«Ձեռնարկատիրական և քաղաքացիական կրթություն Հայաստանի Հանրապետության խոցելի համայնքների դպրոցների աշակերտների համար» դասընթացի շրջանակում, դրամաշնորհ է ստացել աշակերտական 12 հասարակական կազմակերպություն:
Ծրագրի արդյունքում աշակերտները տնտեսագիտական և ֆինանսական կայուն գիտելիքներ են ստացել և գործարար ընկերություններ հիմնելու միջոցով՝ դրանք կիրառել են գործնականում: Գործարարության հիմունքներն ուսումնասիրելիս աշակերտները միաժամանակ ծանոթացել են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) հիմունքներին և համապատասխան ռազմավարություն են մշակել աշակերտական գործարար ընկերությունների համար:
«Հայաստանի պատանեկան նվաճումները» հասարակական կազմակերպություններից առաջինն է՝ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության վերաբերյալ գիտելիքները հանրակրթության ոլորտ ներմուծելու գործում: Հայաստանի գործարար ոլորտում ԿՍՊ-ն համեմատաբար նոր մշակույթ է: Գաղափարն ուսումնասիրելիս աշակերտների համար ուսանելի օրինակ է դարձել Հայաստանում ԿՍՊ ոլորտի առաջամարտիկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գործունեությունը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Երիտասարդ սերնդի դաստիարակության համար այս անչափ կարևոր և արդիական ծրագիրն իրականացնելու նպատակով, դեռևս 2011թ. «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության միջև հուշագիր է կնքվել. ընկերության մասնագետները ներգրավվել են որպես ծրագրային խորհրդատուներ: «Անչափ կարևոր է կյանքից քաղել օգտակարը: Ողջունելի է այստեղ հավաքված պատանիների ակտիվությունն՝ այդ հարցում: Հաջողության հասնելու համար եղեք համարձակ, երբեք մի անտեսեք որևէ մեկի հաջողված փորձը: Այն կարող է լրացնել բազային գիտելիքները՝ ձեզ դարձնելով առավել հեռատես, մրցունակ և հաջողակ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակում է գնահատել և խրախուսել գիտելիքով զինվելու, առավել հմտանալու՝ երիտասարդների ձգտումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հանրապետության բոլոր մարզերից մրցույթին մասնակցել են ավելի քան 150 դպրոցի աշակերտական հասարակական կազմակերպություններ: Ստացված դրամաշնորհային գումարներն ԱՀԿ-ներն ուղղելու են հանրային և համայնքային տարաբնույթ ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը:
Ծրագրի նպատակը սեփական ուժերի և վաղվա օրվա հանդեպ խոցելի համայնքների երիտասարդների շրջանում հավատ սերմանելն է:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է «JHM» բարեգործական հիմնադրամի և «HSBC» բանկի կողմից: Միջոցառումը կազմակերպվել է «Փողի համաշխարհային շաբաթվա» (Global Money Week) շրջանակում:

Twelve student NGOs received grants in the framework of Entrepreneurial and Civic Activism for Students of Vulnerable Communities of Armenia.
Aimed at ensuring students’ literacy in economics and entrepreneurship, the program enabled the use of theoretical knowledge in practice through the newly-founded commercial organizations. In the framework of the program, the students became familiar with the principles of CSR (Corporate Social Responsibility) and developed a strategy for student business companies.
Junior Achievement of Armenia is the first NGO to have exercised Corporate Social Responsibility strategies in the sector of public education. CSR being a relatively new concept in the Armenian business community, the students learnt about it on the example of VivaCell-MTS – the pioneer of Corporate Social Responsibility in Armenia.
In 2011, VivaCell-MTS and Junior Achievement of Armenia signed a memorandum of understanding delineating areas of cooperation in the field of education.
“It is very important to use the opportunities life has prepared for you,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said. “In this respect, I am pleased with the enthusiasm of these young people here. To achieve success, you should be ready to take risks and learn from others’ success stories, making yourselves more provident, competent, and successful.”
Over 150 non-governmental student organizations from all the provinces of the country participated in the contest. The winners will use the grants for implementation of various social projects in their respective communities.
The Entrepreneurial and Civic Activism program seeks to instill among the youth the belief in their own capabilities and in a bright future.
The program is sponsored by JHM Benevolent Foundation and HSBC Bank. The event is organized within the framework of Global Money Week.