Հայաստանում կոռուպցիայի մակարդակը չի նվազում և չի բարձրանում 2012 թվականից ի վեր:
Այդ մասին են վկայում Freedom House-ի Nations in Transit -2016 («Անցումային շրջանի պետություններ-2016») զեկույցի տվյալները:
Զեկույցը վերլուծում է ժողովրդավարության իրավիճակն Արևելյան Եվրոպայի, Միջին Ասիայի, Հարավային Կովկասի 29 երկրում և Ռուսաստանում: Երկրների վարկանիշը կազմվում է մի շարք ցուցանիշներով՝ կոռուպցիայից մինչև ընտրական պրոցեսներ, վերլուծության հիման վրա 1-ից 7-ը գնահատական շնորհելով, որտեղ 1-ը՝ լավագույն, 7-ը՝ վատագույն ցուցանիշն է: Կոռուպցիայի ցուցիչով Հայաստանում տիրող իրավիճակը 2012-ից ի վեր 5.25 բալ է գնահատվում:
Նմանատիպ` տարիներով անփոփոխ իրավիճակ է նաև այլ ոլորտներում, ԶԼՄ-ներից մինչև դատարանի ազատություն: Համեմատաբար զարգացած է գնահատվում քաղաքացիական հասարակությունը (3.75 բալ):
Ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարության ցուցիչով Հայաստանը 5.36 բալով 21-րդ հորիզոնականում է 29 երկրների շարքում: Հետխորհրդային տարածքում՝ բացառությամբ Մերձբալթյան երկրների, Հայաստանը չորրորդն է՝ Վրաստանից, Ուկրաինայից և Մոլդավիայից հետո:

Ситуация с коррупцией в Армении не улучшается, но и не ухудшается с 2012 года.
Такие данные следуют из доклада Freedom House «Nations in Transit -2016» («Страны переходного периода-2016», анализирующего состояние демократии в 29 государствах Восточной Европы, Южного Кавказа, Средней Азии и в России.
Организация составляет рейтинг стран, присуждая баллы по ряду категорий от коррупции до электоральных процессов и местного самоуправления. Единица – высший балл, семерка – наихудший. С 2012 года Армения получает 5.25 балла в категории «коррупция». В целом, за 10 лет ситуация немного улучшилась, поднявшись с 5.75 балла до вышеуказанных 5.25.
Аналогичная ситуация – по остальным показателям, (электоральные процессы, гражданское общество, свобода судопроизводства, медиа и пр.), где ситуация не меняется годами. Относительно развито гражданское общество с показателем 3.75 балла.
В целом, Армения набрала 5.36 балла, расположившись на 21-м месте из 29-и. Среди стран постсоветского пространства, за исключением Прибалтики, Армения – четвертая после Грузии, Украины и Молдавии.