Ապրիլի 18-ի լույս 19-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում գրանցվել է խախտման 18 միջադեպ: Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից հիմնականում անկանոն բնույթի կրակահերթեր է արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 18-ի լույս 19-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Հակառակորդը առաջնային գծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 80 անգամ: Հարավարևելյան (Հադրութ) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (3 արկ):
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում հավատարիմ են մնացել կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությանը և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել առաջնագծի ողջ երկայնքով մարտական դիրքերի պաշտպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:
Ապրիլի 17-ի լույս 18-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում գրանցվել է հրադադարի խախտման 9 միջադեպ: Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից անկանոն բնույթի կրակահերթեր է արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:

19 Апрель 2016 - 07:15 AMT
Азербайджанская сторона за ночь 18 раз нарушила режим прекращения огня на северо-восточном участке границы
В ночь на 19 апреля на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы режим прекращения огня был нарушен 18 раз. Азербайджанская сторона подвергла армянские позиции нерегулярному обстрелу из стрелкового и снайперского оружия разного калибра.
Передовые подразделения армянских ВС, проявляя сдержанность, прибегали к ответным действиям лишь в случае необходимости и уверенно контролировали ситуацию на границе.
В ночь с 18 на 19 апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск изменений оперативной обстановки не зафиксировано. Вдоль всей передовой линии противник около 80 раз нарушил устные договоренности о прекращении огня, обстреливая карабахские позиции из оружия разного калибра. В юго-восточном (гадрутском) направлении противник применил гранатомет, выпустив 3 снаряда, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
В ночь на 18 апреля было зафиксировано около 50 случаев нарушения азербайджанской стороной устной договоренности о перемирии на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск. Обстрелы велись с применением артиллерии, стрелкового оружия и снайперских установок.