Շախմատային թագի հեռանկարը բավականին հստակ էր Արոնյանի համար դեռ վաղուց, երբ աշխարհի գավաթակիր դառնալուց հետո նրան սկսեցին հրավիրել էլիտային մրցաշարերի, որոնց նպատակը չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդների ընտրությունն էր:
2011-ի մայիսին Արոնյանն առաջին անգամ մասնակցեց չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդների մրցաշարին Կազանում: Իսկ մինչ այդ շախմատի աշխարհում հետաքրքրական փոփոխություններ տեղի ունեցան:
Պառակտում շախմատի թագավորությունում
2010-ին Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայում (ՖԻԴԵ) բախումների ու հակասությունների պայքար էր գնում, չնայած, որ այն ժամանակ հեղինակավոր կառույցին անդամակցում էր 180 երկիր: Մինչ այդ, 85 տարի շարունակ ՖԻԴԵ-ն աշխարհի առաջնություններ էր անցկացնում: Այդ ընթացքում տեղի էր ունեցել արդեն 51 առաջնություն: ХIХդ. վերջից մինչև ХХ-րդ դարի վերջը շախմատային գահին տիրացել է 13 «արքա», որոնցից վերջինը Գարրի Կասպարովն էր: Իսկ ХХ և ХХI դարերի սահմանագծին միանգամից 3 չեմպիոն հայտնվեց տարբեր վարկածներով: Նրանցից երկուսը` Կրամնիկն ու Անանդը շարունակեցին դասական ավանդույթը` հաղթելով իրենց նախորդներին.Կրամնիկը հաղթեց Կասպարովին, իսկ Անանդը` Կրամնիկին: Իսկ 1993 թ. Կասպարովն ու Շորթը հրաժարվեցին հերթական առաջնությունից ՖԻԴԵ-ի հովանու ներքո և խաղարկեցին շախմատային թագն ըստ իրենց իսկ ստեղծած Շախմատի պրոֆեսիոնալ ասոցիացիայի (ՇՊԱ): Այդ ժամանակվանից ի վեր զուգահեռաբար անցկացվեց աշխարհի 2 առաջնություն և ևս 2 «արքա» ի հայտ եկավ: Զուգահեռ առաջնություններն անցկացվեցին մինչև 2006 թ., երբ կոչումը միավորվեց շախմատի աշխարհի առաջնության արդյունքում, որտեղ Կրամնիկը հաղթեց ՖԻԴԵ-ի վարկածով աշխարհի չեմպիոն Տոպալովին:
Իսկ 2006-ին պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի ունեցավ աշխարհի բացարձակ չեմպիոնի տիտղոսի համար մենամարտը դասական վարկածով չեմպիոն Կրամնիկի և ՖԻԴԵ-ի չեմպիոն Տոպալովի միջև: Աշխարհի բացարձակ չեմպիոն դարձավ Կրամնիկը: Պառակտումն այսքանով ավարտվեց:
2011թ. հավակնորդների խաղերը. Մասնակիցների բարձրագույն վարկանիշը
Արոնյանի համար հավակնորդների առաջին մրցաշարը տեղի ունեցավ Կազանում` հաղթողը պետք է աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը վիճարկեր հնդիկ Վիշվանաթան Անանդի հետ խաղում: Մրցաշարին չի մասնակցել Մագնուս Կարլսենը (նա չեմպիոն է դարձել 2013-ին): Այն ժամանակ Կարլսենի վարկանիշը 2009-ին Նանկինում «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարում հաղթելուց հետո հասել էր 2801-ի: Պատանի հրաշամանուկը 18 տարեկանում դարձավ ամենաերիտասարդ շախմատիստը, որը երբևէ հաղթահարել է 2800 միավորի արգելքը (նրանից առաջ ամենաերիտասարդ մասնակիցը եղել էր Կրամնիկը 25 տարեկանում): Կարլսենից առաջ միայն 4 շախմատիստի է հաջողվել հասնել 2800 միավոր վականիշի` Կասպարովին, Տոպալովին, Կրամնիկին և Անանդին: Իսկ Արոնյանը հատեց այդ սահմանագիծն ավելի ուշ` 2010-ի նոյեմբերին:
Անանդի հետ հանդիպման հավակնորդների մրցաշարի անցկացման կանոնները փոխվել են մի քանի անգամ: Սկզբում նախատեսվում էր, որ 2009թ. աշխարհի գավաթի համար մրցաշարի և 2008-2009թթ. Գրան պրիի հաղթողը կպայքարի աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար: Հետագայում հավակնորդների մրցաշարի մասնակիցների թիվը հասավ 8-ի: Դա մեծ բողոքների առիթ դարձավ շախմատիստների շրջանում: Մագնուսը հրաժարվեց մասնակցել` նշելով, որ գործող համակարգը բավականաչափ «արդիական և արդար չէ» և նշեց մի քանի թերություն. տևողությունը` չեմպիոնական ցիկլը ձգվում էր 5 տարի` 2008-2012թթ., կանոնակարգի փոփոխությունն արդեն խաղարկության մեկնարկից հետո, վարկանիշի հաշվառման «խճճված» չափանիշները:
Այսպիսով, 2011-ի հավակնորդների մրցաշարին մասնակցեցին Արոնյանը (վարկանիշը` 2808), Կրամնիկը (2785), Տոպալովը (2775), Մամեդյարովը (2772), Գրիշչուկը (2747), Ռաջաբովը (2744), Գելֆանդը (2733), Կամսկին (2732): Հայ շախմատիստը, որի վարկանիշն ամենաբարձրն էր մասնակիցներից, չի հասել կիսաեզրափակիչ: Արոնյանը 4 անգամ ոչ ոքի խաղաց մրցաշարում: Քառորդ եզրափակչում «դասական» ոճում համառ պայքարից հետո Արոնյանը զիջեց թայմ-բրեյքում ռուսաստանցի Գրիշչուկին: Հիմնական պարտիաներից հետո հաշիվը 2:2 էր (4 ոչ ոքի), ռապիդում` 2,5:1,5:
Եզրափակչում խաղում էին Ալեքսանդր Գրիշչուկն ու Բորիս Գելֆանդը: Արդյունքում Անանդը խաղաց Գելֆանդի հետ:
Լեգենդար Վիշին, որը կարողացավ պաշտպանել տիտղոսը Կրամնիկի և Տոպալովի հետ խաղերում, աշխարհի միակ շախմատիստն է, որը նվաճել է շախմատի թագը` անցկացման երեք տարբեր համակարգերով: Նա կանգուն մնաց նաև Գելֆանդի հետ խաղում, սակայն դժվարությամբ: Հիմնական պարտիաներն ի հայտ չբերեցին հաղթողին` անցկացվեց թայմ-բրեյք: Արդյունքում Անանդը հաղթեց մեկ միավորի առավելությամբ:
Արոնյանը համարվում է ժամանակակից շախմատի ամենավառ ու ինքնատիպ ներկայացուցիչներից մեկը, ուժեղ է նախաձեռնություն պահանջող դիրքերում և ուժեղ խաղ է ցուցադրում էնդշպիլում: Արագ խաղի, կայծակնային և Ֆիշերի շախմատի ճանաչված վարպետ է:
2013-ի հավակնորդների մրցաշարը
Լոնդոնում անցնող 2013-ի հավակնորդների մրցաշարում Արոնյանը կրկին ֆավորիտներից մեկն էր: 8 գրոսմայստերի 2 շրջանակային մրցման հաղթողը իրավունք էր ստանում խաղալու աշխարհի չեմպիոն Անանդի հետ: Արոնյանի հիմնական մրցակիցը (վարկանիշը` 2809) Կարլսենն էր, որն այն ժամանակ արդեն անհավանական թվացող վարկանիշ ուներ` 2872: Նրանցից բացի պայքարին մասնակցում էին Կրամնիկը (Ռուսաստան, 2810), Ռաջաբովը (Ադրբեջան, 2793), Գրիշչուկը (Ռուսաստան, 2764), Իվանչուկը (Ուկրաինա,2758), Սվիդլերը (Ռուսաստան, 2747), Գելֆանդը (Իսրայել, 2740):
Արդեն այն ժամանակ Կարլսենն իր հիմնական մրցակիցն էր համարում Արոնյանին: Սակայն մեր գրոսմայստերը ձախողեց մրցաշարը` կիսելով 6-7-րդ տեղերը Սվիդլերի հետ: Բեկումը հավանաբար, տեղի ունեցավ արդեն 7-րդ տուրում, երբ նա չկարողացավ հաղթել Գրիշչուկին` շահեկան դիրք ունենալով: Արդեն այն ժամանակ Արոնյանը մրցաշարն անցնելու չգիտակցված «սխեմա» որդեգրեց` հավասարումներով և շահեկան դիրքում պարտություններով: Այս «մեխանիզմի» առանցքային պահերը կրկնվեցին նաև հաջորդ մրցաշարերում: Արոնյանն ինքն ակնհայտ գերազանցության չիրացումը բացատրում է կարճ «մթագնումներով» խաղի ժամանակ, որից հետո նա անսպասելի անտրամաբանական և թույլ քայլ է կատարում:
Իսկ հաղթեց մրցաշարում Կարլսենը` իրավունք ստանալով խաղալու Անանդի հետ, որն արդեն իր նախկին մարզավիճակի մայրամուտում էր: Մրցաշարից առաջ, համաշխարհային շախմատի կուլուարներում արդեն խոսում էին, որ իրականում հենց այդ մրցաշարն է գլխավոր պայքարը շախմատի թագի համար` Մագնուսի հետ, քանի որ արդեն թուլացած Անանդին դժվար չէր լինի հաղթել 11 պարտիայում: Իսկ մրցաշարի շրջանակային համակարգով աշխարհի այն պահին ուժեղագույն շախմատիստ Կարլսենի հետ յուրաքանչյուրը պետք է խաղար միայն 2 անգամ` գրոսմայստերները 2-ական պարտիա էին խաղում իրար հետ:
Արոնյանը երկու անգամն էլ ոչ ոքի խաղաց Մագնուսի հետ: Ստացվում է, որ այն ժամանակ Արոնյանն ինչպես երբեք մոտ էր բաղձալի նպատակին: Իսկ հիմա Օլիմպոսում տիրում է նորվեգացին, որի հետ մրցակցությունը քչերին է իրատեսական թվում: Իսկ հավակնորդների մրցաշարի միջոցով հասնել նրա հետ խաղալու իրավունքին գործի կեսն է: Ի դեպ, շախմատի փորձագետները վերջին տարիներին նշում են, որ իրականում Կարլսենի հետ կարող է մրցակցել միայն Արոնյանը:
Այն ժամանակ կանխատեսումներն արդարացան: Անանդը Կարլսենի հետ խաղում զգալի դիմադրություն չցուցաբերեց` փոխանցելով թագը երիտասարդ «մեքենային», որը գրեթե անխափան է գործում:
2014-ի հավակնորդների մրցաշար` բարձրագույն վարկանիշ, ձախողված մեկնարկ և ավարտ
2014-ի հավակնորդների մրցաշարում Կարլսենի հետ խաղացին Արոնյանը (2830), Կրամնիկը (2787), Տոպալովը (2785), Անանդը (2770), Կարյակինը (2766), Սվիդլերը (2758), Մամեդյարովը (2757), Անդրեյկինը (2709):
Չեմպիոնի պաշտպանության համար պայքարի անփառունակ ավարտից հետո Անանդը գլխավոր աուտսայդերն էր: Եվ ո՞վ հաղթեց մրցաշարում: Այդ նույն գլխավոր աուտսայդերը:
Արոնյանը մրցաշարը սկսեց պարտությամբ` զիջելով Անանդին: Երկրորդ տուրում միանգամից հաղթեց Մամեդյարովին, որի հետ պարտիայում կազուս գրանցվեց`ադրբեջանցին գրեթե անհավանական քայլ կատարեց ոչ միայն շախմատային էլիտայի տեսակետից, այլ նաև խաղից մի փոքր հասկացող յուրաքանչյուր մարդու համար` կորցրեց թագուհուն: Առաջին իսկ քայլերում, առաջնախաղի վերջում: Հետո, սակայն այդպիսի նվերներ Արոնյանն այլևս չստացավ:
Հայ շախմատիստը հաղթեց նաև Սվիդլերին ու Կարյակինին` առաջատար դառնալով, իսկ հետո պարտվեց Մամեդյարովին նրա հետ երկրորդ պարտիայում: Սրանով սակայն իրավիճակը շատ չվատթարացավ, բոլոր շանսերը դեռ պահպանվում էին, սակայն Արոնյանը զիջեց ամենաթույլ մասնակիցներից մեկին` Անդրեյկինին, իսկ վերջին տուրում` նաև Կարյակինին, որին հաղթել էր սև խաղաքարերով 4-րդ տուրում:
Արդյունքում Արոնյանը գրավեց միայն 6-րդ տեղը:
Մինչդեռ Արոնյանի ձախողումների «սխեման» արդեն ինչ-որ օրինաչափության էր վերածվում:
2016-ի մրցաշարը և նույն սխալը
Մարտի 29-ին Մոսկվայում ավարտվեց հավակնորդների հերթական մրցաշարը: Արոնյանը վաստակեց 7 միավոր և զբաղեցրեց 5-րդ տեղը: Կարլսենի հետ հանդիպման կմեկնի Կարյակինը, որը 14 հնարավորից հավաքեց 8,5 միավոր:
Մրցաշարի առաջին փուլում առաջատարն Արոնյանն էր, ինչը զարմանալի չէ: Այդպես լինում է փայլուն շախմատիստների հետ, քանի դեռ գործի չի դրվել չարաբաստիկ «մեխանիզմը». 2 չարդարացված պարտություն Անանդին և Սվիդլերին: Նախավերջին տուրում հայ գրոսմայստերը դեռևս պահպանում էր հաղթելու տեսական հնարավորությունը` միայն հարկավոր էր սպիտակ խաղաքարերով հաղթել Կարյակինին, սակայն նորից «գործի դրվեց» առավելություն ունեցող դիրքում սխալի չարաբաստիկ մեխանիզմը` ոչ ոքի:
Արդյունքում Արոնյանն ինքն էլ խոստովանեց այդ անհաջողությունը: «Ես զգալի առավելություն ունեի, ես պետք է ուղղակի նավակը վերադարձնեի c1 և բացարձակ հաղթական դիրքում կլինեի: Չգիտեմ, թե ինչու խաղացի a5` դա շատ անտաղանդ քայլ էր: Ես այսօր բաց թողեցի հաղթանակի հնարավորությունը` ինչպես և մյուս նախորդ օրերին: Մոսկովյան մրցաշարն ինձ մոտ չստացվեց, սա բաց թողած հնարավորությունների մրցաշար է: Դա ինձ շատ է վշտացրել»,-ասաց Արոնյանը:
Գրոսմայստերը չի կարծում, որ սխալ քայլի պատճառը ցայտնոտն էր: «Ես ևս 2 րոպե ունեի, իսկ դա բավարար էր տարրական գաղափարներ գտնելու համար»,-ասել է նա: Սակայն արդեն որերորդ անգամ վճռական պահերին Արոնյանի մասշտաբի շախմատիստի համար պարզ ու ակնհայտ գաղափարներն այդպես էլ մնում են անգիտակցականում՝ չկարողանալով կամ ցանկություն չունենալով ի հայտ գալ:
Արոնյանը մեկնաբանել է նաև Տոպալովի հետ պարտիան: «Կոպիտ սխալը բուլղարացի Վեսելին Տոպալովի հետ պարտիայում կարծես ժամանակավոր մթագնում լիներ, որը զրկեց ինձ առավելությունից և հավասար խաղի բերեց»: Տոպալովն, իր հերթին, հայտարարեց, որ նույնիսկ ոչ ոքիի արժանի չէր Արոնյանի հետ պարտիայում, սակայն մրցակիցը չօգտվեց հաղթանակի ակնհայտ հնարավորությունից:
Մինչդեռ Կարլսենն ու Կարյակինը կմասնակցեն շախմատի պատմության մեջ աշխարհի առաջնության «ամենաերիտասարդ» խաղին:
Երկու «Կ»-երի տարիքը, որոնք կպայքարեն աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար 2016-ի նոյեմբերին, հանրագումարում 3-ով պակաս է երկու այլ «Կ»-երի տարիքից, որոնք պայքարեցին, բայց այդպես էլ չավարտեցին 1984-1985 թթ. մրցաշարը: Կարպովն այն ժամանակ 33 տարեկան էր, Կասպարովը` 21: Մինչ 2016-ի հավակնորդների մրցաշարի արդյունքների հրապարակումը Կասպարով-Կարպով խաղը մնում էր 2 ամենաերիտասարդ հավակնորդների հանդիպումը շախմատի պատմության մեջ:

30 Март 2016 - 13:09 AMT
Гроссмейстеру Левону Ароняну – обладателю Кубка мира по шахматам 2005 года, победителю супертурниров в Линаресе (2006), Вейк-ан-Зее (2007, 2008, 2012, 2014) и Бильбао (2009, 2013), мемориала Таля 2006, 2010 и 2011 годов, победителю Гран-при ФИДЕ 2008/2009, чемпиону мира по рапиду (2009), двукратному чемпиону мира по шахматам Фишера (2008, 2009), чемпиону мира по блицу (2010) и автору многих других весомых достижений ничего больше не остается, как стремиться к самому авторитетному и главному титулу в мире шахмат – званию чемпиона мира.
Перспектива шахматной короны обозначила довольно четкие контуры перед Ароняном давно – еще тогда, когда после выигрыша Кубка мира шахматиста стали приглашать на элитные турниры, нацеленные на отбор кандидатов на чемпионство.
В мае 2011 года Аронян впервые стал участником турнира претендентов на розыгрыш титула. Турнир проходил в Казани. А до этого, в мире шахмат произошли интересные перемены.
Раскол в шахматном королевстве
2010-ом году Международную шахматную федерацию (ФИДЕ) распирала борьба, конфликты и противоречия, несмотря на то, что на тот момент в авторитетную структуру входило около 180 стран. До этого, в течение 85 лет ФИДЕ проводил первенства мира. За это время состоялся 51 матч за корону. С конца ХIХ по конец ХХ века на престол поднялось всего тринадцать королей, последний – Гарри Каспаров. А на рубеже ХХ и ХХI столетий возникло сразу шесть чемпионов по самым разным версиям. Двое из них – Крамник и Ананд – продолжили классическую традицию, выиграв матчи у своих предшественников (Крамник – у Каспарова, Ананд – у Крамника), а в 1993 году Каспаров и Шорт отказались играть очередной матч под эгидой ФИДЕ и разыграли корону по версии ими же созданной Профессиональной шахматной ассоциации (ПША). С той поры параллельно проводились два чемпионата мира и определялись два «короля». Параллельные чемпионаты проводились до 2006 года, когда звание было объединено в чемпионате мира по шахматам, в котором Крамник победил чемпиона мира ФИДЕ Топалова.
А в 2006-ом впервые в истории состоялся поединок на звание абсолютного чемпиона мира – между классическим чемпионом Крамником и чемпионом ФИДЕ Топаловым. Абсолютным чемпионом мира стал Крамник. На этом раскол сошел на нет.
Матчи претендентов 2011. Высший рейтинг среди участников
Итак, первый для Ароняна турнир претендентов в Казани выявлял претендента на матч за звание чемпиона мира против индийца Вишванатана Ананда. В турнире не принял участие нынешний чемпион мира норвежец Магнус Карлсен. В то время рейтинг Карлсена после победы в 2009 году в турнире «Большого Шлема» в Нанкине дошел до до 2801 пункта, юный вундеркинд в 18 лет стал самым молодым шахматистом, когда-либо преодолевшим барьер в 2800 (до него самым молодым игроком был Крамник в возрасте 25 лет). До Карлсена только 4 шахматиста (Каспаров, Топалов, Крамник, Ананд) достигали рейтинга в 2800 пунктов. А вот Аронян перешел рубеж 2800 позже, в ноябре 2010 года.
Правила проведения соревнования для выяснения претендента на матч с Анандом менялись несколько раз. Вначале планировалось, что победитель матча кубка мира 2009 года и Гран-при 2008-2009 годов играет матч за звание чемпиона мира. В дальнейшем количество участников в соревновании претендентов было увеличено до 8. Это привело к сильным протестам среди игроков. Магнус отказался от участия, назвав существующую систему недостаточно «современной и справедливой», и указал на несколько недостатков: чрезмерная продолжительность (чемпионский цикл растянут на 5 лет – с 2008 по 2012 год), внесение изменений в его регламент уже после старта розыгрыша, «запутанные» критерии вычисления рейтинга.
Таким образом, в матчах претендентов 2011-го сыграли Аронян (рейтинг на тот момент-2808), Крамник (2785), Топалов (2775), Мамедьяров (2772), Грищук (2747), Раджабов (2744), Гельфанд (2733), Камский (2732). Армянский шахматист, имеющий самый высокий рейтинг среди участников, не добрался до полуфинала. Аронян на турнире четырежды сыграл вничью. В 1/4 финала после упорной борьбы в «классике» Аронян уступил на тайм-брейке российскому шахматисту Грищуку (счёт после основных партий 2:2 (четыре ничьи), рапид – 2,5:1,5).
В финале играли Александр Грищук и Борис Гельфанд. В итоге на Ананда вышел Гельфанд. Легендарный Виши, отстоявший титул в матчах с Крамником и Топаловым, и единственный шахматист в мире, завоевавший шахматную корону по трем различным системам проведения титульного поединка ФИДЕ, устоял и против Гельфанда, но с трудом. Основная часть матча не выявила победителя, в соответствии с регламентом прошёл тайм-брейк. Результатом стала победа Ананда с перевесом в одно очко.
Аронян считается одним из наиболее ярких и самобытных современных игроков, силён в позициях с инициативой и сильно играет эндшпиль. Является признанным мастером быстрой игры, блица и шахмат Фишера.
Турнире претендентов 2013
На турнире претендентов 2013 года в Лондоне Аронян снова был одним из фаворитов на оспаривание мировой шахматной короны. Победитель двухкругового состязания восьми гроссмейстеров получил право сыграть с чемпионом мира Анандом. Основной конкурент Ароняна (рейтинг на тот момент – 2809) – Карлсен, достигший тогда неправдоподобного рейтинга в 2872, был тут как тут. Помимо них, в борьбе приняли участие Крамник (Россия, 2810), Раджабов (Азербайджан, 2793), Грищук (Россия, 2764), Иванчук (Украина, 2758), Свидлер (Россия, 2747), Гельфанд (Израиль, 2740).
Уже тогда Карлсен называл своим основным соперником именно Ароняна. Но турнир наш гроссмейстер провалил, разделив 6-7 места со Свидлером. Надлом, видимо, произошел еще в седьмом туре, когда он не смог выиграть перспективную позицию у Грищука. Уже тогда Аронян выстроил неосознанную «схему» прохождения турнира с уравнениями или даже проигрышами выигрышных позиций. Ключевые моменты этого «механизма» повторялись в последующих турнирах. Сам Аронян описывает такие моменты упущения явного превосходства короткими «затмениями» в ходе игры, после которых он делает неожиданно нелогичный и слабый ход.
А победил на турнире 2013 Карлсен, выйдя на Ананда, к тому времени уже находящегося на закате своей бывалой формы. До турнира, в кулуарах шахматного мира говорилось, что данный турнир на самом деле и есть основная, но опосредованная схватка за корону с Магнусом, поскольку, выйдя на ослабевшего Ананда, победить его в матче с 11 партиями не составило бы особого труда, а по круговой системе в турнире претендентов с самым сильным на тот момент шахматистом – Магнусом, каждому предстояло сыграть только два раза (гроссмейстеры играли друг с другом по 2 партии).
Аронян с норвежцем оба раза разошлись миром. Выходит, Аронян был тогда как никогда близок к заветной цели, ведь сейчас- на Олимпе восседает норвежец, поспорить с которым мало кому кажется реалистичным. А выйти на него через турнир претендентов, – даже не полдела, а меньше. Кстати, шахматные эксперты в последние годы отмечают, что по-настоящему под силу побороться с Карлсеном только Ароняну.
Тогда прогнозы оправдались. Ананд в матче с Карлсеном не оказал мало-мальски существенного сопротивления, передав корону молодой «машине», практически не дающей сбоев.
Турнир претендентов 2014, высший рейтинг, старт и финиш с поражением
Турнир претендентов 2014 на матч с Карлсеном сыграли Аронян (2830), Крамник (2787), Топалов (2785), Ананд (2770), Карякин (2766), Свидлер (2758) Мамедъяров (2757), Андрейкин (2709).
После бесславной борьбы за отстаивание титула Ананд был самым главным аутсайдером. А кто выиграл турнир выиграл? Тот самый главный аутсайдер.
Аронян открыл турнир проигрышем – Ананду. Во втором туре сразу выиграл – Мамедъярова, в партии с которым вышел казус: азербайджанец умудрился сделать почти невозможное не только для шахматной элиты, но и для мало-мальски разбирающихся в игре – потерял ферзя (!), «зевнув» на первых ходах- на выходе из дебюта. Больше Ароняну подарков никто не делал.
Армянский шахматист также выиграл у Свидлера и Карякина, выйдя в лидеры, ну а после просто проиграл Мамедъярову во второй с ним партии. Но на этом ситуация не сильно ухудшилось, все шансы сохранялись, однако Аронян пошел на «добивание» самого себя, уступив одному из слабых участников – Андрейкину, а в последнем туре – еще и Карякину, которого выиграл черными в 4-ом туре.
В итоги Аронян занял только 6 место.
«Схема» провалов Ароняна, тем временем, обозначилась уже в некую закономерность.
Турнир 2016. На те же грабли
29 марта в Москве завершился очередной турнир претендентов. Аронян набрал 7 очков и занял 5 место. На встречу с Карлсеном поедет Карякин, который из 14 возможных набрал 8.5 очков.
В первой части турнира лидировал, неудивительно, Аронян. Такое с блестящим шахматистом бывает, пока не запустится тот самый «механизм»: череда двух невынужденных проигрышей Ананду и Свидлеру. В предпоследнем туре теоретические шансы на победу в турнире армянский гроссмейстер все еще сохранял: нужно было только выиграть белыми у Карякина, однако злосчастная система упущения превосходящей позиции снова выстрелила – ничья.
Аронян в итоге так называемую неудачу признал. «Я имел заметное преимущество, мне надо было просто вернуть ладью на c1, и у меня была абсолютно выигранная позиция. Не знаю, почему пошел ладьей на a5, это был абсолютно бездарный ход. Я сегодня упустил победу – как и во многие предыдущие дни. Турнир в Москве у меня не сложился, это был турнир упущенных возможностей. Я очень расстроен».
Гроссмейстер не считает, что ошибка была вызвана цейтнотом. «У меня оставалось еще две минуты, а этого хватает, чтобы найти элементарные идеи». Однако в решающие моменты уже в который раз те самые простые и лежащие на поверхности для шахматиста такого масштаба идеи так и тонут в бессознательном, не найдя или не желая находить выход.
Аронян также прокомментировал партию с Топаловым. «Грубая ошибка в середине партии с болгарином Веселином Топаловым в турнире претендентов в Москве была сродни временному затмению, лишила перевеса и привела к равной игре».
Топалов же, в свою очередь, заявил, что не заслуживал даже ничьей в партии против армянина Ароняна, однако соперник не воспользовался очевидными возможностями для победы.
Тем временем, Карлсен и Карякин сыграют самый молодой матч на первенство мира в истории шахмат.
Два «К», которые сыграют в ноябре 2016-ого матч на первенство мира, на три года суммарно моложе двух «К», которые сражались в так и не закончившемся матче 1984/1985 годов. Карпову тогда было 33, Каспарову – 21, и результатов турнира 2016 тот матч оставался одним из двух самых молодых в истории шахмат.