«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը մտադիր է դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)՝ բնական գազի սակագնի վերանայման հայտով։
Ընկերության մամուլի քարտուղար Շուշան Սարդարյանը փոխանցել է, որ հայտով առաջարկվում է ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր գազի սպառում ունեցող բնակչության համար յուրաքանչյուր 1000 խորանարդ մետր գազի սակագինն իջեցնել՝ դարձնելով 146.700 դրամ՝ ներկայում գործող 156.000 դրամի փոխարեն (9.3 դրամով 1 խորանարդ մետր գազի դիմաց)։
Ամսական 10 հազար և ավելի խորանարդ մետր սպառում ունեցողների համար հաշվարկող բանաձևում առաջարկվում է $276.98 սակագինը դարձնել $257.56:
Սպառողների համար գազի սակագինը բարձրացավ 2013-ի հուլիսից, երբ ռուսական «Գազպրոմը» թանկացրեց Հայաստան առաքվող գազը: Սակագինը 132.000 դրամից դարձել էր 156.000:
Ռուբլու փոխարժեքի նվազումը դոլարի համեմատ 2014-ին հանգեցրեց գազի սակագնի բարձրացման վտանգի: Լուծումը Հայաստանի համար գազի գնի նվազեցումն էր 24 դոլարով` մինչև $165 1000 խմ դիմաց: Սպառողների վրա, սակայն սակագնի նվազումը չանդրադարձավ՝ նրանք շարունակեցին վճարել 156 հազար դրամ կամ $321 ընթացիկ փոխարժեքով:

27 Апрель 2016 - 16:00 AMT
Компания «Газпром Армения» намерена обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с заявкой на пересмотр формулы расчета тарифа на газ.
Пресс-секретарь компании Шушан Сардарян сообщила, что в заявке предлагается для абонентов, потребляющих до 10 тыс куб. м газа в месяц, снизить тариф на газ со 156.000 до 146.700 драма за 1000 куб. м (меньше на 9.3 драма за 1 куб. м), передает радиостанция «Свобода».
Тариф для абонентов, потребляющих свыше 10 тыс куб. м, предлагается снизить с $276.98 до $257.56 в драмовом эквиваленте.
Цена на российский газ для Армении на границе составляла $165 вместо прежних $189. 7 апреля, по итогам визита в Ереван премьер-министра России Дмитрия Медведева и его встречи с армянским коллегой Овиком Абрамяном, было объявлено о снижении цены до $150.