Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի մեծ դահլիճում կայացել է «Մեդիապոլիգոն-Երևան 24» միջոցառման հանդիսավոր բացումը:
Նախագծի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Ընկերությունն արտերկրից ժամանած շուրջ 80 մասնակիցներին և կազմակերպիչներին տրամադրել է հեռախոսահամարներ, ինչպես նաև 4G Wi-Fi երթուղղիչներ՝ ցանցի ներսում անվճար խոսելու և համացանցով՝ 3G/4G ցանցերի միջոցով, նյութերի փոխանցումը և հեռարձակումն իրականացնելու համար, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Նախագծի մասնակիցներն իրենց պատրաստած տեքստային, ֆոտո և տեսանյութերն ուղարկելու են «Մոսկվայի տուն» մշակութային և գործարար կենտրոնում տեղակայված՝ նախագծի գլխավոր գրասենյակ, որտեղից էլ դրանք հրապարակվելու են:
Երևանում «Մեդիապոլիգոն-Երևան 24» ծրագիրը կազմակերպվել է մոսկովյան «Էկսպերտ» մեդիահոլդինգի՝ «Ռուսսկիյ Ռեպոռտյոռ» ամսագրի և «Արմինֆո» լրատվական գործակալության համագործակցությամբ:
«Մեր ընկերությունը բարձր է գնահատում ուսուցողական, ճանաչողական բնույթ կրող նախաձեռնությունների կազմակերպումը: «Մեդիապոլիգոն-Երևան 24» նախագծի դեպքում ողջունելի է այն հանգամանքը, որ տարբեր երկրների երիտասարդ լրագրողներ միմյանց հետ շփվելու, միմյանցից սովորելու, աշխարհայացքն ընդլայնելու և մասնագիտական հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կունենան: Լրագրողի մասնագիտությունը պահանջում է կշռադատելու ունակություն և իրողությունն անաչառ, ազնիվ և արդար մեկնաբանելու վճռականություն: Սրանք մարդկային հատկանիշներ են, որոնք ձեռք են բերվում անըդհատ ինքնազարգացման, ինքնակրթման, սեփական անձը հղկելու արդյունքում: Ուրախ եմ, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի հնարավորությունները կծառայեն այս երիտասարդների՝ նախագծի շրջանակում աշխատանքը կազմակերպելու գործին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեդիապոլիգոն-Երևան 24»-ը ինովացիոն կրթական ծրագիր է, որի նպատակն է մեկ տանիքի տակ հավաքել լրատվական ոլորտի գործող և ապագա մասնագետներին: Այս ծրագիրը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդ լրագրողներին և ուսանողներին՝ ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, հմտություններ և ծանոթանալու ճանաչված մասնագետների հետ: Միջոցառման շրջանակում Հայաստան են ժամանելու Ռուսաստանի մի շարք ճանաչված լրագրողներ, հրավիրվելու են Հայաստանի ճանաչված մասնագետներ: Շուրջ մեկ շաբաթ մասնագետները դասընթացներ և վարպետության դասեր են անցկացնելու լրատվության, լուսանկարչության և տեսանյութերի պատրաստման ոլորտներում: «Մեդիապոլիգոն-Երևան 24» ծրագրին մասնակցելու են նաև երիտասարդ լրագրողներ և ուսանողներ՝ Ռուսաստանի մի շարք քաղաքներից:
Հարկ է նշել, որ «Մեդիապոլիգոն-Երևան 24» ծրագիրը ներառում է նաև «Երևան 24» խորագիրը կրող մի յուրահատուկ միջոցառում, որի ընթացքում 24 ժամ անընդմեջ ծրագրի երիտասարդ մասնակիցները ներկայացնելու են Երևանի կյանքը՝ առավոտից մինչև հաջորդ առավոտ: Մասնակիցներն այցելելու են մայրաքաղաքի տարբեր վայրեր և Երևանի կյանքի մասին նյութեր են պատրաստելու, որոնք 24 ժամվա ընթացքում հրապարակվելու են «Ռուսսկիյ ռեպոռտյոռ» ամսագրի և «Արմինֆո» լրատվական գործակալության կայքերում:
Երևանն իներորդ քաղաքն է, որտեղ իրականացվում է «Մեդիապոլիգոն» կրթական ծրագիրը. մինչ այդ ծրագիրն անցկացվել է Ռուսաստանի Բելգորոդ, Կալինինգրադ, Նովոսիբիրսկ, Կազան, Եկատերինբուրգ, Ուֆա, Պերմ, Չելյաբինսկ և Սամարա քաղաքներում, ինչպես նաև Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում:

VivaCell-MTS, the General Partner of the program provided mobile numbers and 4G Wi-Fi routers to the eight dozen foreign participants and organizers of the project, enabling free phone calls within VivaCell-MTS, as well as the use of 3G/4G Internet to send and broadcast reports.
The program participants are required to send their text, photo and video materials to the main office of the Project at the Moscow House Cultural and Business Center for further publishing.
Mediapoligon-Yerevan 24 is organized by the Moscow-based media holding Expert in cooperation with Russkiy Reporter magazine and Arminfo news agency.
“Educational initiatives are highly valued by our company,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said. “Mediapoligon-Yerevan 24 is remarkable given that young journalists from different countries will have a chance to communicate with each other, learn from each other, broaden their minds and acquire professional skills. The profession of a journalist requires ability to analyze facts, and a commitment to presenting the reality in an unbiased, honest and fair manner. These are human qualities that can be acquired through constant self-development, self-education and self-improvement. I am glad that the capacities of VivaCell-MTS network will serve these young people in organizing their activity in the framework of the project.”
Mediapoligon-Yerevan 24 aims to unite current and prospective professionals in the media sphere. The program is a unique opportunity for young journalists and students to acquire knowledge, hone their skills and get acquainted with renowned professionals from Armenia and abroad. Throughout a week, guest speakers will deliver lectures and master-classes in journalism, photo and video.
Mediapoligon-Yerevan 24 also features a special 24-hour event – Yerevan 24 – during which young participants of the program will publish stories about the life in Yerevan. The participants will visit places of interest in the city and describe their impressions about the life in the capital. Their stories will be published during 24 hours on the websites of Russkiy Reporter magazine and Arminfo news agency.
Yerevan is the ninth city to host the Mediapoligon educational program. Previously, it has been held in the Russian cities of Belgorod, Kaliningrad, Novosibirsk, Kazan, Ekaterinburg, Ufa, Perm, Chelyabinsk and Samara, as well as the capital of Belarus, Minsk.