(?) 2015 թվականի նոյեմբերին խոսեցինք Հայաստանում CEED-ի գործունեության մասին: Պատմեցիք, որ այն ուղղված է աջակցելու ձեռներեցներին իրենց ընկերությունների զարգացման գործում՝ հնարավորություններ ստեղծելով սովորելու փորձառու գործարարներից և բիզնես կապեր հաստատելու Հայաստանում և արտասահմանում, որպեսզի իրենք, հասնելով հաջողությունների, դրանով իսկ խթանեն տնտեսության աճը և ստեղծեն աշխատատեղեր: Այդ ժամանակ սկսում էիք Perfect Pitch to Investors ծրագիրը, որի համար Սիլիկոնյան հովտից Երևան էիք հրավիրել երկու փորձառու ներդրողների՝ հայաստանցի ձեռներեցների հետ աշխատելու և նրանց գաղափարներն առավել արդյունավետ ներկայացնելու կարողությունները զարգացնելու նպատակով:
(!) Ծրագրի մասնակիցները տպավորիչ էին, իսկ դասընթացավարները՝ ազդեցիկ: Կալիֆորնիայում գտնվող «Ռոդա գրուպ» ներդրումային ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Ռոջեր Ստրաուքի հետ վաղուց ենք համագործակցում, և մասնակիցները նրա խորհուրդները միշտ բարձր են գնահատում: Սիլիկոնյան հովտի հեղինակավոր ներդրող Ռոն Ուասմենը, ով երկար տարիներ աշխատել է Սթիվ Ջոբսի հետ և հանդիսացել ավելի քան 25 ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ, Հայաստան առաջին անգամ էր այցելում՝ հայաստանցի ձեռներեցների հետ իր գիտելիքներն ու փորձը կիսելու: Ուրախ ենք, որ ծրագիրը բարձր գնահատվեց թե ՛ դասընթացավարների, թե ՛ մասնակիցների կողմից: Ռոնը խոստովանեց, որ ծրագրի շնորհիվ դարձավ հայաստանցի ձեռներեցների ջատագով Սիլիկոնյան հովտում, իսկ մասնակիցները բազմիցս շեշտեցին ծրագրի օգտակարությունը: Ակնհայտ դարձավ, որ պետք է շարունակենք նման հնարավորություններ ստեղծել:
(?) Մարտին սկսում եք Սիլիկոնյան հոտվի հետ կապված մի նոր նախագիծ, որը կոչվում է Հայաստան-ԱՄՆ ՏՏ ոլորտի աքսելերացիոն ծրագիր: Կպատմե՞ք դրա մասին:
(!) Հայաստան-ԱՄՆ ՏՏ ոլորտի աքսելերացիոն ծրագիրը Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ), Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Համաշխարհային բանկի ծրագիր է, որն իրականացնում ենք ԱՄՆ-ում գտնվող մեր գրասենյակի հետ համատեղ: Նպատակն է օգնել ՏՏ ոլորտի հայաստանյան ընկերություններին կապ հաստատել Սիլիկոնյան հովտի հետ և հաջողությունների հասնել արտասահմանյան շուկաներում: Ծրագիրը նախատեսում է վեց շաբաթ տևողությամբ ակսելերացիա (ընկերությունների զարգացում) Հայաստանում, որը կներառի դասընթացներ, խորհրդատվություն և գաղափարներ ներկայացնելու կարողությունների զարգացում: Մասնակիցները հնարավորություն կունենան աշխատելու CEED համաշխարհային ցանցի անդամ հանդիսացող ակնառու գործարարների և ներդրողների հետ, ինչպես նաև հայաստանցի մասնագետների հետ: Ներկայացման օրը (Demo Day) կընտրվեն հինգ ընկերություններ, որոնց հետ կայցելենք Սիլիկոնյան հովիտ: Այնտեղ կկազմակերպվեն հանդիպումներ ներդրողների, հնարավոր գործընկերների և պատվիրատուների հետ և կտրամադրվի աջակցություն՝ այս հնարավորություններին մասնակիցներին պատրաստելու: Ընտրված ընկերությունները կմասնակցեն նաև Սիլիկոնյան հովտում այս ծրագրի շրջանակներում կայանալիք Հայաստանի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին նվիրված համաժողովին:
(?) Ո՞վ կարող է դիմել ծրագրին և որո՞նք են մասնակցության պայմանները:
(!) Ծրագիրը նախատեսված է ոչ շատ վաղ փուլում գտնվող արտադրանք ունեցող ընկերությունների համար, որոնք կարող են մի քանի ամսից արտասահմանյան ներդրողների համար գրավիչ դառնալ: Մասնակցել կարող են ինչպես նորաստեղծ ընկերությունները, այնպես էլ նոր արտադրանքով հանդես եկող կայացած ձեռնարկությունները: Ցանկացողները պիտի լրացնեն մեր կայքում տեղադրված դիմումի ձևը՝ պատմելով իրենց մասին և ներկայացնելով իրենց նախաձեռնությունը: Դիմելու վերջնաժամկետն է մարտի 15-ը: Մասնակցությունն անվճար է: Բացի այդ, ընտրված մասնակիցների համար ծրագրի հաշվին կգնվեն ինքնաթիռի տոմսեր և կվարձվի բնակարան:
(?) Նշեցիք, որ նախագծի շրջանակում կկազմակերպվի նաև Հայաստանի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին նվիրված համաժողով: Ո՞րն է այս միջոցառման նպատակը:
(!) Հայաստանի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին նվիրված համաժողը 2016թ.-ի հունիսի 10-ին Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք միջոցառում է, որին կմասնակցեն Հայաստանից, Սիլիկոնյան հովտից և ամբողջ աշխարհից տարբեր շահագրգիռ կողմեր՝ քննարկելու Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ձեռներեցության ներուժը և Հայաստան – Սիլիկոնյան հովիտ համագործակցության հեռանկարները: Կքննարկվի նաև կրթության դերը ձեռներեցության հմտությունները զարգացնելու գործում: Հայաստան-ԱՄՆ ՏՏ ոլորտի աքսելերացիոն ծրագրի հինգ ներկայացուցիչները կներկայացնեն իրենց աշխատանքները և հնարավորություն կունենան հանդիպելու նոր գործընկերների և ներդրողների հետ: Ակնկալում ենք, որ ֆորումի արդյունքում կստեղծվեն նոր կապեր, որոնք կնպաստեն այս ոլորտում միջազգային համագործակցության զարգացմանը:

(?)Ms. Israyelyan, last November we talked about CEED activities in Armenia. You told us that CEED helps businesses grow by developing, connecting and mentoring entrepreneurs so they can create jobs and in turn accelerate economic prosperity. At the time of our conversation you were launching Perfect Pitch to Investors, a program for which you invited two accomplished Silicon Valley venture capitalists to Yerevan to help Armenian entrepreneurs develop their pitching skills. How did the program go?
(!)We were fortunate to have a very strong group of participants and truly effective instructors. Roger Strauch, Co-founder and Chairman of the Roda Group, a seed stage venture capital group based in Berkeley, California, had been a mentor in our earlier programs and consistently provided our entrepreneurs with valuable feedback and advice. Ron Weissman, a well-regarded Silicon Valley investor who worked extensively with Steve Jobs and served on the board of directors of more than 25 companies, visited Armenia for the first time to co-lead the program with Roger Strauch and shared his insights and experience with our entrepreneurs. It was rewarding to hear overwhelmingly positive comments on both sides: Ron told us this experience turned him into a strong advocate of the Armenian startup community in Silicon Valley and the participants were very generous with their praise. It became clear that we should organize such a workshop again.
(?)Now you’re implementing another project, Armenia – U.S. IT Acceleration Program, connected to Silicon Valley. Please, tell us about it.
(!)The Armenia – U.S. IT Acceleration Program is a project of the Enterprise Incubator Foundation (EIF), the Armenian government and the World Bank, which we are implementing together with our U.S. office. The goal is to help Armenian technology companies connect to Silicon Valley and succeed in global markets. The program will start with a six-week acceleration that includes trainings, mentorship and pitching practice. The participants will have an opportunity to work with accomplished entrepreneurs from the CEED Global Network as well as local experts. At the Demo Day, five companies will be selected to go to Silicon Valley. We will arrange meetings with potential investors, partners, and clients in Silicon Valley and will work with the finalists to help them take full advantage of this opportunity. They will also be invited to participate in the Armenia IT Startup Forum, which we’re organizing in the San Francisco Bay Area as part of this project.
(?)Who can apply and what are the terms of participation?
(!)The program is designed for companies with relatively mature products that have a chance to be attractive to international investors in several months. Both startup teams and established companies with new product initiatives are eligible to apply. Interested companies should fill out the application form available on our website telling us about themselves and their products. The application deadline is March 15. There is no participation fee. In addition, the program will cover a round trip to the San Francisco Bay Area and provide accommodation for the finalists during their stay.
(?)You mentioned that the Armenia IT Startup Forum will be organized as part of the project. What are the objectives of this event?
(!)The Armenia IT Startup Forum is a conference scheduled to take place on June 10, 2016 in the San Francisco Bay Area. It will bring together various stakeholders from Armenia, Silicon Valley, and across the world to discuss the potential of Armenian technology entrepreneurship and the ways in which Armenia-Silicon Valley collaboration can be strengthened. The role of education to unlock entrepreneurial talent will also be discussed. The five finalists of the Armenia – U.S. IT Acceleration Program will pitch their products at this event and meet potential partners and investors. We expect the Forum to create lasting relationships that will foster increased cross-border collaboration in this field.