ԱՄՆ ՌՕՈւ կփորձարկեն ադապտիվ հսկողության համակարգը, որը ստեղծել է Իլլինոյսի համալսարանի ճարտարագիտության և մեխանիկայի ֆակուլտետի պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանն իր երկու ուսանողների` Քեյսի Աքերմանի և Խավիեր Պուիգ-Նավարոյի հետ:
Հովակիմյանը ադապտիվ հսկողության համակարգը մշակում է 2005 թվականից, պրոֆեսորներ Գրաֆթոնի և Վիլկինսի հետ համատեղ: Նախկինում համակարգը փորձարկվել է Learjet քաղաքացիական ինքնաթիռի վրա և ապացուցել է, որ կարող է կանխել որոշ ճգնաժամային իրավիճակներ և ավելի անվտանգ դարձնել թռիչքը:
Չնախատեսված իրավիճակներում համակարգը թույլ կտա օդաչուին կենտրոնանալ ինքնաթիռի կառավարման ու վայրէջքի վրա, իսկ սովորական պայմաններում ավելի հարմարավետ կդարձնի թռիչքը:
2016-ի սեպտեմբերին համակարգը կփորձարկվի էքսպերիմենտալ VISTA F-16-ի վրա: Հովակիմյանն ու նրա գործընկերները ծրագրում են, որ դրանից հետո համակարգը կներդրվի առավել արդիական ինքնաթիռներում, այդ թվում ապագայում նաև կոմերցիոն ավիատրանսպորտում:
Իր գիտական գործունեության ժամանակ Հովակիմյանը բազում մասնագիտական պարգևներ է ստացել, ինչպես նաև 5 պատենտ է գրանցել:

13 Апрель 2016 - 10:45 AMT
ВВС США опробуют систему адаптивного контроля, созданную профессором факультета инженерии и механики Иллинойсского университета Наирой Овакимян и ее студентами Кейси Акерманом и Хавьером Пуиг-Наварро.
Овакимян работала над системой адаптивного контроля с 2005 года, совместно с профессорами Графтоном и Вилкинс. Ранее система была опробована на гражданском самолете Learjet, и доказала, что может предотвратить некоторые критические ситуации и сделать процесс полете безопаснее.
В случае непредвиденных ситуаций система позволяет пилоту сконцентрироваться на управлении и посадке самолета, а в обычное время позволяет сделать полет более комфортным.
В сентябре 2016 года система будет протестирована на экспериментальном VISTA F-16. Овакимян и ее коллеги планируют, что после этого система будет внедрена для более передовых самолетов, в том числе – в будущем, на коммерческом авиатранспорте.
В ходе научной деятельности Овакимян получила множество профильных наград, а также зарегистрировала пять патентов.