Ուսումնասիրելով եթերացանկը` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 10 ժանրային սերիալ, որոնք կարելի է և պետք է դիտել այս գարնանը:
«Ամերիկացիները» (օրիգ. անվանումը` The Americans)
4-րդ եթերաշրջան
Պրեմիերան` մարտի 16-ին
«Սառը պատերազմի» դարաշրջանը պարարտ հող է լտեսական պատմությունների սիրահարների համար: ԿՀՎ նախկին սպա, ներկայիս սցենարիստ Ջո Վայսբերգը ստեղծել է զարմանալի սլացիկ դրամատիկ կոնստրուկցիա հեռուստանովելի տեսքով, որը պամում է ՊԱԿ խորհրդային սպաների դժվար ճակատագրի մասին, որոնք հատուկ ուսուցում են անցել, 1980-ականներին որպես ԱՄՆ քաղաքացիներ ներկայանալու համար:
«Թոկից փախածը» (օրիգ. անվանումը` Marvel's Daredevil)
2-րդ
Պրեմիերան` մարտի 18-ին
Ալիքը` Netflix
Netflix հեռուստաալիքի և կոմիքսներ արտադրող Marvel-ի համագործակցության պտուղը շատ հաջող ստացվեց: Կույր փաստաբան Մեթ Մերդոկի արկածների մասին սերիալի առաջին սեզոնը դուր եկավ ինչպես կինոկոմիքսների սիրահարներին, այնպես էլ ոչ այնքան շահագրգռված մարդկանց: Երկրորդ սեզոնը ավելի շատ դրայվ է խոստանում` չէ որ այս անգամ հակահերոսի դերում ոչ պակաս հայտնի Պատժիչն է Ջոն Բերթնալի կատարմամբ:
«Ուղի» (օրիգ. անվանումը` The Path)
Սեզոնը` 1-ին
Պրեմիերան` մարտի 30-ին
Նյու Յորքի նահանգի հյուսիսում հայտնվել է անհայտ և խորհրդավոր կրոնական պաշտամունք, որի կենտրոնում են հայտնվում հավատի ճգնաժամ ապրող Էդդին և նրա հավատարիմ կինը` Սառան, իսկ նրանց ոչ պաշտոնական առաջնորդն է դառնում հավակնոտ Քելը: Նոր հեռուստատեսային թրիլերն, ըստ առաջին հոլովակների, խոստանում է շատ լարված, ինտրիգներով լի պատմություն, որը, հաջողության դեպքում, նաև երկարաժամկետ կլինի:
«Բանշի» (օրիգ. անվանումը` Banshee)
Սեզոնը` 4-րդ
Պրեմիերան` ապրիլի 1-ին
Ալիքը` Cinemax
Աղմկահարույց կրիմինալ սերիալի վերջին սեզոնը 8 էպիզոդ կունենա և կավարտվի միանշանակ անվանում ունեցող վերջակետով` «Requiem»: Անկախ բարձր վարկանիշերից, հեղինակները դիմել են անսովոր քայլի` ավարտելով պատմությունը: Բանտում նստած և Բանշի շրջանի սպանված շերիֆի անձը յուրացրած գլխավոր հերոսը վերջապես ստիված կլինի ընդհատել իրադարձությունների արատավոր ու արյունալի շղթան:
«Վախեցեք քայլող մառյալներից» (օրիգ. անվանումը` Fear the Walking Dead)
Սեզոնը` 2-րդ
Պրեմիերան` ապրիլի 10-ին
Ալիքը` AMC
Անվերջ ձգվող «Քայլող մեռյալներից» այս ճյուղավորումը միանշանակ չընկալվեց` կոլորիտով կերպարների և հասկանալի պատմության բացակայությունը ճակատագրական եղան: Միակ բանը, որ կարող է ստիպել դիտել այս սերիալի շարունակությունը, կարող է լինել ձգտումը` իմանալ թե իրականում ինչ է կատարվել, ինչպես և ում մեղքով փլուզվեց աշխարհը:
«12 կապիկ» (օրիգ. անվանումը` 12 Monkeys)
Պրեմիերան` ապրիլի 18-ին
Թերրի Գիլլիամի 1995 թ.պաշտամունքային կինոնկարի հեռուստաադապտացիան է, որը շարունակում է թափ հավաքել: Առաջին սեզոնի վարկանիշները բավականին բարձր էին, ուստի մեղք կլիներ չերկարացնել սերիալը: Իրադարձությունները ծավալվում են ժամանակի երկու կետում` 2043 թ. երբ մարդկության մեծ մասն արդեն մահացել է մահացու վիրուսից, և մեր օրերում` գլխավոր հերոսը անցյալ է գնում, կանխելու համար վիրուսի առաջացումն ու մարդկությանը փրկելու համար:
«Գահերի խաղը» (օրիգ. անվանումը` Game of Thrones)
Սեզոնը` 6-րդ
Պրեմիերան` ապրիլի 24-ին
Ալիքը` HBO
Այս գարնան ամենասպասված շարունակությունն է: Լանիսթերների և Սթարկերի պայքարը Վեսթերոսում իշխանության համար միանգամայն այլ հարթակ է դուրս գալիս` չէ որ պատից այն կողմ մի ուժ է հասունանում, որին ոչ մի բան չի կարող հակառակվել: Հեղինակները նոր սեզոնում առանցքային կերպարների ավելի շատ սպանություններ են խոստանում, և ըստ թրեյլերի, դա իրոք այդպես է:
«Շրջադարձ» (օրիգ. անվանումը` Turn)
Սեզոնը` 3-րդ
Պրեմիերան` ապրիլի 25-ին
Ալեքսանդր Ռոուզի «Վաշինգտոնի լրտեսները. Պատմություն առաջին ամերիկյան լրտեսական կազմակերպության մասին» գիրքն առաջին սկզբնաղբյուրն է եղել այս հիանալի պատմական սերիալի համար: Այն նկարագրում է իրական իրադարձություններ, որոնք տեղի են ունեցել 1776 և 1777թթ. Նյու Յորքի Սեթոքեթ շրջանում, երբ սովորական ֆերմերը «Քալթեր ռինգ» լրտեսների կազմակերպությունն է հիմնում, որը մեծ ազդեցություն է ունենում ԱՄՆ անկախության համար պատերազմի հետագա ընթացքի վրա:
«Բուլվարային սարսափները» (օրիգ. անվանումը` Penny Dreadful)
Պրեմիերան` մայիսի 1-ին
«Բուլվարային սարսափները» բոլոր հնարավոր լեգենդների, միֆերի ու առասպելների մի հիանալի խառնուրդ է, համեմված դասական գրականության տարրերով` «Բրեմ Սթոքերի «Դրակուլայից» մինչև Մերի Շելլի «Ֆրանկենշտեյնը»: Գոթական պատմությունների բոլոր հրեշները գոյակցում են լավ մշակված տիեզերքի ներսում` համագործակցելով և պայքարելով ընդհանուր թշնամու դեմ:
«Ճիչը» (օրիգ. անվանումը` Scream) Սեզոնը` 2-րդ
Պրեմիերան` մայիսի 31-ին
Ալիքը` MTV
Սարսափ ֆիլմերի համանուն շարքի հեռուստատեսային ադապտացիան է, որի հիմնադիրը լեգենդար Ուես Քրեյվենն է (1966թ.): Այն, ինչ սկսվում էր որպես սովորական տեսանյութ YouTube-ի համար, շուտով խնդրահարույց դարձավ Լեյքվուդ քաղաքի դեռահասների համար, նպաստելով մի սպանության, որը պատուհան է բացում դեպի քաղաքի անցյալը: Պաշտամունքային երիտասարդական սլեշերը տեղափոխվեց փոքր էկրան` այդպիսով նոր կյանք ստանալով:

Изучив расписание телесетей, PanARMENIAN.Net представляет десять жанровых сериалов, которые можно и нужно смотреть этой весной.
«Американцы» (ориг. название The Americans)
Сезон: 4
Премьера: 16 марта
Период «холодной войны» – плодородная почва для любителей шпионских историй. Бывший офицер ЦРУ и ныне сценарист Джо Вайсберг создал удивительно стройную драматическую конструкцию в виде теленовеллы, рассказывающей о нелегкой судьбе советских офицеров КГБ, прошедших обучение, чтобы выдать себя за американских граждан в 1980 годы.
«Сорвиголова» (ориг. название Marvel's Daredevil)
Премьера: 18 марта
Плод сотрудничества телеканала Netflix и производителя комиксов Marvel оказался крайне удачным. Первый сезон сериала о приключениях слепого адвоката Мэтта Мердока понравился как поклонникам кинокомиксов, так и людям, не особо заинтересованным. Второй сезон обещает больше драйва – ведь на этот раз антигероем выступает не менее знаменитый Каратель в исполнении Джона Бертнала.
«Путь» (ориг. название The Path)
Премьера: 30 марта
На севере штата Нью-Йорк появляется неизвестный и загадочный религиозный культ, в самом центре которого оказываются переживающий кризис веры Эдди и его преданная жена Сара, а их неофициальным лидером становится амбициозный Кэл. Новый телевизионный триллер, судя по первым роликам, обещает крайне напряженную, полную интриг историю, которая, в случае успеха, окажется также долгоиграющей.
«Банши» (ориг. название Banshee)
Премьера: 1 апреля
Канал: Cinemax
Последний сезон нашумевшего криминального сериала будет состоять из восьми эпизодов и завершится точкой под недвусмысленным названием «Requiem». Несмотря на высокие рейтинги, создатели решились на нестандартный шаг, завершив историю. Главный герой, отсидевший в тюрьме и присвоивший себе личность убитого шерифа округа Банши, должен будет наконец разорвать порочную и кровавую цепь событий.
«Бойтесь ходячих мертвецов» (ориг. название Fear the Walking Dead)
Премьера: 10 апреля
Ответвление от долгоиграющих «Ходячих мертвецов» было принято неоднозначно – отсутствие колоритных персонажей и вменяемой истории сыграли ключевую роль. Единственный мотив, который может заставить смотреть продолжение, это стремление узнать – что же произошло на самом деле? Как и по чьей вине мир был разрушен до основания.
«12 обезьян» (ориг. название 12 Monkeys)
Премьера: 18 апреля
Телеадаптация культовой картины Терри Гиллиама 1995 года продолжает набирать обороты. Рейтинги первого сезона были довольно высокими, поэтому грех было не продлить сериал. События разворачиваются в двух разных точках времени – в 2043 году, когда большая часть человечества уже погибла из-за смертельного вируса, и в наши дни – главный герой отправляется в прошлое, чтобы предотвратить появление вируса и спасти человечество.
«Игра престолов» (ориг. название Game of Thrones)
Сезон: 6
Премьера: 24 апреля
Самое ожидаемое продолжение этой весны. Борьба Ланнистеров и Старков за власть в Вестеросе переходит на совершенно новый уровень, ведь за стеной растет сила, перед которой ничто не способно устоять. Создатели обещают в новом сезоне большое количество убийств ключевых персонажей, и, судя по трейлеру, они не обманывают.
«Поворот» (ориг. название Turn)
Премьера: 25 апреля
Книга Александр Роуз «Шпионы Вашингтона: История о первой американской шпионской организации» стала первоисточником для этого изумительного исторического сериала. Он описывает реальные события, произошедшие в 1776 и 1777 годах в районе Сетокет, Нью-Йорк, когда обычный фермер основал шпионскую организацию «Калпер Ринг», оказавшую сильное влияние на весь ход событий в войне за независимость в США.
«Бульварные ужасы» (ориг. название Penny Dreadful)
Премьера: 1 мая
«Бульварные ужасы» – это отменный салат из всевозможных легенд, мифов и преданий, разбавленный элементами классической литературы: от «Дракулы» Брэма Стокера до «Франкенштейна» Мэри Шелли. Все чудовища из готических историй сосуществуют внутри хорошо проработанной вселенной, сотрудничая и сражаясь против общего врага.
«Крик» (ориг. название Scream)
Премьера: 31 мая
Канал: MTV
Телевизионная адаптация одноименной серии фильмов ужасов, основанной легендарным Уэсом Крэйвеном в 1996 году. То, что начиналось как обычное видео на YouTube, вскоре оборачивается проблемами для подростков города Лейквуд и служит катализатором для убийства, которое открывает окно в тяжелое прошлое города. Культовый молодежный слэшер перекочевал на малые экраны, получив, таким образом, новую жизнь.