2001-ին Հայաստանից առաջին անգամ կին ծանրորդ է մասնակցել միջազգային մրցաշարին՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանն էր:
2016-ին Հայաստանի ծանրամարտիկների հավաքականն իր պատմության մեջ լավագույն արդյունքը գրանցեց՝ Եվրոպայի առաջնության մեդալային ընդհանուր հաշվարկով զբաղեցնելով առաջին տեղը:
Հայ ծանրորդները Ֆորդեում նվաճեցին 8 ոսկե, 7 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ: Երկրորդ տեղում Թուրքիան էր, երրորդ` Ուկրաինան: Տղամարդկանց պայքարում աշխարհամասի չեմպիոն դարձավ Անդրանիկ Կարապետյանը: Փոխչեմպիոնի կոչումը նվաճեց Տիգրան Մարտիրոսյանը: Վանիկ Ավետիսյանը փոքր բրոնզե մեդալ ստացավ, Գոռ Մինասյանը՝ երկու արծաթ, իսկ Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ բրոնզ:
Եվրոպայի չեմպիոն Անդրանիկ Կարապետյան
Հայաստանի կանանց հավաքականը 449 միավորով դարձավ Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող, իսկ տղամարդկանց հավաքականը երկրորդն էր՝ Ռուսաստանն առաջ անցավ:
Կանանց հավաքականի կազմում 2016-ի Եվրոպայի չեմպիոն դարձան Հռիփսիմե Խուրշուդյանը և Նազիկ Ավդալյանը: Սոնա Պողոսյանը 4-րդն տեղը զբաղեցրեց, Արփինե Դալալյանը՝ 6-րդ, Աննա Գովելյանը՝ 9-րդ, Իզաբելլա Յայլյանը՝ 10-րդ, և Քրիստինե Պետրոսյանը՝ 5-րդ:
PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է թիմերի գլխավոր մարզիչների ու մարզիկներից մի քանիսի հետ:
Առաջին անգամ թիմային պայքարի մեջ էինք
Կանանց ծանրամարտի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը պատմում է. «Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի համար նոր էջ է գրվում: Նկատի ունեմ թիմային պայքարի առումով, քանի որ մինչ այդ թիմային պայքար երբեք չենք ունեցել: Ընդամենը 2, 3 կամ 4 հոգով էինք մասնակցում մրցումներին ու միայն այն ժամանակ, երբ վարկանիշային մրցաշարեր էին, ինչպես, օրինակ, Աշխարհի առաջնությունը՝ պայքարում օլիմպիական ուղեգրերի համար: Անհատապես չեմպիոններ դառնում էինք, սակայն թիմով միշտ հետ էինք ընկնում: Եթե նայեք այլ երկրներին՝ բոլորը վաղուց ունեն աղջիկների թիմ»:
Առաջնությունների պայքարին թիմային մոտեցման բացակայության պատճառը կին ծանրորդների պակասն էր: «Պատրաստված աղջիկներ քիչ ենք ունեցել, նոր է համալրվել հավաքականը: Երկար և քրտնաջան աշխատանք է: Իսկ այս հաջողությունը, կարծում եմ, կանանց ծանրամարտի մասսայականացման գործում դեր կունենա:
Դրանից լավ, ուժեղ խթան ես չեմ պատկերացնում: Էլ ի՞նչ պրոպոգանդա պետք է լինի, որ մարդիկ հասկանան, որ դրա մեջ ոչ մի վատ բան չկա, որ դա մասնագիտություն է, դրա դիմաց վճարվում են, և ովքեր ուժ, հնարավորություն ունեն, թող փորձեն իրենց այս մարզաձևում: Մարզիչները պետք է աղջիկներիի շատ հավաքագրեն, որպեսզի որակային առումով ընտրություն լինի»:
Դեպի Ռիո
Ներսիսյանի խոսքով, աղջիկները շատ մոտ են Օլիմպիական մեդալին, սակայն դեռ աշխատելու տեղ կա:
Ամառային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն 2016-ի օգոստոսի 5-21-ը Ռիո դե Ժանեյրոյում։ Կանանց հավաքականն օլիմպիական 2 ուղեգիր ունի: Տղամարդկանց հավաքականը՝ 5:
«Պետք է շատ աշխատենք, վնասվածքներից հեռու մնանք: Հռիփսիմեի խնդիրը քաշն է: Նա ելույթ է ունենում +75 քաշայինների կարգում, որտեղ քաշի վերին սահմանափակում չկա: Այս առաջնությունում նույնիսկ 120-130 կգ կշռող աղջիկներ կային, երբ Հռիփսիմեն 87 կիլոգրամ է կշռում: Նազիկի խնդիրը վթարի հետևանքներն են. 2009-ին նրա բարձրացրած քաշը ոչ մեկը չէր բարձրացնում: Առաջվա մարզավիճակին վերադառնալը հավանական է, բայց պրակտիկորեն՝ չգիտենք: Երեք ամիսը կարճ ժամանակ է, կփորձենք, ամեն ինչ կանենք:
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանն ասում է, թե լիովին գոհ կլիներ հայ մարզիկների ելույթից, եթե բոլորը չեմպիոն դառնային: «Մեր տղաների բարձրացրած քաշերը մոտ են Ռիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի մեդալային պայքարին: Անելիքներ դեռ շատ ունենք: Մարզիկները դեռևս պետք է բարելավեն իրենց մարզավիճակը, որ կարողանան Օլիմպիադային մակարդակով մեդալների հավակնել: Դեռևս հավասարի դիրքում ենք, սակայն պետք է առավելություն ձեռք բերենք»:
Հոգեբանության մասին
Ներսիսյանի խոսքով, ուժեղի հոգեբանությունը միշտ ուժեղ է: Իսկ դրա համար աշխատանք է պետք, ֆիզիկական պատրաստվածություն: Նշում է, որ ժամանակ առ ժամանակ մարզիկների հետ հոգեբան է աշխատում, երբ պետք է լինում: Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալավերդյանը մարզիկների հետ հոգեվերլուծաբանի աշխատանքի անհրաժեշտությանն անվստահությամբ է մոտենում. «Հոգեբանական աշխատանքը մարզումների ընթացքում է կարատվում խոսքի, շփման միջոցով, առանձին հոգեբան մեզ պետք չէ»:
Նազիկ Ավդալյանը՝ ԵԱ չեմպիոն
2009-ին ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունում ճանաչվել է աշխարհի չեմպիոն, դառնալով անկախ Հայաստանի ծանրամարտի աշխարհիառաջինչեմպիոնը։ 2008-ի Եվրոպայի չեմպիոն է: 2011-ին ավտովթարի հետևանքով ողնաշարի վնասվածք է ստացել, վիրահատություն տարել, վերադարձել մեծ սպորտ միայն 2015-ին՝ ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելով և զբաղեցնելով միայն 14-րդ հորիզոնականը: Եվ ահա 2016-ին մինչև 69 կգ քաշայինների պայքարում Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել: Ամուսնացած է, երեխաունի:
Սպորտ վերադառնալու, վերականգնվելու ճանապարհին ամենադժվարն ընտանիքից կտրվելն էր, երեխայից հեռու լինելը, և, իհարկե, հոգեբանական խնդիրները վնասվածքից հետո: Դժվար էր լսել կարծիքները, թե չեմ կարողանալու: Երբ սկսեցի նորից մարզվել՝ շատերն ասում էին՝ «ինչիդ է պետք, միևնույն է՝ չես հասնելու քո առաջվա մարզավիճակին և ձեռքբերումներին»: Իհարկե, կային մարդիկ, որ դա ցավով էին ասում, իսկապես չհավատալով: Սկզբից դժվար էր այդ կարծիքները լսել, սակայն արդյունքում հենց դա էլ մոտիվացրեց, չէ՞ որ ուզում էի ամեն ինչ անել, որ նրանք «ճիշտ դուրս չգան» (ծիծաղում է): Վերադարձա մի կարգախոսով. «անել, ինչ հնարավոր է, անհնարին բան չկա»: Հուսահատության պահին ասում էի ինքս ինձ. «այնքան մարզիկ կա, որ ամենադժվար դրությունից վերականգնվել են, ես էլ կկարողանամ»:
Երբ նոր էի մուտք գործում սպորտ, չէի մտածում, որ չեմպիոն կդառնամ: Իսկ հիմա, Օլիմպիադայից առաջ, գիտեմ, որ դեռ անելիք ունեմ, չեմ սպառվել, սահմանափակ չեմ մտածում:
Եթե ծանրաձողին ես մոտենում ինչ-որ վախերով, կասկածներով, ապա ավելի լավ է չմոտենալ: Եթե պարտության մասին ես մտածում, այդպես էլ կլինի: Կասկածելը, վախը կարող է նաև վնասվածքի բերել: Ծանրաձողին պետք է մոտենալ միայն բարձրացնելու տրամադրությամբ: Այդ ժամանակ նաև պետք է բոլոր մտքերը մի կողմ դնել: Ելույթից առաջ հետևում ենք հիմնական մրցակիցների ելույթին: Լինում է, մրցակիցդ բարձրացնում է և հասկանում ես՝ հիմա քո խոսքն ասելու ժամանակն է, ինչից, իհարկե, լարվում ես:
Ինձ համար այն ելույթն է հաջող, երբ կարողանում եմ անել այն, ինչ իսկապես կարող եմ: Այժմ պետք է աշխատեմ բարձրացրածս քաշերն ավելացնելու ուղղությամբ:
Անդրանիկ Կարապետյանը՝ Եվրոպայի չեմպիոն
2015-ի աշխարհի առաջնությունում Անդրանիկ Կարապետյանը (77 կգ) գրավել է 4-րդ հորիզոնականը՝ պոկում վարժությունում նվաճելով փորք բրոնզե մեդալ:
Մրցումներից անմիջապես առաջ աշխատում եմ շատ չկենտրոնանալ, հանգիստ լինել, ուշադրությունը շեղել մտորումներից, թե ինչպիսին կլինի բուն ելույթը: Այդ ժամանակ հիմնականում նայում եմ նախորդ մրցումներում մոտեցումներս, հանգիստ երաժշտություն լսում:
Երբ լսեցինք ռազմական գործողությունների մասին լուրը, բոլորս պատրաստ էինք գնալ, կանգնել սահմանին, եթե համապատասխան որոշում լիներ: Իսկ առաջնությունում տրամադրվել էինք արդեն մեզանից կախվածն անել, մեր լուման ներդնել ազգային գործի մեջ, դա շատ պարտավորեցնող էր: Տրամադրվել էինք, որ կհաղթենք:
Վստահությունից եմ ոգեշնչվում, որն էլ ձեռք է բերվում հաղթանակների շնորհիվ, շատ եմ պարապում, կարծում եմ, ԵԱ-ում այս հաղթանակս էլ Օլիմպիադայում վստահություն կներշնչի: Իսկ նպատակն այն է, որ այնտեղ բարելավեմ անձնական արդյունքներս:
Հռիփսիմե Խուրշուդյան՝ Եվրոպայի ծանրքաշայինների չեմպիոն
Հռիփսիմե Խուրշուդյանը կանանց 75 կգ-ից բարձր քաշային կարգում մասնակցել է 2012-ի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին և նվաճել բրոնզե մեդալ։ Հռիփսիմեն պոկում վարժությունն ավարտել էր 128 կգ ցուցանիշով, իսկ հրմամբ բարձրացրել 166 կգ: 2007-ի Եվրոպայի չեմպիոն է, 2009-ի Աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: 2014-ին ծանրորդուհին մասնակցել է Եվրոպայի առաջնությանը և զբաղեցրել 5-րդ հորիզոնականը: Խուրշուդյանը 2015 թվականը սկսել է Եվրոպայի առաջնությամբ և գրավել 4-րդ տեղը:2016-ի Եվրոպայի առաջնությունում նա երկամարտի 250 կգ արդյունքով չեմպիոն դարձավ: Ամուսնացած է, երեխա ունի:
Երբ բավականին երկար դադարից հետո վերադառնում էի, ինքս ինձ հոգեբանորեն այսպես էի տրամադրում՝ «առաջվա նույն Հռիփսիմեն եմ, ասուսնացած չեմ, ընտանիք չունեմ, նույն ազատությունն է և սպորտը»:
Մրցումների պետք է միայն հաղթանակի հետևից գնալ, այն տրամադրությամբ, որ միշտ առաջինն ես, ի՞նչդ է պակաս, որ չկարողանաս: Իմ հոբեգանը մարզիչս է և ես՝ ինքս:
Խնդիրս գիտեմ՝ քաշն է պակաս: Հիմնական մրցակիցներն ինձնից 20 կգ ավելի ծանր են, իսկ դա մեծ նշանակություն ունի: Ինձ ասացին, եթե ուզում ես արծաթ, ոսկի ունենալ, պետք է քաշ հավաքես: Սակայն ինչ էլ անում եմ՝ չի ստացվում, նույն 87 կգ եմ մնում:

И только через 30 лет после этого, в 1927 году, в Армении стали заниматься штангой, когда при республиканском спорткомитете начала работать соответствующая секция. Через год в Ереване уже прошел первый республиканский чемпионат, и с 1928 года армянские тяжелоатлеты приняли участие в чеемпионатах СССР, а с 1947 – в первенствах Европы.
В 2001 году от Армении в соревнованиях впервые участвовала женщина – Рипсиме Хуршудян.
В 2016 году сборная Армении по тяжелой атлетике показала лучший в своей истории результат, став чемпионом Европы в общекомандном зачете.
Андраник Карапетян – чемпион Европы
В норвежском Форде армянские штангисты завоевали 8 золотых, 7 серебряных и 3 бронзовые медали. На втором месте – Турция, третья – Украина. Среди мужчин чемпионом стал Андраник Карапетян, серебро – у Тиграна Мартиросяна. Малую бронзу получил Ваник Аветисян, два серебра – Гор Минасян, бронзу – Симон Мартиросян.
Женская сборная с 449 очками стала командным победителем первенства, а мужская уступила лишь России. Чемпионками Европы среди женщин стали Рипсиме Хуршудян и Назик Авдалян.
PanARMENIAN.Net побеседовал с главными тренерами сборных и несколькими спортсменами.
Мы впервые оказались в командной борьбе
Рассказывает главный тренер женской сборной Арташес Нерсисян: «Женская сборная пишет новую страницу истории. Имеется в виду командная борьба, поскольку такого опыта у нас еще не было, участвовали только в рейтинговых турнирах, боролись за олимпийские путевки. В личном зачете чемпионки были, а вот в командном никогда».
По словам Нерсисяна, отсутствие командного подхода было следствием недостатка штангисток: «Мало было подготовленных девушек, сборную только начали собирать. А этот успех, думаю, поднимет популярность женской штанги. Лучшего стимула не придумать, какая еще нужна пропаганда, чтобы люди поняли, что ничего плохого в женской штанге нет? Это профессия, за которую платят деньги. Тренеры должны привлекать девушек в спорт, чтобы был качественный выбор».
На пути в Рио
Нерсисян уверен, что девушки близки к олимпийским медалям, но поработать еще придется.
Летняя Олимпиада пройдет 5-21 августа 2016 года в Рио-де-Жанейро. Женская сборная имеет 2 путевки, мужская – 5.
«Надо работать, избегать травм. У Рипсиме проблема с весом, она выступает в категории +75 кг, где нет верхней весовой планки. На этом первенстве были даже девушки с весом 120-130 кг, а у Рипсиме – 87. У Назик – последствия травмы. Вес, который она брала в 2009, не поднимал никто. Возврат к прежней форме вероятен, но как сложится на практике – неизвестно. Попробуем».
Главный тренер сборной Пашик Алавердян говорит, что был бы удовлетворен, если бы чемпионами стали все: «Веса, которые поднимали мужчины, близки к тем, что позволят бороться за медали в Рио, но впереди много работы. Нам нужно наращивать преимущество».
О психологии
Нерсисян говорит, что психология сильного всегда сильна. Часто со спортсменами работают психологи, хотя главный тренер Алавердян не особенно доверяет психотерапевтам, считая, что психологическая работа проводится во время тренировок, и отдельный специалист не нужен.
Назик Авдалян – чемпионка Европы
В 2009 году Авдалян стала чемпионкой мира, впервые в истории независимой Армении. В 2011 году она попала в аварию, получила травму позвоночника, была прооперирована и вернулась в спорт лишь в 2015-ом, заняв на чемпионате мира 14 строчку. И вот теперь она – чемпионка Европы в весе до 69 кг. Замужем, имеет ребенка.
«Во время возвращения в спорт самым трудным было оторваться от семьи, от ребенка, плюс – психологические проблемы после травмы. Когда я возобновила тренировки, многие не понимали, зачем мне это нужно, все равно, мол, прежней формы не достичь. Вначале трудно было это слушать, но потом это стало сильной мотивацией, ведь я очень хотела, чтобы скептики оказались неправы. Моим девизом стало – нет ничего невозможного. Ведь столько людей выходили из труднейших положений, значит, и я должна.
Если подходишь к штанге с какими-то страхами, сомнением, то лучше не подходить. Если думаешь о поражении, проиграешь обязательно, а то и травму получишь. Штанге нужно только приподнятое настроение, без посторонних мыслей. Перед своим подходом следишь за выступлениями соперников. И если соперник поднимает серьезный вес, понимаешь – теперь твоя очередь не ударить лицом в грязь. Для меня успехом является ситуация, когда я делаю то, на что действительно способна. А сейчас время поработать над увеличением веса штанги».
Чемпион Европы Андраник Карапетян
Андраник Карапетян (77 кг) занял 4 место на чемпионате мира 2015 года, завоевав в рывке малую бронзу.
«Перед соревнованиями стараюсь не особенно фиксироваться над предстоящим выходом на помост, успокоиться. Могу просматривать свои предыдущие подходы, под спокойную музыку.
Когда мы узнали о событиях на границе, все были готовы отправиться туда, если будет соответствующий приказ. А в рамках чемпионата были настроены сделать все возможное, чтобы победить.
Меня вдохновляет уверенность, которая приобретается победами. Я привык много тренироваться, и эта победа на европейском первенстве, безусловно, окажет положительное воздействие на олимпийские выступления. А на Олимпиаде надо постараться превзойти собственные достижения».
Чемпионка Европы среди тяжеловесов Рипсиме Хуршудян
Рипсиме Хуршудян принимала участие в лондонской Олимпиаде 2012 года в категории свыше 75 кг, завоевав бронзу. Чемпионка Европы 2009 года, бронзовый призер чемпионата мира 2007 года. В 2016-ом, с результатом 250 кг в двоеборье, стала чемпионкой Европы. Замужем, имеет ребенка.
«Когда я вернулась в спорт после долгого перерыва, то старалась убедить себя в том, что я прежняя Рипсиме, незамужняя, без ребенка, у меня та же свобода и спорт.
На соревнования нужно выходить только с мыслью о победе, что ты всегда первая, и не случилось ничего, что может этому помешать. У меня два психолога – мой тренер и я сама.
Знаю свою проблему – у меня мало собственного веса. Основные соперницы тяжелее меня килограмм на 20, а это много. Надо набирать вес, если я хочу золото, или даже серебро. Но вот что ни делаю, остаются те же 87 кг.