Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 23-ին այցելել է Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում գտնվող «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կազմում ընդգրկված «Կասկադ» հոլդինգ՝ ներկա գտնվել հոլդինգի կողմից Հայաստանում շահագործման հանձնվող նոր արտադրական հզորությունների գործարկմանը՝ բարձրակարգ էլեկտրատեխնիկական սարքավորումների արտադրությանը:
Հանրապետության նախագահին այստեղ ներկայացրել են նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը և ակնկալվող արդյունքները, ՀԷՑ-ի 2016-20թթ. զարգացման ծրագիրը, որի կարևոր ուղղություններից են էլեկտրական ցանցերի վերակառուցումը և սարքավորումների փոխարինումը, կառավարման ավտոմատացված համակարգի և կառավարման միջազգային չափանիշների ներդրումը:
Սարգսյանը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նոր սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի, ընկերության ղեկավարության, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի մասնակցությամբ տեղում խորհրդակցություն է անցկացրել ներկայացված ծրագրի և դրանով նախատեսված նոր արտադրության զարգացման հարցերի վերաբերյալ:
Ժամանակակից արտոնագրված էլեկտրասարքավորումներ արտադրող ձեռնարկությունների գործարկմամբ, ըստ պատասխանատուների, մեկնարկում է ՀԷՑ-ի հակաճգնաժամային ծրագրի առաջին փուլը, որի նպատակն է բաշխիչ ցանցերի սարքավորումների փուլային արդիականացումը, ընկերության ֆինանսական գործունեության օպտիմալացումը և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի ֆինանսա-տնտեսական գործունեության վերահսկողության ամրապնդումը:
Նախագծի ներդրումների ընդհանուր արժեքը $20 մլն է:
Ծրագրի համաձայն, առաջիկայում կստեղծվի 500 նոր աշխատատեղ: Երկու ձեռնարկության շահագործմամբ սկիզբ է դրվում էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների արտադրությանը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի առևտրային հաշվառման ավտոմատ համակարգերի համար արկղերի արտադրությանը: Վերջինս ոլորտում առաջատար ռուսական «Համակարգեր և տեխնոլոգիաներ» ընկերությունների խմբի հետ համատեղ նախագիծ է:
Նոր ինովացիոն սարքավորումները, մասնագետների հավաստմամբ, ոչ միայն թույլ են տալիս կառավարել էլեկտրաէներգիայի սպառումը, այլ նաև ապահովել տեղեկատվության հավաքագրման ավտոմատացումը, էապես բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սպառման չափումների ճշգրտությունը և հնարավորինս բացառել տեխնիկական անկատարության պատճառով առաջացած էլեկտրաէներգիայի գողության ու կորուստների հնարավորությունը:

Президент РА Серж Саргсян 23 апреля посетил мероприятие в честь запуска в Армении серии производственных мощностей, которые будут выпускать современное сертифицированное оборудование для систем автоматизированного учета электроэнергии распределительных сетей промышленного и гражданского использования.
Проект для компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) запускает многопрофильный холдинг «Каскад», входящий в состав группы компаний «Ташир».
Пуск новых предприятий стал первым шагом антикризисной программы, о которой в сентябре 2015 года заявил новый собственник компании Самвел Карапетян. Цель кампании – поэтапная модернизация оборудования распределительных сетей, оптимизация финансовой деятельности компании и усиление контроля финансово-экономической деятельности ЗАО «Электрические сети Армении».
Совокупная мощность производства составит 250 тысяч единиц продукции в год. Общий объем инвестиций в проект составил $20 млн. Согласно планам развития предприятия, в ближайшее время будет создано порядка 500 новых рабочих мест.
Кроме президента Саргсяна, мероприятие посетили министр энергетики и природных ресурсов РА Левон Йолян, председатель комиссии по регулированию общественных услуг РА Роберт Назарян, а также другие официальные лица.
В октебре 2015 года Комиссия по регулированию общественных услуг Армении единогласно приняла решение разрешить продажу принадлежащих «Интер РAO» 100% акций компании «Электрические сети Армении». ЗАО ЭСА было продано компании «Ташир групп», владельцем которой, как известно, является предприниматель армянского происхождения Самвел Карапетян. В заявлениях «Интер РАО» по поводу продажи говорится, что передача активов будет осуществляться поэтапно. На данный момент завершился первый этап сделки. Согласно заявлению «Интер РАО», Самвелу Карапетяну на данном этапе принадлежат лишь 25% акций ЭСА, однако поэтапно все акции ЗАО «ЭСА» перейдут в собственность компании «Ташир групп».