ՀՀ-ն բանակը սպառազինելու ֆինանսական խնդիր չունի: Այս մասինԾիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողներին ասել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։
«Մենք որևէ ֆինանսական խնդիր չունենք մեր բանակը սպառազինելու, դա որևէ մեկի համար թող չդառնա քննարկման առարկա», – ասել է Աբրահամյանը։
Հարցին, թե սպառազինության հետ կապված պայմանագրերն ի՞նչ ընթացքի մեջ են, վարչապետը պատասխանել է. «Իրենց բնականոն հունով ընթանում են, մենք որևէ խնդիր չենք ունենալու»։
2015-ին Հայաստանը և Ռուսաստանը պայմանագիր կնքեցին, որով Հայաստանը 200 միլիոն դոլարի արտահանման վարկ կստանա՝ Ռուսաստանից նորագույն զինատեսակներ գնելու համար: 2015-ի հուլիսին Հայաստանի Ազգային ժողովը վավերացրել է պայմանագիրը։

“The issue is beyond discussion. We have no financial difficulties whatsoever in equipping the army,” he told reporters at Tsiternakaberd memorial.
Asked about the stage the relevant agreements are in, the official assured that no problems are to be expected, with the process following a normal course.
At a July 2 extraordinary session, Armenian National Assembly ratified the agreement on the provision of a $200 million concessional export loan by Russia to Armenia. The loan will be used to widen considerably the range of modern weapons of the Armenian armed forces.
When presenting the agreement at the parliament, Deputy Defense Minister Ara Nazaryan said that under the agreement, Russia-made military production will be purchased in 2015-2017.
The loan is provided at an annual interest rate of 3% for 13 years, with a 3-year grace period, he said.