Հայաստանը ձգտում է տարանցիկ երկիր դառնալ ավիափոխադրումների համար: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը Invest Armenia-2016 գործարար համաժողովի բացմանը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Invest Armenia-2016 գործարար համաժողովն իր աշխատանքն է սկսել Երևանում ապրիլի 22-ին: Միջոցառման հիմնական թեմաներն են Հայաստան-Իրան, Հայաստան-ԵՏՄ համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև 2016-2018 թթ.-ին Հայաստանի տնտեսական զարգացման կանխատեսումները:
«Մենք ակնկալում ենք հեղինակավոր ավիաընկերությունների մուտքը հայկական շուկա, ինչը կհանգեցնի ավիատոմսերի գների նվազեցման: Ընդ որում անհրաժեշտ է ձգտել դրան, որպեսզի օտարերկրյա ավիաընկերությունները տեղակայվեն Երևանում, իսկ Հայաստանը տարանցիկ երկիր դառնա»,-ասել է Մինասյանը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ Հայաստանը «բաց երկնքի» քաղաքականություն է վարում և արդեն զգալի առաջընթաց ունի, մասնավորապես, բազում ավիաընկերություններ ցանկություն են հայտնել աշխատելու հայկական շուկայում, իսկ մի մասն արդեն արտոնագիր է ստացել:
Նորաստեղծ «Armenia» ավիաընկերությունն ապրիլի 21-ին իր առաջին չվերթն իրականացրեց Երևան-Թել Ավիվ երթուղով: Ընկերության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գևորգ Խաչատրյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ընկերությունը մտադիր է հետագայում թռիչքներ կատարել նաև եվրոպական քաղաքներ, և այս պահին աշխատանք է տարվում այդ ուղղությամբ:
Երևանում 2015-ի մայիսին կազմակերպված INVEST ARMENIA 2015 առաջին բիզնես ֆորումին մասնակցել են էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարները, տարբեր վարչությունների ղեկավարներ, դեսպաններ, գործարարներ Հայաստանից և Սփյուռքից: Միջոցառումը կազմակերպվել էր BPA (Business partners of Armenia) ընկերության կողմից` էկոնոմիկայի, գյուղատնտեսության, Սփյուռքի նախարարությունների և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցության ներքո: Առաջին ֆորումի արդյունքների հիման վրա ձեռք են բերվել համագործակցության պայմանավորվածություններ: Եկրորդ ֆորումին մասնակցելու համար հրավիրվել են այն ընկերությունները, որոնք խոշոր առևտրային ցանցերի հետ աշխատանքի փորձ ունեն:
Համաժողովի ծրագրի համակարգող Վրույր Փենեսյանը հայտնել է, որ «արցախյան իրադարձություններից հետո, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, Ղազախստանի պատվիրակությունը հրաժարվել է մասնակցությունից»:

22 Апрель 2016 - 10:58 AMT
Армения намерена стать транзитной страной для авиаперевозок, заявил на открытии бизнес-форума InvestArmenia-2016 министр экономики Армении Арцвик Минасян.
«Мы ждем выхода авторитетных авиакомпаний на армянский рынок, что приведет к снижению цен на авиабилеты. При этом необходимо стремиться к тому, чтобы иностранные авиакомпании базировались в Ереване, а Армения стала транзитной страной», – сказал Минасян, сообщает АРКА.
Министр напомнил, что Армения проводит политику «открытого неба» и уже добилась немалого прогресса. В частности, многие авиакомпании выразили желание выйти на армянский рынок, а некоторые получили лицензии.
Новая авиакомпания Armenia осуществила 21 апреля первый авиарейс по маршруту Ереван – Тель-Авив. Замгендиректора компании Геворк Хачатрян сообщал ранее, что Armenia планирует в дальнейшем совершать полеты в европейские города, и на данный момент улаживаются некоторые формальности.
22 апреля в Ереване проходит второй международный бизнес-форум Invest Armenia-2016. Основными темами мероприятия являются сотрудничество Армения-Иран, Армения-ЕАЭС, а также экономические прогнозы развития Армении на 2016-18годы.
В октябре 2013 года правительство Армении утвердило политику «открытого неба» – программу по обеспечению конкурентных условий при предоставлении авиауслуг. Программа базируется на результатах совместного исследования компании McKinsey&Company и Фонда национальной конкурентоспособности Армении. После принятия политики «открытого неба» на армянский рынок вошли новые авиакомпании и вернулись ранее действовавшие в Армении организации.