Հասանելի տեղեկատվության համաձայն՝ մասոնական կազմակերպությունը («Ազատ որմնադրություն», անվանումը ծագում է ֆրանսերեն franc-maçon-ից (հին ֆրանսերեն՝ masson), բառացի՝ «ազատ որմնադիր») համաշխարհային վերազգային կազմակերպություն է՝ որոշակիորեն գաղտնիացված ու բարդ կառուցվածքով, գործունեության ձևերով ու ծիսակարգով, առանձնահատուկ խորհրդանիշներով եղբայրական միաբանություն։ Ընդունված է համարել, որ մասոնության կազմակերպական ակունքները ձևավորվել են միջնադարյան Եվրոպայում որմնադիրների ու շինարար-ճարտարապետների միությունների հիման վրա` միևնույն ժամանակ ներառելով ու զարգացնելով կրոնական և մշակութափիլիսոփայական տարբեր ուղղությունների գաղափարական ժառանգությունը։ Մասոնության բարդ և ոչ ամբողջովին պարզ գաղափարախոսությունը, ըստ կազմակերպության, ընդհանուր առմամբ հանգում է մարդու և մարդկության բարոյական կատարելագործման նպատակին՝ ազատության, հավասարության և եղբայրության գաղափարների տարածմանը, մարդկային «չհղկված մտքի» կատարելագործմանն ու «առաքինության հոգևոր տաճարի» կառուցմանը։
Արդի իմաստով առաջին մասոնական կազմակերպությունները հիմնվել են Անգլիայում և Շոտլանդիայում 15-16-րդ դդ., իսկ 1717 թ. Լոնդոնում կազմավորվել է մասոնական միասնական ղեկավար կազմակերպությունը՝ Անգլիայի Գերագույն օթյակը։ 1738 թ․ Ֆրանսիայում հիմնվում է Ֆրանսիայի Գերագույն օթյակը (1773-ից՝ Ֆրանսիայի Մեծ Արևելք), որը 19-րդ դարում գաղափարական տարաձայնություններ ուներ և որոշակիորեն մրցակցում էր անգլիական գերագույն մասոնական օթյակի հետ։
Հայտնի է, որ 19-րդ դարի կեսերից անգլիական, շոտլանդական և ֆրանսիական մասոնական կազմակերպությունները իրենց գործունեության ոլորտ են ներառում նաև Մերձավոր Արևելքը, և Օսմանյան կայսրությունում նրանց օժանդակությամբ բացվում են մասոնական բազմազգ օթյակներ, որոնց անդամակցում էին նաև հայեր։ Իսկ դեռևս 1762 թ․ Անգլիայի Գերագույն օթյակի մի տեղեկագրից պարզվում է, որ Մերձավոր Արևելքում հիմնվող ղեկավար օթյակներից մեկի Մեծ վարպետ է նշանակվել հայազգի ոմն դոկտոր Մանաս։
Հայկական մասոնության ակունքները ամենից առաջ պայմանավորված էին պետական, դիվանագիտական բարձր դիրքեր գրավող օսմանահպատակ հայերի և Օսմանյան կայսրությունում գործող՝ մասոն կամ մասոնության հետ կապ ունեցող եվրոպացիների հետ ամուր կապերով։ Հայտնի է, որ արդեն 19-րդ դարի 30-ական թթ. սկսած՝ Օսմանյան կայսրության դիվանագիտական տարբեր պաշտոններ զբաղեցնող հայազգի գործիչների մի մասը, նաև արտասահմանում եղած ժամանակ, հարել են ֆրանսիական ու շոտլանդական մասոնական օթյակներին ու չեն թաքցրել այդ փաստը։ Այստեղ մեծ դեր է խաղացել նրանց, առնվազն մի մասի, ձգտումը և ինչ-որ տեղ նաև ռոմանտիկ պատկերացումները՝ մասոնական կազմակերպության անդամ հանդիսացող և եվրոպական երկրներում ազդեցիկ պետական, դիվանագիտական, նաև մտավորական գործիչների հետ սերտ կապերի միջոցով նպաստելու հայությանը վերաբերող տարբեր խնդիրների լուծմանը։
Թորգոմ Բոյաջյան, «Հայաստան» մասոնական օթյակի ղեկավարներից
Մյուս կողմից մասոնության գաղափարները հատկապես հայ մտավորականության մեջ պարարտ հող գտան՝ շնորհիվ այդ ժամանակներում արդեն իսկ խորացող ազգային վերազարթոնքի, ազատության, հավասարության, սահմանադրականության, ժողովրդավարության և այլ առաջադիմական գաղափարների ու հոսանքների տարածման։ Մասնավորապես, մասոնության գաղափարները հարազատ ու հայության խնդիրներին համահունչ համարեցին պոլսահայ մտավորականության շատ ներկայացուցիչներ, որոնք 1850-ական թթ․ մասնակցել էին Հայոց Ազգային սահմանադրության մշակման աշխատանքներին։
Այս առումով կարևոր շարժառիթ է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ Օսմանյան կայսրության ազգային փոքրամասնությունների համար հռչակված բարենորոգումների ծրագրերի (1830-50թթ) չիրագործման հետևանքով հուսախաբ եղած հայ առաջադիմական շրջանակների մի մասը սկսեց ազգային խնդիրների լուծումը մասոնությանը հարելու մեջ փնտրել։ Բացի այդ, ինչպես նշում է հայ մասոնության պատմությունը լավագույնս ուսումնասիրած խմբագիր Ռուբեն Բերբերյանը Բոստոնի «Հայրենիք» հրապարակված իր հոդվածաշարում (1937թ), հայության մեջ այդ շարժումը ծնվել և զարգացել է՝ որպես հակազդեցություն 1860 թ․ Ազգային սահմանադրության ճանաչման շուրջ «թմրեցուցիչ ու հուսախաբություն ծնող» գործունեության, պոլսահայ տարբեր հատվածների երկպառակությունների, և որպես բողոք օսմանյան պետության նկատմամբ հայության որոշ շերտերի ստրկամտության դեմ։
Ուշագրավ է, որ պոլսահայ նշանավոր մտավորական, բանաստեղծ Մկրտիչ Պեշիկթաշլյանը (1828-1868), որը մահվանից ավելի քան մեկ տարի առաջ մուտք գործեց հայ մասոնության շարքերը, նախքան այդ էլ մշտապես հանդես գալով հայերի միաբանության ու եղբայրության քարոզներով, համոզված էր, թե հայկական տարբեր կրոնական ու գաղափարական հատվածների միջև երկպառակության ու դիմակայության պատճառը միմյանց վատ ճանաչելն է, հետևաբար կոչ էր անում՝ «Զիրար ճանչնալու համար եղբայր անունը տվեք իրար։ Ավելի զորավոր ու աննկուն ըլլալու համար ամենքդ ալ մեկ սիրտ եղեք․․․ Առաջ ժամանակի լուսովը և դեպի միություն»։ Այսպիսով, հայ մասոնությունը կարծես ձևավորվում էր որպես ազգային խնդիրների լուծման այլընտրանքային ճանապարհ, որի նպատակն էր հայերին նախապատրաստել դեպի «ազգային ու համամարդկային նոր բարձունքների»։
Առաջին հայկական օթյակը՝ «Տիգրան № 1014»-ը, հիմնվել է Զմյուռնիայում Անգլիայի Գերագույն օթյակի հովանու ներքո 1864 թվականի ապրիլի 29-ին։ Սկզբում այդ օթյակի աշխատանքները տարվել են անգլերենով, քանի որ անդամացում էին նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչներ, ապա, հայերի թիվը մեծանալուց հետո այն դարձավ հայալեզու օթյակ։ Իր սկզբնավորումից մինչև լուծարումը (թուրք մասոնների սադրանքների հետևանքով)՝ 1876թ․, «Տիգրան» օթյակը ունեցել է 118 անդամ, որոնցից 108-ը՝ հայ, 7-ը՝ թուրք, 3-ը՝ հույն։ Այդ օթյակի հայտնի անդամներից էին Մեսրոպ Նուբարյանը, Մատթեոս Մամուրյանը։ «Տիգրան» օթյակի տարեգրությունների մեջ երևելի այցելուների շարքում հանդիպում է նաև Անգլիայի ապագա թագավոր Էդուարդ 7-րդի անունը (1867թ.):
ԱՄՆ նախագահ Հարի Թրումենի դիմանկարը՝ «Արարատ» կոչվող օթյակի գլխարկով ու զինանշանով․ լուսանկարը վերցված է «Հայերի ներդրումն Օսմանյան կայսրությունում» գրքից (Հեղ․՝ Հասմիկ Ստեփանյան)
Երկրորդ և ամենանշանավոր հայկական օթյակը «Սեր» օթյակն է, որին անդամակցել են պոլսահայ մտավորականության զգալի թվով երևելի ներկայացուցիչներ՝ Հարություն Սվաճյանը, Մատթեոս Մամուրյանը, Մկրտիչ Պեշիկթաշլյանը, Միքայել Ալիշանը, Սրապիոն Հեքիմյանը, Սերովբե Ազնավուրը և այլք։ Հիմնվել է 1866 թվականի մայիսի 7-ին Կ. Պոլսում և գտնվում էր Ֆրանսիայի Մեծ Արևելքի ենթակայության տակ․ գործել է մինչև 1890թ։ «Սեր» օթյակի աշխատանքները հիմադրումից ի վեր կատարվել են միայն հայերենով։ Հետաքրքիր է, որ այս օթյակի հիմնադրման ժամանակ բանավեճ է եղել, թե որ գերագույն օթյակի ենթակայության տակ պետք է գործել։ Մի մասը պնդում էր, թե պետք է ընդունել անգլիական Գերագույն օթյակի ենթակայությունը, քանի որ մասոնականությունն այդտեղ ավելի զարգացած է, մյուսներն էլ այն համոզմանն էին, թե հայ ազգային խնդիրները լուծելու տեսանկյունից նպատակահարմար է ընդունել Ֆրանսիայի Մեծ Արևելքի գերակայությունը, քանի որ ֆրանսիացի մասոններն ավելի հակված էին հանրապետականության և ազատության գաղափարներին, նրանք լսել էին, թե ֆրանսիական օթյակներում աջակցում են լեհերի ազատագրական պայքարին։ Ի վերջո, որոշվում է ընդունել ֆրանսիական մասոնության գերակայությունը։
Հայկական երրորդ օթյակը՝ «Եփրատ № 1078»-ը, հիմնվել է 1909 թ․ Արևմտյան Հայաստանում՝ Խարբերդի Հյուսեյնիկ գյուղում, Էդինբուրգի շոտլանդական Մեծ օթյակի հովանավորությամբ։ Հիմնադրումից 6 տարի անց՝ Հայոց ցեղասպանության օրերին, թուրքերի կողմից «Եփրատ»-ի նոր կառուցվող շենքն ավերվեց, իսկ անդամներից շատերը զոհվեցին։ Ուշագրավ է, որ Խարբերդում հայ մասոններից ոմանք ցանկանում էին այդ օթյակը միացնել 1912 թ․ ստեղծված թուրքական ազգային օթյակին, սակայն մեծ մասը դեմ էին։ Ի վերջո, թուրքական մասոններին միացած և նրանց հետ «եղբայրացած» հայերը, հաճախ նրանց իսկ կողմից, զոհվեցին Ցեղասպանության ժամանակ։
Հայկական չորրորդ օթյակը՝ «Հայաստան № 1185»-ը, դարձյալ հիմնվել է Կ. Պոլսում 1919 թվականի մայիսի 1-ին՝ Շոտլանդական Մեծ օթյակի ենթակայությամբ։ Գործել է մինչև 1923 թ․, երբ աշխատանքները դադարեցվել են Կ․ Պոլսից անդամների մեծ մասի հեռանալու հետևանքով։
20-րդ դարի սկզբին Պոլսում ստեղծված այլ՝ թուրքական կամ բազմազգ օթյակներում ևս զգալի թվով հայ մասոններ կային, որոնց մի մասը գերագույն պաշտոններ է զբաղեցրել։ Օրինակ, թուրքական օթյակներից մեկի Գերագույն վարպետը ականավոր հրապարակախոս Տիգրան Քելեկյանն էր, որը ևս սպանվեց Մեծ Եղեռնի ժամանակ։ Զգալի թվով հայեր անդամակցել են նաև Եվրոպայում, հատկապես Ֆրանսիայում գործող ռուսական մասոնական օթյակներին, ըստ որոշ տվյալների՝ նրանց շարքում են եղել այնպիսի նծանավոր գործիչներ, ինչպես Հայաստանի առաջին Հանրապետության վարչապետներ Ալեքսանդր Խատիսյանը և Սիմոն Վրացյանը։ Հետագայում հայկական մասոնական օթյակներ են հիմնվել նաև ԱՄՆ-ում, Արգենտինայում, Ռուսաստանում, իսկ անկախացումից հետո՝ նաև Հայաստանում։

According to the information available, the term masonic organization (Freemasonry) originates from French word franc-maçon (old French – masson).
Freemasonry consists of fraternal organizations that trace their origins to the local fraternities of stonemasons, which from the end of the fourteenth century regulated the qualifications of stonemasons and their interaction with authorities and clients. Members of these organizations are known as Freemasons or Masons. The basic, local organizational unit of Freemasonry is the Lodge. The Lodges are usually supervised and governed at the regional level (usually coterminous with either a state, province, or national border) by a Grand Lodge or Grand Orient. There is no international, world-wide Grand Lodge that supervises all of Freemasonry; each Grand Lodge is independent, and they do not necessarily recognize each other as being legitimate.
The idea of Masonic brotherhood probably descends from a 16th-century legal definition of a brother as one who has taken an oath of mutual support to another. Accordingly, Masons swear at each degree to keep the contents of that degree secret, and to support and protect their brethren unless they have broken the law.
Freemasonry describes itself as a "'beautiful system of morality, veiled in allegory and illustrated by symbols". The symbolism is mainly, but not exclusively, drawn from the manual tools of stonemasons – the square and compasses, the level and plumb rule, the trowel, among others. A moral lesson is attached to each of these tools, although the assignment is by no means consistent. The meaning of the symbolism is taught and explored through ritual.
It’s known that in the mid-19th century, the masonic organizations expanded their activity towards Middle East and open multinational lodges in the Ottoman Empire, where Armenians also became members. It’s also known that in 1762, an Armenian named Doctor Manas was appointed as the Master of one of the lodges in Middle East.
The emergence of Armenian masonry is mostly conditioned by the influence the Ottoman Armenians enjoyed. In 1830s, Armenians who occupied high diplomatic posts joined masonic lodges during their trips to Europe and did not conceal this fact. They apparently wanted to use close ties with the European intellectuals in order to solve various issues of concern for the Armenians.
Torgom Boyajian, a master of Hayastan lodge
The masonic ideas and principles found appreciation among Armenians, who valued national awakening, freedom, equality and the power of constitution, democracy and progress. Masonic conception was welcomed by Armenians in Constantinople, some of whom participated in the creation of the Armenian Constitution in 1850.
The reforms to improve the condition of national minorities in the Ottoman Empire (1830-50) were not implemented and many Armenians intellectuals sought solution of problems by joining masonic organizations.
Editor Ruben Berberian, who has best studied the history of Armenian masonry, explained in his periodicals in Boston-based Hayrenik newspaper in 1937 that Armenians picked up this concept as a protest against the Ottoman injustice.
Constantinople Armenian Mkrtich Peshiktashlian (1828-1868), who joined masons a year before his death, always propagated unification of Armenians, was convinced that the bad knowledge of each other was the reason behind the religious and ideological split within the nation. Peshiktashlian, a graduate of the Mkhitarist College in Padua, where he had been exposed to European romanticism, distinguished himself as the leader of the Armenian romantics. He played an important role in founding Western Armenian Theater in Constantinople, and during the Zeytun rebellion (1862) he aroused the public with his patriotic poems.
The first Armenian lodge titled Tigran № 1014 opened in Smyrna under the auspices of the Grand Lodge of England on April 29, 1864. At the beginning, the lodge operated in English, as it also included members of other nationalities. However, in the future, the Armenians outnumbered the representatives of other nations and the lodge became Armenian speaking. From the moment of its formation until dissolution (as result of Turkish masons’ provocative actions), the lodge had had 118 members, of whom 108 were Armenians, 7 were Turks and 3 were Greeks. The famous members of the lodge were Mesrop Nuparean (lexicographer and translator) and Matteos Mamourian (novelist and political activist). Edward VII, King of the United Kingdom and the British Dominions and Emperor of India was mentioned among the visitors of the lodge.
U.S. President Harry Truman with a cap and emblem of Ararat lodge. A photo from “Armenians’ contribution to Ottoman Empire” book (author Hasmik Stepanyan)
The second and the most prominent Armenian masonic lodge was called Ser, of which a large number of Armenians intellectuals including Harutiun Svachian, Matteos Mamourian, Mkrtich Peshiktashlian, Michael Alishan, Srapion Hekimian, Serope Aznavour and others were members. The lodge opened on May 7, 1866 in Constantinople under control of the Grand Orient de France and operated till 1890. It had been an Armenian speaking lodge from the day of its formation. It’s noteworthy that a conflict preceded the formation of the lodge, as some of the members assured that the lodge should operate under control of the Grand Lodge of England, while the other insisted that being guided by the Grand Orient de France would be more efficient in terms of possible solution of issues concerning the Armenian nation.
Armenian lodge Euphrates № 1078 was founded in 1909 in Hyusenik village of Kharbert (Western Armenia) under the auspices of the Grand Lodge of Scotland. 6 years later, during the Armenian genocide, the building constructed for the lodge was destroyed, while many of its members were killed. Some of the Armenian masons in Kharbert wanted to unite the lodge with a Turkish one in 1912, although the majority was against. Many of those who finally united with the Turkish masons were killed by the Turkish “brothers”.
The fourth Armenian mason lodge Hayastan № 1185 was founded in Constantinople on May 1, 1919 and was subject to the Grand Lodge of Scotland. It closed in 1923 because most of its members had left.
In early 20th century, Armenians were members of some Turkish masonic lodges and even held high positions there. Prominent publicist Tigran Kelekian, the master of one of the Turkish lodges, was killed during the Genocide. Armenians were also present France-based Russian lodges, of which, according to some sources, the Prime Ministers of the First Republic of Armenia Alexander Khatisian and Simon Vratsian were members. In the future, Armenian lodges opened in the United States, Argentina, Russia and Armenia, after the latter regained independence.