Ապրիլի 10-ի լույս 11-ի գիշերը և առավոտյան ադրբեջանական կողմը 17 անգամ կրակահերթեր է արձակել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում:
Հայ դիրքապահների ուղղությամբ կիրառվել են հրաձգային, այդ թվում նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ և ականանանետեր: Ադրբեջանական կողմից արձակված կրակահերթերը հիմնականում կրել են անկանոն բնույթ:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ադրբեջանական ընդդիմադիր ԶԼՄ-ները, սակայն, հրապարակել են 93 հոգու զոհվելու, փաստը հաստատող տեղեկություններ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:

17 random bursts of gunfire by the Azerbaijani side were registered in the northeastern section of border with Armenia on the night of April 10-11.
Various caliber firearms and mortars were used to fire on the Armenian positions in the reporting period.
The Armenian Armed Forces frontline units showed restraint and retaliated only in case of extreme necessity, to continue controlling the situation on the border.
As of April 5, the Azerbaijani side has lost 26 tanks and 4 infantry fighting vehicles, as well as 1 BM-21 Grad multiple rocket launcher, 1 engineering vehicle, 2 military helicopters and 14 unmanned aerial vehicles. The Azerbaijani side has admitted the loss of 31 fighters, 1 helicopter and 1 unmanned drone, whereas the Armenian side's photo and video materials show dozens of killed Azerbaijani troops, 1 helicopter and 3 UAVs. Opposition media outlets, however, reported on the death of 93 Azerbaijani soldiers, stating that 33 more have been wounded. According to Karabakh authorities, 300 Azerbaijani soldiers were killed in clashes.