Երևանում են հավաքվել երիտասարդ լրագրողներ, լուսանկարիչներ և օպերատորներ Հայաստանից և Ռուսաստանից: Նրանք մասնակցելու են դասախոսությունների և վարպետության դասընթացների, այնուհետև 24 ժամ շարունակ շրջելու են Երևանում՝ հոդվածների, լուսանկարների և տեսանյութերի միջոցով լուսաբանելով մայրաքաղաքի կյանքը՝ 24 ժամվա կտրվածքով: Ապրիլի 1-ի 06:00-ից մինչև ապրիլի 2-ը 06:00-ը աշխարհը հնարավորություն կունենա հետևելու Երևանի կյանքին՝ 24.rusrep.ru կայքում:
Նախագծի մասնակիցները ցանկացել են ներկայացնել նաև ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի աշխատանքը և տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ աշխատում ընկերությունում: Իրենց հետաքրքրող հարցերը պարզելու համար երիտասարդ լրագրողներն այցելել են Երևանում գտնվող՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 4G բազային կայան, և հյուրընկալվել են ընկերության գլխամասային գրասենյակում, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Երևան 24»-ը փորձարարական լրագրության ժանրի հատուկ նախագիծ է՝ լրագրողների, լուսանկարիչների և օպերատորների համար: Նախագծի մասնակիցները շտապօգնության, հրշեջ ծառայության և ոստիկանության աշխատակիցների հետ կմեկնեն կանչերի, ցույց կտան հայտնիների առօրյան, կպարզեն՝ ինչ է տեղի ունենում թատրոնի կուլիսներում, կլինեն ծննդատանը և կշրջեն երևանյան շուկաներում: Մեր մայրաքաղաքի ռիթմը և առօրյան՝ հարյուրավոր տեքստային, ֆոտո և տեսանյութերում:
Նախագծի շրջանակում բոլոր տեսա-լուսանկարչական և տեքստային նյութերն ուղարկվում և ստացվում են, ինչպես նաև տեղադրվում են կայքերում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 3G/4G ցանցի միջոցով: Ընկերությունն արտերկրից ժամանած շուրջ 80 մասնակիցներին և կազմակերպիչներին տրամադրել է հեռախոսահամարներ, ինչպես նաև 4G Wi-Fi երթուղիչներ՝ ցանցի ներսում անվճար խոսելու և համացանցով՝ 3G/4G ցանցերի միջոցով, նյութերի փոխանցումը և հեռարձակումն իրականացնելու համար:
Լավագույն աշխատանքները կընդգրկվեն նախագծի վերաբերյալ ծավալուն հոդվածում, որը հրապարակվելու է «Ռուսսկիյ Ռեպոռտյոռ» ամսագրում: Ռուսաստանի, Հայաստանի և Մերձավոր Արևելքի հարյուրավոր ընթերցողներ կծանոթանան քաղաքի կյանքին: Միջոցառման իրականացման համար կազմակերպիչները նախապես նկարահանման թույլտվություն են ստացել տարբեր հաստատություններից՝ կրթական հաստատություններ, թանգարաններ, սրճարաններ և ռեստորաններ, գիտական կենտրոններ, ժամանցի վայրեր, հիվանդանոցներ և քաղաքային ծառայություններ՝ փորձելով լուսաբանել մայրաքաղաքի կյանքի բոլոր ոլորտները: Յուրաքանչյուր մասնակից օրվա ընթացքում կայցելի նվազագույնը երկու հաստատություն: Սակայն դրանով նրանց աշխատանքը չի սահմանափակվում: Այդ օրը մասնակիցների համար լրագրողական հետազոտության առարկա է լինելու ամբողջ մայրաքաղաքը: Յուրաքանչյուր մասնակից պետք է այնպես կազմի երթուղին, որպեսզի հնարավորինս շատ վայրեր կարողանա այցելել: Փորձը ցույց է տալիս, որ ամենահետաքրքիր հոդվածների նյութ են դառնում քաղաքի պատահական վայրեր այցելությունները:
Լրագրողական հոդվածները կազմվում են իրական ժամանակում, այնուհետև ուղարկվում կայքի ադմինիստրատորին՝ լուսանկարի կամ տեսանյութի հետ միասին: Այնուհետև հոդվածը հայտնվում է խմբագրական անձնակազմի մոտ, որում ընդգրկված են «Ռուսսկիյ Ռեպոռտյոռ» ամսագրի լրագրողներ, միջոցառման փորձառու մասնակիցներ, ֆոտոխմբագիրներ և սրբագիրներ: Խմբագրված նյութերը հրապարակվում են կայքի լրահոսում:
Երևանն իներորդ քաղաքն է, որտեղ իրականացվում է «Մեդիապոլիգոն» կրթական ծրագիրը. մինչ այդ ծրագիրն անցկացվել է Ռուսաստանի Բելգորոդ, Կալինինգրադ, Նովոսիբիրսկ, Կազան, Եկատերինբուրգ, Ուֆա, Պերմ, Չելյաբինսկ և Սամարա քաղաքներում, ինչպես նաև Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում:

Young journalists, photographers and videographers from Armenia and Russia have gathered in Yerevan to participate in Yerevan 24 project. They attend lectures and master classes, also planning to explore the city to depict everyday life of the capital during a 24-hour period in articles, photo and video reports.
From April 1, 6:00 am till April 2, 6:00 am, the world will have a chance to follow the life in Yerevan on www.24 rusrep.ru. The participants also benefited from the project's partnership with VivaCell-MTS network. To make their own reports, the young journalists visited the company’s headquarters and a 4G base station in Yerevan.
Besides, the participants will go on calls with ambulance, fire brigades and the police; will reveal what is going on behind the scenes in a theater; will visit a maternity ward and will go shopping in Yerevan. The rhythm and everyday life of the capital city will be presented in hundreds of articles, photo and video reports.
All the video, photo and text materials are sent and posted on the websites through VivaCell-MTS 3G/4G network. The Company has provided the eight dozen foreign participants and organizers of the project with mobile numbers and 4G Wi-Fi routers, giving them an opportunity to speak within VivaCell-MTS network for free, as well as use 3G/4G Internet for sending and broadcasting reportages.
The best works will be included in an article in Russkiy Reporter journal.
The organizers of the event have acquired permission for video shoots in a number of venues: educational institutions, museums, cafes, restaurants, scientific institutions, entertainment centers, hospitals and city services.
Each of the participants will be assigned to visit two venues, but they are free to stop by at as many places as they can during one day.
The articles are written in real-time format and sent to the administrator of the website, also enabled to attach photos. It is mandatory to mention where and when the article was written and indicate the name of the author. The editorial board, comprising of journalists of Russkiy Reporter, experienced participants of the event, photo editors and correctors, will review the articles, with the edited versions then published on the website.