Ծանոթանալով ցանկին` PanARMENIAN.Net-ը 5 նորույթ է ներկայացնում, որոնք կարելի է դիտել մայիսին Երևանի կինոթատրոններում:
«Առաջին վրիժառուն. Դիմակայություն». (օրիգ. անվանումը` Captain America: Civil War)
Գերհերոսների մարտաֆիլմ, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսորներ` Էնթոնի Ռուսո և Ջո Ռուսո
Դերերում` Քրիս Էվանս, Ռոբերտ Դաունի-կրտսեր, Սքարլեթ Յոհանսոն, Ջերեմի Ռեններ, Էլիզաբեթ Օլսեն
Պրեմիերան Երևանում մայիսի 5-ին
Կոմիքսների սիրահարները հիանալի գիտեն, որ ամենադրամատիկ թողարկումները միշտ նկարագրում են դիմակայությունը սիրված գերհերոսների միջև: Մարտին էկրաններ բարձրացած «Բեթմենն ընդդեմ Սուպերմենի» ֆիլմը հիմնված էր հենց այդ գաղափարի վրա`ցավոք, հեղինակները չկարողացան նուրբ նկարագրել թեժ կրքերը, և, բնականաբար, ֆիլմն անխնա քննադատվեց: «Առաջին վրիժառուն. Դիմակայություն» ֆիլմը կարծես խուսափել է այդ թերությունից. Էնթոնի և Ջո Ռուսոները կարողացել են համոզիչ ներկայացնել Վրիժառուների թիմի պառակտման պատմությունը` շեշտը դնելով իրադարձությունների դրամատիզմի վրա: Ֆիլմն արժանացել է քննադատների բարձր գնահատականին և մտադիր է ռեկորդ սահմանել ցուցադրության առաջին հանգստյան օրերին:
«Մեզ պես դավաճանը» (օրիգ. անվանումը` Our Kind of Traitor)
Լրտեսական թրիլեր, Մեծ Բրիտանիա, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Սյուզաննա Ուայթ
Դերերում` Յուեն Մաքգրեգոր, Նաոմի Հարրիս, Սթելլան Սքարսգարդ, Դեմիեն Լյուիս
Պրեմիերան Երևանում մայիսի 12-ին
Անգլիացի գրող Ջոն լը Կարեն հայտնի է հանրությանն իր «լուրջ» լրտեսական վեպերով, որտեղ իրադարձություններն առավելագույնս մոտեցված են իրականությանը: Անդրկուլիսյան ինտրիգները, մեծ խաղը, որ վարում են այս աշխարհի հզորները, նրա ստեղծագործությունների հիմքն են կազմում, որից մեկը` «Լրտես, դուրս կորիր» վեպը հիանալի էկրանավորվեց 5 տարի առաջ: «Մեզ պես դավաճանը» պատմում է բրիտանացի մի զույգի մասին, որը վտանգավոր խաղի մեջ է մտնում` կապված փողերի լվացման և լրտեսության հետ: Անշտապ թրիլերների սիրահարները բարձր կգնահատեն Սյուզաննա Ուայթի առաջին աշխատանքը:
«Քայքայում» (օրիգ. անվանումը` Demolition)
Դրամա, կատակերգություն, ԱՄՆ, 2015թ.
Ռեժիսոր` Ժան Մարկ Վալլե
Դերերում` Ջեկ Ջիլլենհոլ, Նաոմի Ուոթս, Քրիս Կուպեր, Ջուդա Լյուիս
Պրեմիերան Երևանում մայիսի 19-ին
3 տարի առաջ կանադացի Ժան Մարկ Վալլեն ցնցեց հանդիսատեսին և քննադատներին «Գնորդների դալասյան ակումբը» հիանալի դրամայով: Նրա նոր «Քայքայում» ֆիլմը դժվար ճանապարհ է անցել մոնտաժային սեղանից մինչև հանդիսատես: Սակայն, արտադրական դժոխքի բոլոր շրջաններից հետո հանդիսատեսը կկարողանա գնահատել ռեժիսորի աշխատանքը: Մեծ դերասան Ջեկ Ջիլենհոլը, որն ի դեպ կարող է «պարզերես» անել այնպիսի մի միջակություն, ինչպիսին բռնցքամարտիկի մասին պատմող «Ձախլիկն» էր, էկրանավորում է ավտովթարի հետևանքով կնոջը կորցրած բանկիրի: Ֆիլմի ամբողջ ընթացքում նրա հերոսն իր անձնական դժոխքի միջով է անցնում և ինքնաքայքայվում:
«Իքս մարդիկ. Ապոկալիպսիս» (օրիգ. անվանումը` X-Men: Apocalypse)
Ֆանտաստիկա, մարտաֆիլմ, արկածներ, ԱՄՆ, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Բրայան Սինգեր
Դերերում` Ջեյմս Մաքէվոյ, Մայքլ Ֆասբենդեր, Ջենիֆեր Լոուրենս, Օսկար Այզեկ, Նիկոլաս Հոլթ, Ռոուզ Բիրն, Սոֆի Թըրներ
Էկրանային «Իքս մարդկանց» «հայրը»` Բրայան Սինգերը կարողացավ 2014-ին շտկել այն, ինչ փչացրել էին նախորդ կինոֆիլմերի հեղինակները: «Անցած ապագայի օրերից» հետո ստուդիան վերջնականապես հավատաց, որ Սինգերից բացի ոչ ոք ավելի լավ կինո չի նկարահանի մուտանտ մարդկանց համար, քան Սինգերը: 250-միլիոնանոց բյուջեով նոր ֆիլմը հզոր թշնամու հասկացություն է ներմուծում. Ապոկալիպսիսն ամենահզոր ու հին մուտանտներից է: Նրան հաղթելու համար նախկին հակառակորդները ստիպված կլինեն միավորել ջանքերը:
«Վարքրաֆթ» (օրիգ. անվանումը` Warcraft)
Ֆենտեզի, արկածներ, ԱՄՆ, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Դանքան Ջոնս
Դերերում` Թրեվիս Ֆիմմել, Փոլա Փաթթոն, Բեն Ֆոսթեր, Դոմինիկ Կուպեր, Թոբի Քեբբել, Ռոբերտ Կազինսկի
Պրեմիերան Երևանում մայիսի 26-ին
Համակարգչային խաղերի և, մասնավորապես, իրական ժամանակով Warcraft ստրատեգիայի մոլի երկրպագուներն ավելի քան 9 տարի սպասել են այս իրադարձությանը: Blizzard արտադրող ընկերությունը տվել է անվանումն օգտագործելու թույլտվությունն այն պայմանով, որ ինքն է հետևելու արտադրական գործընթացին: Այս փաստը ռեժիսորի անձի հետ միասին (Դանքան Ջոնսը, Դևիդ Բոուիի որդին, «Լուսին 2112» և «Ելքային ծածկագիր» ֆիլմերի հեղինակն է) էպիկական ծավալ է ենթադրում, որը ոչնչով չի զիջի «Մատանիների տիրակալին»:

Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в мае в кинотеатрах Еревана.
«Первый мститель: Противостояние» (ориг. название Captain America: Civil War)
Супергеройский боевик, США, 2016 год
Режиссеры Энтони Руссо и Джо Руссо
В ролях Крис Эванс, Роберт Дауни-младший, Скарлетт Йоханссон, Джереми Реннер Элизабет Олсен
Премьера в Ереване 5 мая
Любители комиксов прекрасно знают, что самые драматичные выпуски всегда описывают противостояние между полюбившимися супергероями. Мартовский «Бэтмен против Супермена» основывался именно на такой концепции – увы, создатели не смогли тонко описать весь накал страстей, и картина закономерно была разорвана в пух и прах критиками. «Первый мститель: Противостояние», похоже, лишен этого недостатка: Энтони и Джо Руссо смогли рассказать убедительную историю раскола в команде Мстителей, акцентируя внимание на глубокий драматизм происходящего. Картина получила высокие оценки критиков и намерена стать рекордсменом по сборам в первый же уикэнд.
«Такой же предатель, как и мы» (ориг. название Our Kind of Traitor)
Шпионский триллер, Великобритания, 2016 год
Режиссер Сюзанна Уайт
В ролях Юэн Макгрегор, Наоми Харрис, Стеллан Скарсгорд, Дэмиэн Льюис
Премьера в Ереване 12 мая
Имя английского писателя Джона Ле Карре известно широкой публике, благодаря его «серьезным» шпионским романам, события в которых максимально приближены к реальности. Закулисные интриги, большая игра, которую ведут сильные мира сего – основа его произведений, одно из которых – «Шпион, выйди вон!», было великолепно воплощено на экране пять лет назад. «Такой же предатель, как и мы» расскажет о британской паре, вступившей в опасную игру, связанную с крупным отмыванием денег и шпионажем. Любители неспешных, созерцательных триллеров высоко оценят дебютную работу режиссера Сюзанны Уайт.
«Разрушение» (ориг. название Demolition)
Драма, комедия, США, 2015 год
Режиссер Жан-Марк Валле
В ролях Джейк Джилленхол, Наоми Уоттс, Крис Купер, Джуда Льюис
Премьера в Ереване 19 мая
Три года назад канадец Жан-Марк Валле потряс зрителей и критиков бесконечно прекрасной драмой «Далласский клуб покупателей». Его новая картина – «Разрушение», прошла нелегкий путь, от монтажного стола до зрителя. Однако, после всех кругов производственного ада, зрители смогут оценить старания режиссера. Великий актер Джейк Джилленхол (способный, к слову, протащить на себе такой середнячок, каким являлась боксерская драма «Левша») воплотит на экране банкира, потерявшего жену в автокатастрофе. На протяжении фильма его герой переживет свой персональный ад и тотальное саморазрушение.
«Люди Икс: Апокалипсис» (ориг. название X-Men: Apocalypse)
Фантастика, боевик, приключения, США, 2016 год
Режиссер Брайан Сингер
В ролях Джеймс Макэвой, Майкл Фассбендер, Дженнифер Лоуренс, Оскар Айзек, Николас Холт, Роуз Бирн, Софи Тёрнер
«Отец» экранных «Людей Икс» Брайан Сингер смог в 2014 году исправить то, что натворили создатели предыдущих картин. После «Дней минувшего будущего» студия поверила окончательно – никто, кроме Сингера, не снимет кино про людей-мутантов лучше, чем сам Сингер. Новая картина с 250-миллионным бюджетом вносит поистине могущественного врага: Апокалипсис является одним из сильнейших и древнейших мутантов. Для того, чтобы победить его, бывшим противникам придется объединить свои усилия.
«Варкрафт» (ориг. название Warcraft)
Фэнтези, приключения, США, 2016 год
Режиссер Данкан Джонс
В ролях Трэвис Фиммел, Пола Паттон, Бен Фостер, Доминик Купер, Тоби Кеббелл, Роберт Казински
Премьера в Ереване 26 мая
Миллионы фанатов компьютерных игр, и, в частности, легендарной стратегии в реальном времени Warcraft, ждали этого события на протяжении более, чем десяти лет. Компания-производитель Blizzard дала согласие на использование тайтла при условии, что она сама будет следить за производственным процессом. Данный факт, вместе с именем режиссера (Данкан Джонс, сын Дэвида Боуи, является автором «Луны 2112» и «Исходного кода» – эталонных картин в жанре научной фантастики) обещает эпическое зрелище в рамках канона, который ничем не будет уступать «Властелину колец».