Հորդանանը մտադիր է դիմել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին` նպատակ ունենալով բանակցություններ սկսել ԵՏՄ հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ: Այդ մասին ասվում է Ռուս-հորդանանյան առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության զարգացման միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստի արձանագրության մեջ:
Ռուսական կողմը հայտնել է, որ դիմումը ստանալուն պես կստեղծվի համատեղ հետազոտական խումբ, որը կուսումնասիրի վերոնշյալ համաձայնագրի կնքման նպատակահարմարությունը:
Խումբը կազմված կլինի հորդանանցի փորձագետներից և ԵՏՄ անդամ երկրների մասնագետներից: Ռուսաստանը կսատարի Հորդանանի հայտին, ասվում է արձանագրության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ ռուսական կողմը պարզաբանել է, որ Հորդանանը ընդգրկված է այն զարգացող երկրների ցանկում, որոնք օգտվում են ԵՏՄ հետ կապերում արտոնությունների համակարգից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեռ 2015-ին ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարել է, որ ավելի քան 40 երկիր, այդ թվում Չինաստանը, ցանկություն է հայտնել ԱԱԳ ստեղծել ԵՏՄ հետ: Դա հաստատեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:

Jordan is ready to apply to the Eurasian Economic Commission (EEC) for launching talks on a free trade agreement with the Eurasian Economic Union (EEU), TASS reports citing the protocol of the third meeting of the Intergovernmental Russian-Jordanian Commission.
According to the document, Russia has informed the Jordanian side that as soon as the respective application is submitted, a joint research group will be set up for studying the feasibility of the agreement.
The group will consist of observers and experts on Jordan from the EEU member countries, with Russia, according to the paper, set to approve the application.
Also, the Russian side has repeatedly noted that Jordan has been included in the list of developing countries, which enjoy the EEU system of privileges.