«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) բարեգործական հիմնադրամը և National Geographic Partners (NGP) ընկերությունը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի կայուն զարգացման հնարավորությունների նախնական ուսումնասիրություն անցկացնելու վերաբերյալ:
Նախնական ուսումնասիրությունը ներառելու է Հայաստանի մշակութային և բնության գրավչությունների ներուժի զարգացմանն ուղղված խորհրդատվություններ՝ հիմնված կայուն զբոսաշրջության երեք հիմնասյան վրա:
2016-ի ապրիլի վերջին National Geographic Traveler ամսագրի խմբագիր Կոստաս Քրիստը կայցելի Հայաստան՝ National Geographic-ի անունից զբոսաշրջության զարգացման նախնական գնահատումն անցկացնելու համար:
Կոստաս Քրիստը կայուն զբոսաշրջության ոլորտում աշխարհի առաջատար մասնագետներից է: Նա աշխատում է National Geographic-ի զբոսաշրջային խմբի հետ, որտեղ հանդես է գալիս որպես կայուն զբոսաշրջության և National Geographic Unique Lodges of the World ցանցի արտերկրի աուդիտի ղեկավար:
Հայաստան կատարելիք հետազոտական այցի շրջանակում Քրիստը կհանդիպի Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչների, համայնքների առաջնորդների, գործարարների և զբոսաշրջային օպերատորների հետ՝ գնահատելու Հայաստանում կայուն զբոսաշրջության զարգացման այնպիսի հնարավորությունները, որոնք կապահովեն երկրի տնտեսական աճը՝ միաժամանակ երաշխավորելով բնության և հարուստ մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու դրանց փոխանցումը գալիք սերունդներին:
Սերտ աշխատելով IDeA հիմնադրամի հետ՝ Քրիստը կայուն զբոսաշրջության սկզբունքների և փորձի համաշխարհային չափանիշների վրա հիմնված խորհրդատվություն կտրամադրի:
«Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է, որը կարող է հպարտ լինել իր հարուստ մշակութային ժառանգությամբ: Այդ ժառանգությունը պահպանելը և շրջակա միջավայրի մասին հոգ տանելն առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի կայուն զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարության համար՝ հայաստանցիների սոցիալ-տնտեսական բարեկեցությունն ապահովելու տեսանկյունից: Շուտով կսկսեմ աշխատել հեռուն նայող կազմակերպության՝ IDeA հետ՝ Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու համար»,- ասել է National Geographic Traveler ամսագրի խմբագիրը:
«Լավագույն միջազգային փորձի ևչափանիշների կիրառումը նոր տեղական նշաձողեր սահմանելու համար IDeA հիմնադրամի առանցքային սկզբունքներից են, և հիմնվելով այս մոտեցման վրա՝ մենք սկսում ենք աշխատանքը National Geographic Partners ընկերության հետ»,- ասել IDeA հիմնադրամի գլխավոր գործադիր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ այս գործակցության շնորհիվ բացահայտվելու է Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու լավագույն միջոցները, որոնք կներառվեն IDeA-ի Զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարության մեջ:

29 Март 2016 - 10:18 AMT
Благотворительный фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и компания National Geographic Partners (NGP) подписали меморандум о взаимопонимании относительно проведения предварительных исследований возможностей устойчивого развития туризма в Армении.
Предварительное исследование будет включать консультации, направленные на развитие потенциала культурных и природных достопримечательностей страны и базирующиеся на трех основах устойчивого туризма, сообщается на сайте фонда IDeA.
В конце апреля 2016 года редактор журнала National Geographic Traveler Костас Крист посетит Армению для участия в предварительной оценке развития туризма от имени National Geographic.
Костас Крист – один из ведущих специалистов мира в области устойчивого туризма. Он работает с туристической группой National Geographic в качестве руководителя аудита устойчивого туризма и сети National Geographic Unique Lodges of the World за рубежом.
В рамках исследовательского визита в Армению Крист встретится с представителями правительства Армении, лидерами общин, предпринимателями и туроператорами для оценки возможностей развития устойчивого туризма в Армении, которые обеспечат экономический рост страны, одновременно гарантируя сохранение природы, богатого культурного наследия и их передачу следующим поколениям.
В тесном сотрудничестве с фондом IDeA Кристас Крист будет предоставлять консультацию на основе принципов устойчивого туризма и мировых стандартов опыта для развития стратегии туризма.
«Армения – красивая страна, которая может гордиться своим богатым культурным наследием. Сохранение этого наследия и забота об окружающей среде имеют ключевое значение для стратегии развития устойчивого туризма в Армении в плане обеспечения социально-экономического благосостояния населения. Скоро начну работать с дальновидной организацией IDeA, чтобы представить Армению миру»,- подчеркнул Костас Крист.
«Применение лучшего международного опыта и стандартов для установления планок в Армении является одном из ключевых принципов фонда IDeA, и, основываясь на этом подходе, мы начинаем работать с компанией National Geographic Partners. Уверен, что благодаря этому сотрудничеству мы раскроем лучшие средства для представления Армении миру, которые будут включены в стратегию развития туризма IDeA», – отметил генеральный исполнительный директор фонда IDeA Эдгар Манукян.
Благотворительный фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) основан предпринимателями и филантропами Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд. В центре внимания фонда находятся программы, обеспечивающие ощутимый социально-экономический эффект и способствующие развитию страны. IDeA содействует развитию социального предпринимательства в Армении путем инвестирования в долгосрочные некоммерческие проекты и обеспечения их стабильной реализации.