Հորդանանը մտադիր է դիմել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին` նպատակ ունենալով բանակցություններ սկսել ԵՏՄ հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ: Այդ մասին ասվում է Ռուս-հորդանանյան առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության զարգացման միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստի արձանագրության մեջ:
Ռուսական կողմը հայտնել է, որ դիմումը ստանալուն պես կստեղծվի համատեղ հետազոտական խումբ, որը կուսումնասիրի վերոնշյալ համաձայնագրի կնքման նպատակահարմարությունը:
Խումբը կազմված կլինի հորդանանցի փորձագետներից և ԵՏՄ անդամ երկրների մասնագետներից: Ռուսաստանը կսատարի Հորդանանի հայտին, ասվում է արձանագրության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ ռուսական կողմը պարզաբանել է, որ Հորդանանը ընդգրկված է այն զարգացող երկրների ցանկում, որոնք օգտվում են ԵՏՄ հետ կապերում արտոնությունների համակարգից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեռ 2015-ին ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարել է, որ ավելի քան 40 երկիր, այդ թվում Չինաստանը, ցանկություն է հայտնել ԱԱԳ ստեղծել ԵՏՄ հետ: Դա հաստատեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:

Иордания выразила намерение обратиться в Евразийскую экономическую комиссию (ЕЭК) с целью начать переговоры по соглашению о свободной торговле с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), говорится в протоколе третьего заседания межправительственной российско-иорданской комиссии по развитию торгово-экономического и научно-технического сотрудничества.
Российская сторона сообщила иорданской стороне, что после получения данного обращения будет создана совместная исследовательская группа (СИГ) по изучению целесообразности заключения указанного соглашения, отмечается в документе.
СИГ будет состоять из иорданских экспертов и специалистов государств – членов Евразийского союза. Российская сторона поддержит заявку Иордании, говорится в протоколе.
В документе также сообщается, что российская сторона повторно разъяснила, что Иордания включена в перечень развивающихся стран – пользователей системы преференций ЕАЭС, сообщает ТАСС.