Ապրիլի 25-ին, ժամը 21:51-ին ԱԻՆ-ն ահազանգ է ստացել, որ Երևանի Հալաբյան փողոցի թիվ 11 շենքի մոտ պայթյուն է որոտացել. կան տուժածներ, անհրաժեշտ է օգնություն: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի փոխանցմամբ, պայթյունը որոտացել է 63 համարի ավտոբուսում:
Դեպքի վայրում են գտնվում ԱԻ նախարար Ա. Երիցյանը, ՓԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, փ/ծ գեներալ-մայոր Վ. Գաբրիելյանը, ՓԾ տնօրենի տեղակալ, փ/ծ գնդապետ Ա. Ցոլակյանը, ԵՓՎ պետ, փ/ծ գնդապետ Մ. Ղազարյանը և ՃԿԱԿ պետ, փ/ծ գնդապետ Հ. Խանգելդյանը:
Պարզվել է, որ թիվ 63 երթուղուն պատկանող Bogdan մակնիշի 4829Տ պ/հ ավտոբուսում պայթյուն է որոտացել:
Ժամը 23:56-ի դրությամբ կա 6 տուժած՝ Հասմիկ Սուրենի Մելքոնյան (ծնվ. 1963 թ.), Անուշ Արշալույսի Եղիկյան (ծնվ. 1979 թ.), Հարություն Նազարի Թերզյան (ծնվ. 1971 թ.), Էդգար Արայիկի Գասպարյան (ծնվ. 2002 թ.), Անահիտ Սարգսի Միքայելյան (ծնվ. 2001 թ.), Ռոլանդ Սուրիկի Խոջայան (ծնվ. 2001թ.):
Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց, որ ավտոբուսի վարորդը ողջ է: Նրա խոսքով, կա 2 զոհ, որոնցից մեկի ինքնությունը ճշտված է: Ընդհանուր առմամբ ավտոբուսում եղել է 10 մարդ:
Տուժածները տեղափոխվել են «Արմենիա» ՀԲԿ, որտեղ բժիշկները Էդգար Արայիկի Գասպարյանի և Ռոլանդ Սուրենի Խոջայանի առողջական վիճակը գնահատել են ծանր, Անահիտ Սարգսի Միքայելյանինը՝ բավարար, իսկ մյուսներինը` միջին ծանրության:
Ըստ ԱՆ-ի, տուժածներից մեկն այժմ վիրահատարանում է՝ հիվանդանոց է ընդունվել շոկային վիճակում, բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի համար:
Պայթյունի պատճառները պարզվում են, ասել են Քննչական կոմիտեից: Այժմ դեպքի վայրում են քրեագետները, փորձագետները, Հատուկ կարևորության գործերով քննիչները, ղեկավարությունը, գրում է Panorama.am-ը:Այլ մանրամասներ դեռ չեն հայտարարում:
Կարդացեք նաև՝ Նախագահի խոսնակը՝ պայությունի մասին. Ոստիկանությունը կուժեղացնի պարեկապահակային ծառայությունը

25 Апрель 2016 - 19:18 AMT
В Ереване взорвался автобус: По предварительным данным есть 2 жертвы, еще 7 человек пострадали (обновлено)
25 апреля в 21:51 по местному времени в МЧС Армении поступил сигнал о том, что прозвучал взрыв по адресу Алабяна 11 в Ереване, есть пострадавшие, требуется помощь.
Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net, взрыв произошел в автобусе под номером 63 марки «Богдан». Автобус выпуска 2007 или 2008 года работает на дизельном топливе, что исключает возможность взрыва газового баллона.
Взрыв был такой силы, что его было слышно за несколько километров, в соседних домах пострадали окна, а от автобуса остался лишь каркас.
На место происшествия прибыла оперативная группа Национального центра кризисного управления, спасательный отряд специального назначения и два боевых расчета.
На место также прибыли начальник полиции Армении Владимир Гаспарян и глава МЧС Армен Ерицян.
По предварительным данным, 7 человек пострадали, 1 – погиб.
Пресс-служба МЧС Армении опубликовала имена пострадавших по положению на 23:56 по Еревану: Асмик Мелконян (1963 г.р.), Ануш Егикян (1979 г.р.), Арутюн Терзян (1971 г.р.), Эдгар Гаспарян (2002 г.р.), Анаит Микаелян (2001 г.р.), Роланд Ходжаян (2001 г.р.), Артур Маргарян (1991 г.р.). Личность погибшего устанавливается, известно, что это мужчина.
Пострадавшие экстренно госпитализированы, 6 из них перевезли в МЦ «Армения», где врачи оценили состояние Эдгара Гаспаряна и Роланда Ходжаяна как тяжелое, Анаит Микаелян – удовлетворительное, а остальных – средней тяжести. Одна из пострадавших беременна, плоду не угрожает опасность. Несовершеннолетних посрадавших оперируют. Артур Маргарян был перевезен в ожеговый центр, где получил соответствующую медицинскую помощь и выписался.
Советник главы Следственного комитета РА Сона Трузян сообщила, что в автобусе было 10 человек, включая водителя. Он жив, дает показания. По словам Трузян, есть 2 жертвы, их личности устанавливаются.
Следственный комитет выясняет обстоятельства взрыва.
Как сообщает мэрия Еревана, на участке улицы Алабян (от перекрестка с Эстонакан до перекрестка с Арзуманян), где произошел взрыв, с раннего утра 26 апреля будет перекрыто двухстороннее транспортное движение на неопределенное время.