Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ավարտել են գյուղական համայնքներում ջրամատակարարման բարելավմանն ուղղված հերթական համատեղ ծրագիրը: Արարատ մարզի Պարույր Սևակ համայնքն ապահովվել է շուրջօրյա ջրամատակարարման համակարգով: Գյուղում կառուցվել է 1850մ երկարությամբ ջրագիծ, տեղադրվել են ջրաչափական հանգույցներ:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Պարույր Սևակ համայնքի ղեկավար Էդուարդ Ստեփանյանը և համայնքի բնակիչներ:
Նախիջևանի հետ 15 կմ ընդհանուր սահման ունեցող Պարույր Սևակ համայնքում ապրում է մոտ 580 բնակիչ: Գյուղի ջրամատակարարման համակարգը տարիներ շարունակ եղել է անմխիթար վիճակում: Բացի քայքայված ու վթարված ջրագծերից, համակարգը չի համապատասխանել նաև ջրամատակարարման բաշխիչ ցանցերի գոտիավորման և կազմակերպման պահանջներին: Ցանցում բացակայել են ջրաչափեր, ինչի պատճառով բաշխման ենթակա ջրաքանակը չի հաշվառվել և ծախսած ջրի դիմաց գումար չի գանձվել՝ համակարգի շահագործման ծախսերն ապահովելու նպատակով: Համայնքում ջրամատակարարում իրականացվել է օրական 2 ժամ, իսկ ամռան ամիսներին՝ այն չի գերազանցել10-15 րոպեն:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ՝ 2015թ. Պարույր Սևակ համայնքում իրականացվել են ջրամատակարարման ներքին ցանցի կառուցման և ջրաչափական հանգույցների տեղադրման աշխատանքներ: Մասնավորապես՝ կառուցվել է 1850մ երկարությամբ նոր ջրագիծ, տեղադրվել է դիտահորորով ապահովված 118 ջրաչափական հանգույց և 6 սողնակ:
«Մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացումը ոչ միայն կարևոր, այլև անհրաժեշտ պայման է՝ զարգացման ճանապարհով գնալու համար: Գուցե, տարբեր երկրներին հատուկ օրինաչափություն է դարձել շքեղ մայրաքաղաք կառուցելը: Մեզ համար, սակայն տնտեսական, սոցիալական բևեռացումն արդարացված լինել չի կարող: Ներկայանալի քաղաքների կողքին անհրաժեշտ է ունենալ տարրական պայմաններով ապահովված գյուղեր: Այս ծրագիրը մասամբ լուծում է այդ հարցը: Հաճելի է արձանագրել, որ երկկողմ համագործակցությամբ կարողացել ենք փոքր-ինչ օգտակար լինել այս համայնքի բնակիչներին և մեր երկրին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Համայնքում այժմ ջրամատակարարումն իրականացվում է 16-ժամյա գրաֆիկով:
Բնակիչների և համայնքի միջև ջրօգտագործման պայմանագրեր ստորագրելուց հետո` համայնքի բնակիչներն ապահովված կլինեն 24-ժամյա սպասարկմամբ: Կատարված աշխատանքների արդյունքում, տնտեսված ջրաքանակի շնորհիվ, հետագայում կիրականացվի նաև համայնքի մյուս բնակավայրի՝ մոտ 180 բնակիչ ունեցող Տիգրանաշենի ջրամատակարարումը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ ջրամատակարարման բարելավմանն ուղղված համատեղ նախագծի շրջանակում, 2015-ի ընթացքում շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ են ապահովվել նաև Լոռու մարզի Չկալով, Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ և Սյունիքի մարզի Լոր համայնքները: Համայնքային զարգացման ուղղված համագործակցությունը կշարունակվի նաև 2016 թ.-ին:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS marked the completion of another joint program aimed at improving the water supply network in rural communities.
In the framework of this program, the village of Paruyr Sevak in Ararat province has been provided with 24-hour water supply. Also, a 1850m long water pipeline and water metric nodes have been installed in the village.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder of Ruben Khachatryan, head of Paruyr Sevak community Eduard Stepanyan as well as the community residents attended the opening ceremony.
The village, which shares a 15-km border with Nakhijevan, has a population of 580. For years, the water supply network in this community had been in poor condition. Alongside the eroded and decayed water pipelines, the network also did not meet the requirements for the zoning and management of water distribution networks. The network did not have a water metric system, which would enable to calculate and charge for the distributed water as well as cover the network exploitation expenses.
In the framework of the joint program, an internal water supply network was built and water metric nodes installed in the village in 2015. In particular, a1850m new water pipeline was constructed, 118 water metric nodes with service pits and 6 latches were installed.
“The improvement of rural infrastructures is a prerequisite for the development of the country,” Yirikian said. “Nowadays, there is a tendency to focus more on the capital cities. However, we should ensure the improvement of rural infrastructures alongside urban development. The program is aimed at solving this issue, and I am happy to state that, in cooperation with the FPWC, we have had our contribution to the well-being of this community and our country.”
Now the community has 16-hour water supply. After the residents sign the water supply contracts, the village will have a 24-hour water supply. Following the implementation of the project, a water supply network will be constructed in another village of this community, Tigranashen, with a population of 180.
In the framework of the same project, Chkalov community in Lori province, Tsovagyugh community in Gegharkunik province and Lor community in Syunik province were provided with 24-hour water supply in 2015. The cooperation aimed at community development will continue in 2016 as well.