Հայաստանում ապրող կանանց թիվը 132.302-ով ավելի է, քան տղամարդկանցը: Կանանց ակնկալվող կյանքի միջին տևողությունը 78 տարի է, տղամարդկանցը՝ 72 տարի: Այսպիսով, կանանց կյանքի միջին տևողությունը 6 տարով ավելի երկար է, քան տղամարդկանցը:
Հայաստանցի տղամարդկանց նետտո (մաքուր) աշխատավարձը կազմում է միջինում 141.585 դրամ, կանանցը՝ 94.006 դրամ: 1 ամսում տարբերությունը կազմում է 45.500 դրամ, ինչը համարժեք է 2-3 համերգի տոմսի ու մարզասրահի մի քանի այցելության: 1 տարում տարբերությունը կկազմի 546.000 դրամ (ինչը հավասար է դեպի արևադարձային երկիր ճանապարհորդության արժեքին) , 10 տարում՝ 5.460.000 դրամ (լավ վիճակում գերմանական կամ ճապոնական ավտոմեքենայի արժեք), 45 տարում կամ մոտավորապես ամբողջ աշխատանքային կյանքի ընթացքում՝ 24.6 մլն դրամ (2-3 սենյականոց բնակարան Երևանի արվարձաններում):
Հայաստանում հազար կնոջ շնչի հաշվով տեղի է ունենում 15 հղիության ընդհատում: Առաջին անգամ կանայք ամուսնանում են միջինը 25.5 տարեկանում՝ քաղաքներում, և 26.8 տարեկանում՝ գյուղերում: Կանայք Հայաստանում 2 անգամ ավելի քիչ են հիվանդանում վեներիկ հիվանդություններով:
Մանկատներում գտնվող երեխաների 47.5%-ն աղջիկ են: Միաժամանակ, Հայաստանում գրանցված որդեգրողների 69%-ը կին է:
Մեկ ծնող ունեցող ընտանիքներում ապրող երեխաների 93.1%-ն ապրում է մոր հետ, 6.9%-ը՝ հոր:
2014/15 ուստարում բուհերում սովորող ուսանողների 52.2%-ը կանայք են կազմել: Իսկ, օրինակ, երաժշտական դպրոցներում աղջիկները կազմում են սովորողների 65.2%-ը: Մագիստրատուրայում սովորողների 65.8%-ը կանայք են: Սակայն ասպիրանտուրայում սովորող կանանց տեսակարար կշիռը մագիստրանտների համեմատ նվազում է. 2014-ի դրությամբ այն կազմել է 52%:
Հայաստանի գրադարաններում աշխատողների 95.6%-ը կանայք են: Կին է ՀՀ դատապարտյալների 4.7%-ը:
2014 թ. տվյալներով, Հայաստանում կա 3 կին-նախարար, 9 փոխնարարար, 14 կին-պատգամավոր, 54 կին-դատավոր: 46 դեսպանից կին են ընդամենը երեքը:
Հայաստանում զբաղվածների 48%-ը կանայք են: Ընդ որում, կանանց բաժինն ավելի բարձր է պետական, համայնքային (58.3%) և հասարակական սեկտորում (51.1%): Մասնավոր հատվածում, ընդհակառակը, կանանց մասնաբաժինն ավելի ցածր է՝ 45%: Երկու և ավելի տեղ աշխատող կանայք, ընդհանուր առմամբ, ավելի քիչ են, քան տղամարդիկ՝ 45%-ը 55%-ի դիմաց: Հետաքրքիր է, որ, կրկնակի զբաղված տղամարդիկ ավելի շատ են ամուսնացած աշխատողների դեպքում (61.8%-ը 31.2%-ի դիմաց), այնինչ այրի և ամուսնալուծված կանայք ստիպված են աշխատել երկու կամ ավելի տեղ շատ անգամ ավելի հաճախ, քան տղամարդիկ: Կին է այրի կրկնակի զբաղվածների 93.3%-ը, ամուսնալուծվածների 91.8%-ը:

The number of women living in Armenia is 132,302 more than men. Women’s average duration of life is 78 years, while men live 72 years on average.
Women make 52% of the population of the Republic of Armenia
The average net salary earned by men totals AMD 141,585, while women earn AMD 94,006 (the difference is AMD 45,500 which can amount to a pair of concert tickets or several gym attendances). At an annual rate, the difference would make AMD 546,000, which equals to the price of a journey to a tropical country. In ten years the sum would rise to AMD 5,460,000, a price of a Japanese or German car in good keep. In 45 years, or during the whole job tenure the sum will rise to AMD 24,6 million, which can buy a 2-bedroom apartment in a suburb of Yerevan.
Women in Armenia earn about 32% less than men
15 cases of abortion are registered per 1000 women. According to official statistical data, girls marry at the age of 25,5 in cities and at 26,8 in rural areas. The number of Armenian women diagnosed with venereal diseases is half as many as men.
Women who want to adopt a child are twice as many as men
47,5% of children in orphanages are girls, while 69% of those who adopt children are women. 93,1% of children in one-parent families live with mothers and 6,9% with fathers.
In 2014-2015, 52.2% of university students and 65.8% of students taking Master’s degree program were female. 65,2% of music school, students are girls.
According to 2014 data, Armenia had 3 women ministers, 9 deputy ministers, 14 members of parliament and 54 judges. Only 3 out of Armenia’s ambassadors abroad are women.
Divorced women working for two or more companies are 11 times as many as men
48% of Armenian employees are female. Although 58.3% of civil servants are female, only 45% of women work in private sector. In all, the number of women working for more than one company is less than that of men – 61.8% of men against 31.2% of women. However, the number rises significantly in case with divorced or widowed women.