Հայաստանում կոռուպցիայի մակարդակը չի նվազում և չի բարձրանում 2012 թվականից ի վեր:
Այդ մասին են վկայում Freedom House-ի Nations in Transit -2016 («Անցումային շրջանի պետություններ-2016») զեկույցի տվյալները:
Զեկույցը վերլուծում է ժողովրդավարության իրավիճակն Արևելյան Եվրոպայի, Միջին Ասիայի, Հարավային Կովկասի 29 երկրում և Ռուսաստանում: Երկրների վարկանիշը կազմվում է մի շարք ցուցանիշներով՝ կոռուպցիայից մինչև ընտրական պրոցեսներ, վերլուծության հիման վրա 1-ից 7-ը գնահատական շնորհելով, որտեղ 1-ը՝ լավագույն, 7-ը՝ վատագույն ցուցանիշն է: Կոռուպցիայի ցուցիչով Հայաստանում տիրող իրավիճակը 2012-ից ի վեր 5.25 բալ է գնահատվում:
Նմանատիպ` տարիներով անփոփոխ իրավիճակ է նաև այլ ոլորտներում, ԶԼՄ-ներից մինչև դատարանի ազատություն: Համեմատաբար զարգացած է գնահատվում քաղաքացիական հասարակությունը (3.75 բալ):
Ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարության ցուցիչով Հայաստանը 5.36 բալով 21-րդ հորիզոնականում է 29 երկրների շարքում: Հետխորհրդային տարածքում՝ բացառությամբ Մերձբալթյան երկրների, Հայաստանը չորրորդն է՝ Վրաստանից, Ուկրաինայից և Մոլդավիայից հետո:

Freedom House published the 21st edition of Nations in Transit 2016, an annual report on democracy in Central and Eastern Europe, the Balkans, and Eurasia.
According to the report, Armenia’s democracy score stands at 5.36 points in a scale of 1 to 7, with 1 representing the highest level of democratic progress and 7 representing the lowest.
The country's government is characterized as a semi – consolidated authoritarian regime, with the democracy situation remaining unchanged since 2013.
The survey is based on several categories, including national democratic governance (Armenia scored 5.75 points), electoral process (5.75), civil society (3.75), independent media (5.75), local democratic governance (5.75), judicial framework and independence (5.50) and Corruption (5.25).
Also included in the report was Azerbaijan, which was described as a consolidated authoritarian regime, with an overall democracy score of 6.86 points.
Georgia, on the other hand, was named a transitional government or gybrid regime with an overall democracy score of 4.61 points.