ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հերքել է Վեսթ Փոյնթի Ահաբեկչության դեմ պայքարի կենտրոնի հայտնած տեղեկատվությունը՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կառույցի կողմից Հայաստանի քաղաքացի հավաքագրելու վերաբերյալ:
2013-2015-ին որոշ արաբական կայքէջերում և սոցցանցերում պարբերաբար տեղեկատվություն էր տարածվում ծնունդով ՀՀ-ից ոմն Եղիշե Կարապետյանի վերաբերյալ, որ իբր հանդիսացել էր «Իսլամական պետության» զինված ջոկատների մարտիկ և մարտական գործողությունների ժամանակ զոհվել էր Հալեպի արվարձաններում: Ստուգմամբ պարզվել է, որ նշված տեղեկատվությունը իրականությանը չի համապատասխանում և կրում է սադրիչ բնույթ, PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը:
Ըստ Վեսթ Փոյնթի Ահաբեկչության դեմ պայքարի կենտրոնի, որին փոխանցվել էր «Իսլամական պետության» 4600 մարտիկների անձնական տվյալներ, 2013-2014 թթ. ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորմանն անդամագրված ենթադրյալ 15.000 նոր անդամների թվում Հայաստանի 1 քաղաքացի է եղել: Ընդ որում, ըստ կենտրոնի տվյալների, նոր անդամներից ոչ մեկը Հայաստանում չի բնակվել: Բացի այդ, կենտրոնի զեկույցի համաձայն, վերոնշյալ ժամանակահատվածում կազմակերպությանն են միացել` Ադրբեջանի 107 քաղաքացի, Թուրքիայի 212 քաղաքացի, Իրանի 10 քաղաքացի և Վրաստանի 2 քաղաքացի:
«Վեստ-Փոյնթի Հակաահաբեկչական կենտրոնի զեկույցը ՀՀ ԱԱԾ-ում ուսումնասիրվել է: Տվյալներ այն մասին, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության շարքերում անդամակցում են ՀՀ քաղաքացիներ մեր կողմից չեն ստացվել», – հայտնել է ԱԱԾ-ն:
Նաև նշվել է, որ ՀՀ ԱԱԾ կողմից իրականացվում են համապատասխան միջոցառումներ, այդ թվում միջազգային գործակցության շրջանակում, ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպությունների անդամներին բացահայտելու և նրանց գործունեությունը կասեցնելու ուղղությամբ: Նշված գործընթացը իրականացվում է ՀՀ ահաբեկչակչության դեմ պայքարի համապատասխան օրենսդրության՝ այդ թվում նշված ոլորտին վերբերվող միջազգային պայմանագրերի շրջանակում, որոնց մասնակիցն է հանդիսանում նաև Հայաստանի Հանրապետությունը:

Национальная служба безопасности РА опровергает информацию Вест-Пойнтского Центра борьбы с терроризмом о присоединении гражданина Армении к рядам боевиков террористической группировки «Исламское государство».
В 2013-2015гг. на некоторых арабских сайтах и в социальных сетях периодически распространялась информация о неком Егише Карапетяне родом из Армении, который якобы был членом ИГ и погиб в ходе военных действий в пригородах Алеппо. В результате проверки стало ясно, что информация не соответствует действительности и носит провокационный характер, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-центре службы нацбезопасности РА.
Согласно докладу Вест-Пойнтского Центра борьбы с терроризмом, которому было передано около 4600 документов с личными данными боевиков ИГ, один гражданин Армении был в числе предполагаемых 15000 новых рекрутов, присоединившихся к террористической группировке «Исламское государство» в течение 2013 и 2014 годов.Согласно данным, никто из новых рекрутов не проживал в Армении.Кроме того, 107 граждан Азербайджана, 212 гражданина Турции, 10 граждан Ирана и 2 гражданина Грузии присоединились к террористической группировке за отчетный период.
«Служба нацбезопасности РА изучила доклад Вест-Пойнтского Центра борьбы с терроризмом. Данных о том, что к рядам ИГ примкнули граждане РА, не было получено»,- сообщили в СНБ.
Также было отмечено, что СНБ проводит соответствующие мероприятия, в том числе в рамках международного сотрудничества, в целях выявления членов террористических группировок и препятствования их деятельности. Этот процесс происходит в рамках законодательства РА по борьбе с терроризмом, в том числе международных договоренностей в данной сфере, членом которых является также Армения.