Ամփոփվել են «WEB ծիրան» 5-րդ համահայկական առցանց կինոփառատոնի արդյունքները: Փառատոնի կազմակերպիչներն են «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնը և webtv.am հայկական մշակութային ինտերնետ հեռուստատեսությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «WEB ծիրան»-ի գլխավոր գործընկերն է:
«Հինգ տարի առաջ նախաձեռնած՝ այն ժամանակ փորձարարական այս նախագիծն արդեն դարձել է կայացած փառատոն: Սա է կայուն զարգացումը, որին մենք միշտ ձգտում ենք: Եվ երիտասարդ կինոգործիչների այս ոգևորությունն է, որ մենք ցանկանում ենք տեսնել: Համոզված եմ, որ ապագայում դեռ կլսենք այս երիտասարդներից շատերի մեծ հաջողությունների մասին, և կհպարտանանք, որ իրենց ճանապարհը սկսել են հենց «WEB ծիրան»-ից»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Հինգերորդ «WEB ծիրան»-ը մեկնարկել էր փետրվարի 3-ին: Փառատոնի ժյուրին, որի կազմում են կինոռեժիսոր Միքայել Դովլաթյանը, կինոլրագրող Ռուզան Բագրատունին, լրագրող Գոհար Հակոբյանը, արդյունքներն ամփոփեց մարտի 3-ին՝ webtv.am մշակութային ինտերնետ հեռուստատեսության Youtube-ի պաշտոնական ալիքում տեղադրված 24 ֆիլմերը մեկ ամսվա ընթացքում դիտելուց հետո:
Ժյուրիի որոշմամբ գլխավոր մրցանակը կիսել են Լուսինե Պապոյանը՝ «Ռադիոլա» և Գարիկ Ավագյանը՝ «Ես լսեցի մի անուշ ձայն…» ֆիլմերի համար: Գլխավոր մրցանակակիրները կպարգևատրվեն 200 000-ական դրամով:
Սահմանված էր նաև խրախուսական մրցանակ և «Համակրանք» խրախուսական մրցանակը՝ ամենաշատ դիտումներ արձանագրած ֆիլմի համար: Խրախուսական մրցանակին արժանացել է ռեժիսոր Արփի Բալյանի «Արվեստանոց էի ուզում» ֆիլմը: «Համակրանք» խրախուսական մրցանակը շնորհվել է Արման Այվազյանին «Քառուղի» ֆիլմի համար, որը դիտել էր 3018 օգտատեր:
Ինչպես գլխավոր, այնպես էլ խրախուսական մրցանակի արժանացած մասնակիցները կստանան նկարահանման պրոֆեսիոնալ տեխնիկայից 10 օր անվճար օգտվելու հնարավորություն:

WebApricot 5th Pan-Armenian Online Film Festival was held in Yerevan, with the results summed up on March 3.
The Golden Apricot International Film Festival and the webtv.am Armenian online cultural TV channel organized the festival, VivaCell-MTS serving as the General Partner.
“The experimental project launched 5 years ago has now grown into an established festival,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said. “I am sure that these young people will claim more achievements in the future, making all of us proud.”
The fifth edition of WebApricot kicked off on February 3, with Jury Board members Mikael Dovlatyan (director), Ruzan Bagratuni (film journalist), and Gohar Hakobyan (journalist) presenting the results, based on 24 films, submitted to webtv.am’s official YouTube channel.
Lusine Papoyan and Garik Avagyan shared 1st prize for “Radiola” and “I heard a sweet voice…” respectively, each of them set to receive an AMD 200 000 monetary award.
The movie “I wanted a studio” by Arpi Balyan got an incentive award, while Arman Ayvazyan took the Audience award for the film “Crossroad” which gathered the largest number of views.
The winners will have an opportunity to use professional movie making equipment free of charge for 10 days.