ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան բակի մուտքի ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ապրիլի 18-ին ձերբակալվել է Երևանի բնակիչ, 32-ամյա Հովհաննես Մուրադյանը, հայտնաբերվել ավտոմեքենան:
2016-ի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 18:25-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձն ավտոմեքենայով մոտեցել է Քոչարյանի առանձնատան բակի գլխավոր մուտքին և ուսումնական նռնակ նետել պահակակետի ուղղությամբ։
Քրեական գործով Ազգային անվտանգության ծառայության և ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների համատեղ իրականացրած միջոցառումների արդյունքում ապրիլի 18-ին բերման է ենթարկվել, ապա` ձերբակալվել 1984-ին ծնված Հ.Մուրադյանը: Վերջինս հարցաքննվել է և ցուցմունք տվել դեպքի շուրջ:
Հայտնաբերվել է այն ավտոմեքենան, որը կասկածյալը վարելիս է եղել նշված արարքը կատարելիս:
Օրենքով սահմանված կարգով կատարվել են խուզարկություններ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են փորձաքննություններ:
Քննության արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորություննապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Ապրիլի 15-ին ՀՀ ոստիկանությունը ահազանգ է ստացել, թե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան վրա հարձակում է եղել, նռնակ են նետել: Միջադեպի հետևանքով որևէ մեկը չի տուժել: Ինչպես հայտնել է Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը, այժմ երկրորդ նախագահը գտնվում է Մոսկվայում, որտեղ մասնակցում է ԱՖԿ «Սիստեմայի» տնօրենների խորհրդի նիստին:

Сотрудники Службы национальной безопасности и полиции Армении 18 апреля задержали мужчину, бросившего учебную гранату на территорию дома второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Им оказался 32-летний житель Еревана Ованнес Мурадян. Также найдена машина, на которой подозреваемый подъехал к особняку Кочаряна.
Вечером 15 апреля 2016 года, около 18.25 предполагаемый подозреваемый на машине подъехал к особняку экс-президента Армении и бросил учебную гранату по направлению сторожевого пункта.
Сотрудники полиции и службы национальной безопасности в результате предпринятых оперативно-следственных мер в своей квартире на улице Манандяна в Ереване обнаружили и задержали жителя Ованнеса Мурадяна 1984 года рождения. Задержанный признал содеянное.Обстоятельства дела выясняются.
15 апреля Полиция РА получила сигнал о том, что на особняк второго президента Армении Роберта Кочаряна совершено нападение, в направлении дама брошена граната, пострадавших нет. Как сообщил руководитель офиса Кочаряна Виктор Согомонян, второй президент находился в Москве, на заседании совета директоров ОФК «Система».