Նոր ավիափոխադրող` «Արմենիա» ավիաընկերությունն առաջին կանոնավոր չվերթները սկսելու է իրականացնել ապրիլի 21-ից. ուղղությունը՝ Թել Ավիվ, Մոսկվա: Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է ավիաընկերության բաժնետեր Թամազ Գաիաշվիլին:
«Մենք այնպիսի գներ ենք առաջարկելու, որ Հայաստանի քաղաքացիները գոհ լինեն, տոմսերի գները շատ բարձր չլինեն և հայերը հնարավորություն ունենան ճամփորդել այն երկիր, որտեղ ցանկանում են»,- ասել է Գաիաշվիլին:
Նա նշել է նաև, որ իրենք կանոնավոր չվերթներ են իրականացնելու Ռուսաստան, Թեհրան, Դուբայ, Թել Ավիվ, Կիև, Մինսկ, Պրահա, Բարսելոնա, Լառնակա, Լոնդոն:
«Մեր աշխարհագրությունը ժամանակի ընթացքում կընդլայնվի»,- հավելել է Գաիաշվիլին, գրում է Panorama.am-ը:
Ապրիլի սկզբին ավիաընկերությունը կունենա երեք ինքնաթիռ, այնուհետև կավելանան ինքնաթիռների քանակը:
Գաիաշվիլին տեղեկացրել է, որ տոմսի նվազագույն արժեքը կլինի 49 եվրո՝ մեկ ուղղությամբ (առանց օդի հարկի և օդանավակայանի սպասարկման գնի)՝ երկու ամիս առաջ գնելու դեպքում և առանց վերադարձնելու հնարավորության, իսկ վերջնական գինը (օդի հարկը և օդանավակայանի սպասարկման գինը գումարած)` 96 եվրո, որը կարող է փոխվել կապված փոխարժեքի, օդանավակայանների սպասարկման գնի փոփոխությունների հետ:
Ավիաընկերության բաժնետեր Ռոբերտ Հովհաննիսյանը նշել է, որ ընկերությունն արդեն ստեղծվել է, ստացել են հավաստագիր, դիմել են ծրագրած ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու համար լիցենզիաներ ստանալու համար:
Նա ասել է, որ օդաչուները, տեխնիկական անձնակազմը լինելու են Հայաստանի քաղաքացիներ: Նաև ակնկալում են, որ արտասահմանում աշխատող հայ օդաչուները կվերադառնան՝ հայրենիքում աշխատելու համար:
Ավիաընկերության բաժնետոմսերի 51 տոկոսը պատկանում է ՀՀ քաղաքացի Աշոտ Թորոսյանին, 25 տոկոսը՝ ՀՀ քաղաքացի Ռոբերտ Հովհաննիսյանին, 24 տոկոսը՝ Վրաստանի քաղաքացի Թամազ Գաիաշվիլիին:
Գաիաշվիլիին հավաստիացրել է, որ Հայաստանի իշխանությունից որևէ պաշտոնյա, այդ թվում նաև ՀՀ վարչապետը, որևէ մասնակցություն չունեն ընկերության ստեղծման գործում:
«Արմենիայի» բաժնետերերը համոզված են, որ կհաջողեն մեր շուկայում և նախորդների նման չեն սնանկանա: Գաիաշվիլին, մասնավորապես, վստահություն հայտնել է, որ իրենք կհաջողեն և 2-4 տարի հետո ընկերությունը կունենա կայուն եկամուտ, գրում է Aysor.am:
Ռոբերտ Հովհաննիսյանը զբաղեցրել է վրացական Georgian Airways ավիաընկերության տնօրենի պաշտոնակատարի պաշտոնը, իսկ Թամազ Գաիաշվիլին Georgian Airways-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշում կայացրեց 2013-ի ապրիլի մեկից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։ Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում էր ոլորտում առնվազն երեք հայկական ավիաընկերությունների գործունեություն։
ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականությունը, որը ենթադրում է ավիաընկերությունների առևտրային գործունեությանը պետության միջամտության նվազեցում:

9 Март 2016 - 12:13 AMT
Авиакомпании «Armenia» совершит первые полеты в Израиль и Россию, сказал в среду в Ереване президент авиакомпании Тамаз Гаиашвили.
Основателями авиакомпании «Armenia» являются Ашот Торосян (51% акций), Тамаз Гаиашвили (25%) и Роберт Оганесян (24%). Гаиашвили является основателем грузинской авиакомпании «Airzena» и бывшим председателем Совета директоров компании, а Роберт Оганесян – его бывший заместитель.
По словам Тамаза Гаиашвили, компания уже получила сертификат на эксплуатацию и обратилась за лицензией в Главное управление гражданской авиации Армении на реализацию полетов.
«Первый полет авиакомпания планирует совершить 21-го апреля в двух направлениях – Тель-Авив и Москву, после чего будут осуществляться регулярные рейсы в Тегеран, Дубай, Прагу, Киев, Минск, Барселону, Лондон и Ларнаку», – сказал Гаиашвили.
При этом он отметил, что в дальнейшем география полетов будет расширяться, в частности, в числе приоритетных направлений российские города Сочи, Ростов-на-Дону, Минеральные воды, Самара, в планы компании входит также полеты в Германию и Италию.
«Мы планируем строить наши планы по развитию таким образом, чтобы население Армении могло летать в любом направлении, а цены на авиабилеты были не очень высоки. При этом предусматривается определенная категория цен, которая будет доступна для многих», – сказал Гаиашвили.
В частности, по его словам, компания планирует проводить гибкую тарифную политику, предусматривающую, что приобрести авиабилет за два месяца до вылета и в любом направлении можно за 49 евро (с учетом пошлин и налоговых сборов – порядка 96 евро).
При этом Гаиашвили отметил, что в отличие от лоукостеров объем багажа пассажиров не будет ограничиваться, как и вопрос питания, однако данные билеты будет невозможно сдать или обменять.
Он также сообщил, что авиакомпания начнет регулярные полеты с тремя взятыми в лизинг самолетами Boeing 737, однако планирует расширение авиапарка до пяти самолетов в июле и восьми к концу года.
В будущем, по его словам, авиакомпания планирует приобрести менее габаритный самолет CRJ, а также будет осуществлять VIP-обслуживание на имеющемся в авиапарке самолете Gulfstream.
«Средний возраст самолетов нашего авиапарка не будет превышать 15 лет, а техническое обслуживание они будут проходить в авиакомпании Lufthansa в Германии», – сказал Гаиашвили.
По его словам, основная часть сотрудников новой авиакомпании будет укомплектована из граждан Армении, в связи с чем компания ведет прием заявок от армянских авиаторов и технического персонала, передает АРКА.
Что касается финансовой части, то Гаиашвили отказался озвучивать какие-либо цифры, включая объем инвестиций, добавив лишь, что все вложения осуществлены учредителями, а финансовое состояние компании – стабильное.