Մի խումբ ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք ԼՂ հակամարտության սրման օրերին զբաղված են տեղեկատվական հոսքերի և հակառակորդի պրոպագանդայի դեմ աշխատանքների կազմակերպմամբ, նախաձեռնում են բողոքի ցույց՝ ընդդեմ միջազգային տարատեսակ կառույցների։
Ցույցը կկայանա ապրիլի 9-ին՝ ժամը 15:00, Հանրապետության հրապարակում:
«Ռազմական գործողությունների ընթացքում նկատվել է միջազգային հանրության և հատկապես հակամարտության կարգավորման գործում առաջնային ներգրավվածություն ունեցող կառույցների և երկրների մի մասի հանցավոր լռությունը կամ ոչ պակաս հանցավոր հավասարության նշան դնելը ՀՀ, ԼՂՀ և Ադրբեջանական կողմի գործողությունների մեջ», – գրված է նախաձեռնության ֆեյսբուքյան էջում։
Նշվում է, որ ցույցը համընկնում է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների այցի հետ Երևան, սակայն միջոցառումը միայն Մինսկի Խմբի համանախագահներին չի վերաբերվում, այլ նաև Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Իսրայել, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԵԽԽՎ, Եվրախորհուրդ, ԵԱՀԿ կառույցներին և երկրներին։
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:
Հայկական կողմն ունի 44 զոհ, 122 վիրավոր: ՊԲ-ն նաև 14 տանկ է կորցրել: Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբերի պետերի միջև ժամը 12:00-ից կրակի դադարեցման մասին երկկողմանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ բանակցություններ անցկացնելու պայմանով:

8 Апрель 2016 - 14:45 AMT
Вечером 9 апреля в Ереване пройдет акция протеста против преступного молчания международных организаций в связи с эскалацией ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.
Организаторы акции подчеркивают, что их мероприятие не нацелено на приглашение в регион миротворческих сил, оно организовано для привлечения внимания международной общественности на эскалацию карабахского конфликта и направлено его преступного молчания.
«В процессе военных действий стало заметно преступное молчание международного сообщества и, особенно, некоторых международных структур и стран, непосредственно задействованных в процессе урегулирования или не менее преступная попытка поставить знак равенства между действиями Армении, НКР и азербайджанской стороны», – говорится в заявлении организаторов акции.
Акция совпадает с визитом сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Ереван, однако относится не только к ним, но и к России, США, Франции, Израилю, ОДКБ, ЕАЭС, ОБСЕ, Совету Европы и прочим странам и международным институтам.
«Призываем всех 9 апреля в 19:00 собраться на площади Республики, взяв с собой флаги Армении, НКР, свечи и плакаты», – говорится на страничке мероприятия в Фейсбук.
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля до утра 5 апреля интенсивных боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 26 танков, а также 12 беспилотников, 1 ракетно-артиллерийскую установку БМ-21 («Град») , 4 БМП и 1 инженерную установку. Азербайджан признал потерю 31 военного, 1 танка и 1 беспилотника, и не сообщил никаких данных о количестве раненых. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно несколько десятков трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 3 беспилотника. Также в МО Армении заявили, что потери азербайджанской стороны составляют порядка 2000 военнослужащих, что подтверждают также данные радиоперехвата.