Ադրբեջանական կողմը, տարածելով լարվածության մասին կեղծ լուրեր, վերջին օրերին հող էր նախապատրաստում համաքրիստոնեական տոներին իրավիճակի ապակայունացման համար՝ անարգելով միջազգային կազմակերպությունների հորդորները: Այս մասին ասվում է ՀՀ ՊՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Վերջին 24 ժամերի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ՀՀ սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով, ինչպես նաև ԼՂՀ ՊԲ պատասխանատվության գոտում ինտենսիվորեն կիրառվել են ինչպես հրաձգային զենքեր, այնպես էլ 60 և 82 մմ-ոց ականանետեր և ՏՌ-107 համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ադրբեջանի զինված ուժերը չեն խորշում նաև բնակավայրերի և քաղաքացիական անձանց գնդակոծությունից:
Մարտի 25-ի երեկոյան Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղում իր տան մոտ հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ քաղաքացի 64-ամյա Նորիկ Ալիխանյանը, մեկ այլ քաղաքացու տնտեսությանը հասցվել է մեծ վնաս: ՀՀ զինված ուժերը և ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և ադրբեջանական կողմի զսպման գործողությունների:
Մարտի 19-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը կոչ է արել հակամարտող կողմերին ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են լարվածության աճի հանգեցնել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Սբ Զատկին և Նովրուզ բայրամին ընդառաջ:
Մարտի 24-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով իրենց պաշտպանության նախարարությանը, տեղեկություն տարածեցին թե իբր հայերը Նովռուզի նախօրեին և տոնական օրերին խոշոր տրամաչափի գնդացիրներով և ականանետերով զգալիորեն բարձրացրել են լարվածության աստիճանն առաջնագծում և կրակ են բացել սահմանամերձ գյուղերի ու քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ:
Ի պատասխան ԼՂՀ ՊՆ-ն հանդես եկավ հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է. «Ինչպես ցույց է տվել հակամարտության կարգավորման ավելի քան 20-ամյա պատմությունը, ադրբեջանական կողմն է պետական կարևորություն ունեցող տոների, կարևոր հանդիպումների նախօրեին գնում շփման գծում իրավիճակի սրման: Ավելին, նման ապատեղեկատվություններ տարածելով, հակառակորդ կողմը հող է նախապատրաստում իր հետագա սադրանքների համար»:

26 Март 2016 - 07:10 AMT
Азербайджанская сторона, распространяя в последние дни дезинформацию о напряженности на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана и пренебрегая призывами международных организаций, подготавливала почву для дестабилизации ситуации во время общехристианских праздников. Об этом говорится в заявлении пресс-службы Минобороны НКР.
В течение последних 24 часов на всей протяженности линии соприкосновения, а также в зоне ответственности Армии обороны НКР азербайджанцы применили как стрелковое оружие, так 60 и 82 мм минометы и ракетные установки TR-107.
Помимо боевых позиций, обстрелу с азербайджанской стороны подвергаются населенные пункты и гражданские лица.
Вечером 25 марта в селе Беркабер Тавушской области Армении огнестрельное ранение получил гражданин РА, 64-летний Норик Алиханян, также был нанесен значительные ущерб хозяйству другого жителя села.
Вооруженные сила РА и подразделения Армии обороны НКР в условиях вооруженного противостояния перешли к действиям, направленным на стабилизацию ситуации и сдерживанию противника.
Ранее личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик призвал стороны нагорно-карабахского конфликта избегать каких-либо действий, которые могут привести к росту напряженности в преддверии Пасхи и Новруз Байрама.
Однако, несмотря на призывы и достигнутые договоренности, азербайджанские подразделения продолжаю интенсивно нарушать режим перемирия.