Ապրիլի 11-ի լույս 12-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը, կիրառելով հրաձգային` այդ թվում նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ, 16 անգամ անկանոն բնույթի կրակահերթեր է արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 11-ի լույս 12-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հիմնականում պահպանվել է կողմերի միջև ձեռք բերված կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը: Որոշ հատվածներում արձանագրվել են տարբեր տրամաչափի զենքերի ու ականանետերի կիրառման դեպքեր: Մասնավորապես մարտագծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) և հարավարևելյան (Հադրութ) ուղղություններով հակառակորդը 82 մմ-ոց (3 արկ), 60 մմ-ոց (4 արկ) ականանետից և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից (17 արկ) կրակ է բացել հայկական դիրքերի վրա: Գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը հարավային, արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում` հետախուզական նպատակով օգտագործել է նաև անօդաչու թռչող սարքեր:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ուշադիր հետևել են հակառակորդի գործողություններին և անհրաժեշտության դեպքում դիմել համապատասխան քայլերի:

12 Апрель 2016 - 09:40 AMT
11 апреля и в ночь на 12 апреля азербайджанцы вели беспорядочный огонь по приграничным территориям Армении
11 апреля и в ночь на 12 апреля Азербайджан обстрелял территорию Армении в направлении Тавушской области.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, зафиксировано 16 очередей из стрелкового оружия, в том числе крупнокалиберного в направлении армянских позиций. Стрельба носила беспорядочный характер.
Подразделения ВС Армении проявили сдержанность, прибегая к ответным действиям лишь в случае крайней необходимости.
11 апреля и в ночь на 12 апреля на линии соприкосновения подразделений Армии обороны НКР и ВС Азербайджана сохранялось относительное спокойствие.
На некоторых участках применялись минометы и стрелковое оружие. В частности, на северо-восточном (Мартакерт) и юго-восточном (Гадрут) направлениях произведены выстрелы из 82-мм и 60-мм минометов (3 и 4 снаряда соответственно) и гранатомета АГС-17 (17 снарядов).
Азербайджан также применял разведывательные беспилотники на южном, восточном и северном направлениях.