ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում կայացել է Հայաստանի ներքին աուդիտորների ինստիտուտի (ՆԱԻ) խորհրդի անդամների հանդիպումը ընկերության ղեկավար և մասնագիտական անձնակազմի հետ:
Ինստիտուտի նախագահ, Կենտրոնական բանկի գլխավոր վերստուգիչ Արա Չալաբյանը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտնել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ Հայաստանի ներքին աուդիտորների ինստիտուտ հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցության մասին, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Արա Չալաբյանն անդրադարձել է ՆԱԻ Հայաստանի կողմից նախաձեռնած աշխատանքների կարևորությանը՝ Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի զարգացման գործում և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աշխատակիցներին է ներկայացրել ինչպես Կենտրոնական բանկի ներքին աուդիտի ձեռքբերումներն, այնպես էլ Հայաստանում ներքին աուդիտորների ինստիտուտի առաքելությունն ու նախաձեռնությունները որպես կամավորական հիմունքներով գործող հասարակական կազմակերպություն:
«Դժվար է գերագնահատել ներքին աուդիտի կարևորությունն արդյունավետ և թափանցիկ գործարար կառավարում ապահովելու տեսանկյունից: Ներքին աուդիտը, բժշկական լեզվով ասած՝ հնարավոր խնդիրների վաղ կանխարգելման համակարգ է: Այն միտված է վերհանելու տարաբնույթ ռիսկերն ու անհամապատասխանությունը ներքին կանոնակարգերին ու ընթացակարգերին, ինչպես նաև համապատասխանությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նշվել է նաև, որ 2016 թ. սեպտեմբերի 15-16 Երևանում անցկացվելու է 2-րդ միջազգային կոնֆերանսը, այս տարի՝ «Ինչպես իրականացնել փոփոխություններ» խորագրի ներքո, որտեղ բացման խոսքով հանդես են գալու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Ներքին աուդիտորների միջազգային ինստիտուտի խորհրդի նախագահ Անգելա Վիցանին և Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը (մանրամասները conf2016.iia.am կայքում):
Հանդիպման ավարտին Արա Չալաբյանը պատասխանել է մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին: Բանախոսը կարևորել է Հայաստանը միջազգային մասնագիտական շրջանակներում որպես առաջադեմ մոտեցումներ կիրառող երկիր ներկայացնելը:
Հայաստանի ներքին աուդիտորների ինստիտուտ հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2013թ. (www.iia.am), ներկայումս ունի 57 կազմակերպություն ներկայացնող 165 անդամ, որոնց թվում են նաև ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության 5 աշխատակիցներ: Հայաստանյան Ինստիտուտը հանդիսանում է ԱՄՆ-ում հիմնադրված Ներքին աուդիտորների միջազգային ինստիտուտի ցանցի լիիրավ անդամ, որի մեջ մտնում են աշխարհի 105 երկրների նմանատիպ կառույցներ: ԱՊՀ երկրներում բացի Հայաստանից լիիրավ ինստիտուտներ կան Ռուսաստանում և Ուկրաինայում:

The board members of the Institute of Internal Auditors-Armenia met with VivaCell-MTS General Manager and employers at VivaCell-MTS headquarters.
At the meeting, the President of IIA-Armenia, Chief Audit Executive of the Central Bank of Armenia Ara Chalabyan and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian announced about VivaCell-MTS membership in the Institute of Internal Auditors-Armenia.
“It is difficult to overestimate the importance of internal audit in ensuring effective and transparent business administration,” Yirikian said. “To put it in medical terms, internal audit is the early detection and prevention of problems. It is aimed at revealing risks at different levels as well as incompliance to internal regulations and procedures and to the Armenian legislation.”
Chalabyan, in turn, spoke about the importance of the initiatives of the IIA in boosting the corporate governance culture in Armenia and presented to VivaCell-MTS employees the achievements of the Central Bank of Armenia in the sphere of internal audit as well as the mission and objectives of the Institute of Internal Auditors-Armenia as a non-governmental organization working on voluntary basis.
It was also announced that the second international conference of the IIA-Armenia under the topic “How to drive changes” will take place on September 15-16, 2016 in Yerevan. Yirikian, the Chairman of the IIA’s Global Board Angela Witzany and Deputy Governor of the Central Bank of Armenia Vakhtang Abrahamyan will deliver opening speeches.
The meeting was followed by a Q/A session with Chalabyan, who stressed the importance of presenting Armenia in international professional platforms as a country with innovative solutions in the sector of governance.
Institute of Internal Auditors-Armenia was founded in 2013. Currently, it has 165 members from 57 organizations (including 5 VivaCell-MTS employees). IIA-Armenia is a full member of the Institute of Internal Auditors-Global that unites 105 affiliates all over the world. In the CIS, Russia and Ukraine are IIA-Global affiliates too.