking Group, Prudence Legal Advisory and Counseling, Baker Tilley Armenia, Synergy, Tufenkian Heritage Hotels, Altacode, Leda Campus LLC, Levon Travel, Unicomp, Synopsys, Megerian Carpet, National Instruments, Mentor Graphics, First Mortgage, Geoteam, Hylink, LC Distribution, and Linkgard Systems.
In August of last year, senior ANCA officials met with U.S. Treasury Secretary Jacob Lew in Washington, DC to press for a new U.S.-Armenia Double Tax Treaty. The current treaty governing double taxation issues between the two countries is the 1973 U.S.-U.S.S.R. Tax Treaty, an outdated forty year-old accord. The lack of an updated double tax treaty between the United States and Armenia creates legal uncertainty that deters potential U.S. investors, diverts investment flows and disadvantages American businesses seeking to invest in the Republic of Armenia.
U.S. Representatives Judy Chu (D-CA) and Ted Lieu (D-CA) have appealed to Treasury Secretary Lew to begin negotiations for new Double Tax Treaty to address these concerns.