Ստամբուլաբնակ հայազգի լեգենդար լուսանկարիչ Արա Գյուլերի կյանքի և գործունեության մասին վավերագրական ֆիլմն արժանացել է ԱՄՆ Անկախ կինոյի փառատոնի գլխավոր մրցանակին Վաշինգտոնում, հայտնում է Anadolu-ն:
Ռեժիսորներ Բինուր Քարաևլիի և Ֆաթիհ Քայմակի ֆիլմը պատմում է Ստամբուլում 87-ամյա Արա Գյուլերի հետահայաց ցուցահանդեսին նախապատրաստվելու մասին:
Վավերագրական ֆիլմը «լավագույններից լավագույնի» կոչում է ստացել բոլոր անվանակարգերի ավելի քան 80 ֆիլմի թվում, որոնք ներկայացվել էին մարտի 13-ին մրցանակաբաշխության ժամանակ:
Գլխավոր մրցանակը մեծ անակնկալ էր ֆիլմի թիմի համար, քանի որ փառատոնում քիչ չէին արժանի գործերը: «Մենք ցանկանում ենք ամբողջ աշխարհին ներկայացնել Արա Գյուլերի անձն ու լուսանկարները: Եվ ցանկանում ենք աշխարհին ցույց տալ մեր Ստամբուլը: Մեր ֆիլմը ոչ միայն Գյուլերի մասին է, այն իրականում Ստամբուլի և Թուրքիայի պատմության մասին է»,-ասել է ֆիլմի պրոդյուսեր Ումրան Սաֆթերը:
Սաֆթերն ասել է, որ պատրաստվում է հաջորդ նախագծին, որը պատմելու է այն մասին, թե ինչպես են համաշխարհային կրոններն ու ռասաները ապրում նույն աշխարհում: Պրոդյուսերը նշել է, որ Գյուլերն այդպիսի մի հիանալի պատմություն էր նկատի ունենալով նրա թուրքահայ լինելը:
«Ստամգուլի աչքը» ֆիլմը կներկայացվի նաև Հունաստանում` Սալոնիկի Վավերագրակն ֆիլմերի փառատոնում և Լոս Անջելեսի հարավարևելյան եվրոպական կինոփառատոնում:
Արա Գյուլերն աշխարհահռչակ պոլսահայ լուսանկարիչ-լրագրող է: Հաճախ նրան դիմում են «Ստամբուլի աչք» կամ «Ստամբուլի լուսանկարիչ» մականուններով: Ծնվել է Ստամբուլում՝ 1928-ին, հայերի ընտանիքում: Գյուլերը հարյուրավոր ցուցահանդեսներ է ունեցել ամբողջ աշխարհում, հրատարակել է բազմաթիվ գրքեր: Նա լուսանկարել է Ուինսթոն Չերչիլին, Մարիա Կալլասին, Ջոն Բերգերին, Բերնարդ Ռասսելին, Սալվադոր Դալիին, Պաբլո Պիկասոյին, Ինդիրա Գանդիին, Սերգեյ Փարաջանովին և այլոց: Պարգևատրվել է ֆրանսիական Legion d’ honneur, 2005թ.` թուրքական Grand prize of culture and art, 2009թ.` Նյու Յորքի Lucie Award մրցանակներով:

16 Март 2016 - 11:50 AMT
Документальный фильм о жизни и деятельности легендарного турецкого фотографа армянского происхождения Ара Гюлера завоевал высшую награду на Фестивале независимого кино в столице США Вашингтоне, сообщает агентство Anadolu.
Фильм «Око Стамбула» режиссеров Бинура Караевли о Фатиха Каймака рассказывает историю 87-летнего Ара Гюлера и процессе его подготовки к знаменитой ретроспективной выставке в Стамбуле, в которую вошли изображения Стамбула с 1950 по 2005 год.
Документальных фильм удостоился звания «лучшего из лучших» среди более чем 80 фильмов всех категорий – полнометражных, анимационных и короткометражных, представленных на церемонии награждения 13 марта.
Главный приз стал большим сюрпризом для команды фильма, так как на фестивале было представлено много хороших работ. «Мы хотим представить личность и фотографии Ара Гюлера миру. И также мы хотим показать миру Стамбул. Наш фильм не только об Ара Гюлере, на самом деле он об истории Стамбула и Турции»,- сказал продюсер фильма Умран Сафтер.
Работы над фильмом были завершены в ноябре 2015 года, после чего состоялась мировая премьера фильма на фестивале. Сафтер сказал, что готовится к следующему проекту, который расскажет о том, как все мировые религии и расы уживаются вместе в мире. Продюсер отметил, что Гюлер был бы прекрасным примером такого рассказа в связи с его турецко-армянским происхождением.
Фильм «Око Стамбула» будет показан в Греции на Фестивале документального кино Салониках в марте и на Юго-Восточном европейском кинофестивале в мае в Лос-Анджелесе.