Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհրդի կողմից հաստատվել է Հայաստանին $30 մլն վարկ տրամադրելու ծրագրը` «Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրի» (ԱՀԾ) համար: Այս մասին լրագրողների ասել է Համաշխարհային Բանկի Երևանի գրասենյակի ղեկավար Լորա Բեյլին:
Նա նշել է, որ հաստատված ծրագիրը նպատակ ունի օժանդակել կառավարության բավարար և հուսալի էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ջանքերին՝ բարելավելով էլեկտրաէներգիա արտադրող պետական ընկերությունների ֆինանսական վիճակը և կառավարումը, էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ մասնավոր ընկերության ֆինանսական վիճակը, գրում է Panorama.am-ը:
ՀԲ Երևանի գրասենյակի գործառնական մասնագետ Արթուր Կոչնակյանը նշել է, որ վարկը հատկացվելու է կոնկրետ չափերի արդյունքների դիմաց և այս վարկով օժանդակում են կառավարության արդեն իսկ գործող ծրագրին:
2016-ի փետրվարի 23-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Մերսի Թեմբոնը վարկային համաձայնագիր են ստորագրել, որով Համաշխարհային բանկը ՀՀ-ին կտրամադրի 55 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ` 25 տարի մարման ժամկետով, որից 14,5-ը` արտոնյալ:
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ ստորագրված «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի» վարկային համաձայնագրով նախատեսվում է բարելավել Հայաստանի ենթակառուցվածքային ծառայություններն ու ինստիտուցիոնալ կարողությունները` նպաստելով Արարատի, Վայոց ձորի, Կոտայքի և Լոռու մարզերի տեղական տնտեսություններում զբոսաշրջության ավելի մեծ մասնակցությանը, տեղեկացնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապեր բաժինը:
Իսկ 2015-ին Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է $21 միլիոն վարկի հատկացումը Հայաստանի պետական հատվածի արդիականացման III ծրագրին (ՊՀԱԾ III): Վարկը տրամադրվում է փոփոխական տոկոսադրույքով, 14.5 տարվա արտոնյալ ժամանակաշրջանով և 25 տարի մարման ժամկետով:
Այս ծրագիրը կաջակցի ՀՀ կառավարության հետագա ջանքերին պետական ֆինանսական հաշվետվությունների ու էլեկտրոնային կառավարման առանձին ծառայությունների հասանելիության բարելավմանը:

The World Bank Board of Executive Directors approved on Wednesday, April 27 a $30 million loan for the Power Sector Financial Recovery Program-for-Results (PforR) for Armenia.
According to WB, this Project will support the Government’s efforts to maintain adequate and reliable electricity supply by improving the financial condition and governance of the state-owned power generation companies and the private power distribution company.
"Throughout the last five years, the state-owned generation companies have been experiencing a shortage of cash to finance key expenditures, because of lending and spending for purposes not related to their core business of generating and supplying energy. This is how the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP) and Yerevan Thermal Power Pant (YTPC) have accumulated large cash deficits amounting to US$104 million which accounts to 80 percent of their total estimated revenues for 2015," the Bank said.
"If the financial difficulties of the ANPP and YTPC are not overcome, it will have significant impact on their ability to maintain the current levels of generation with resulting negative consequences on the cost and adequacy of electricity supply in the country. In 2012-2014, those two plants accounted for 42 percent of total annual electricity generated for domestic needs. Inability of ANPP and YTPC to generate power at current levels could push up the average cost of electricity supply and possibly cause an electricity deficit."
Armenia's Minister of Finance Gagik Khachatryan and World Bank’s Regional Director for the South Caucasus Mercy Tembon sealed an agreement on February 23, envisaging a $55 million loan with a 25 year maturity period and a 14.5 year of grace period.
The Local Economy and Infrastructure Development Programme loan agreement signed with the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) is set to improve infrastructure and institutional capacities to further boost tourism development in Armenia's Ararat, Vayots Dzor and Lori provinces.