2016-ի երկու ամիսներին Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալները 7%-ով ավելացել են։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը:
Աճ է արձանագրվել ինչպես ատոմակայանում, այնպես էլ ՋԷԿ-երում և ՀԷԿ-երում։ ՀԱԷԿ-ում արտադրության ծավալներն ավելացել են 1.8%-ով, ջերմային կայաններում՝ 2, հիդրոկայաններում՝ ավելի քան 27%-ով։
Հունվար-փետրվարին ընդհանուր առմամբ Հայաստանում արտադրվել է 1.3 մլրդ կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։
Էներգաարտադրության կառուցվածքում ամենամեծ մասնաբաժինը պատկանում է ատոմակայանին։ Տարեսկզբի երկու ամիսներին ՀԱԷԿ-ում արտադրվել է 541 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։
Ջերմային կայաններում արտադրության ծավալները կազմել են 459 մլն կՎտ ժամ։ 2015-ի 246 մլն կՎտ ժամի դիմաց՝ ՀԷԿ-երում էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը գերազանցել է 313 մլն կՎտ ժամը։
Հայաստանը նաև մտադիր է կառուցել ԱԷԿ–ի մոտ 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր էներգաբլոկ, որի համար պահանջվում է մոտ $5 մլրդ:

Electricity generation has grown by 7% in the first two months of 2016, Armenia’s Ministry of Energy and Natural Resources says.
According to the report, the nuclear power station, the thermal power and hydropower plants have all registered an upsurge in energy production.
In January-February, a total of 1.3 billion kilowatthours (kWh) of electricity has been produced in the country.
The nuclear power plant accounts for the greatest part of energy production in Armenia, having generated 459 million kilowatthours (kWh) of electricity in the reporting period.