Ռուս գործարարներ Ալեքսանդր Նեսիսին, Ալեքսանդր Մամուտին և չեխ Պետր Քելներին պատկանող Polymetal International կազմակերպությունը հայտնել է Սյունիքի մարզի Մեղրիի շրջանում գտնվող Լիճքվազ բազմամետաղ հանքավայրում հանքային պաշարների աուդիտի բարեհաջող ավարտի մասին:
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ անցկացված աուդիտի արդյունքներով` օգտակար հանածոների ծավալը հանքավայրում կազմում է 600 հազար ունցիա (18.7 տոննա) ոսկու էկվիվալենտ, որը արդյունահանվելու է փակ` ստորգետնյա ճանապարհով:
Ապրիլի 29-ի դրությամբ, ոսկու 1 տռոյական ունցիան արժե $1277:
Լիճքվազ հանքավայրը պարունակում է 4.3 մլն տոննա հանքանյութ` 4.2 գրամ/տոննա միջին պարունակությամբ: Հանքային պաշարները գնահատվել են CSA Global անկախ աուդիտորական ընկերության կողմից:
Ընկերությունը 2016-ին նախապատրաստում է Լիճքվազում իրականացնել հավելյալ զգալի ծավալով հորատումներ, որպեսզի 2017-ի երրորդ քառորդում գնահատվեն հանքային պաշարներն ըստ JORC չափորոշիչների և նախապատրաստվեն Կապանի և Լիճքվազի կոմբինացված շահագործման նախագծերը: Polymetal-ը մտադիր է հանքանյութերը տեղափոխել Կապանի հարստացման ֆաբրիկա, որի գնման գործարքը կայացել է 2016-ի ապրիլի 28-ին:
Ռուսական Polymetal PLC ընկերությունը մարտի 2-ին հայտարարել է Կապանի ոսկու հանքը գնելու վերաբերյալ կանադական Dundee Precious Metals Inc-ի հետ գործարք կնքելու մասին: Ինչպես հայտնում է Alliance News-ը, Polymetal-ը $25 մլն կվճարի գործարքի համար, որից $10 միլիոնը` դրամական միջոցներով և 15 միլիոնը դոլար` ընկերության նոր բաժնետոմսերով: Գործարքը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2016-ի երկրորդ եռամսյակում:
Dundee Precious Metals Inc-ն 2015-ին վաճառել է հանքից ստացված 21,000 տրոյական ունցիա ոսկի, 1,000 տոննա պղինձ, 5000 տոննա ցինկ և 0.4 տոննա արծաթ: EBITDA ցուցանիշը (շահույթը մինչև հարկումն ու ամորտիզացիան) կազմել է $35 մլն, շահույթը՝ $5 մլն:

29 Апрель 2016 - 12:35 AMT
Компания Polymetal International, принадлежащая российским предпринимателям Александру Нерису, Александру Мамуту и чешскому предпринимателю Петру Кельнеру, объявила об успешном завершении аудита Минеральных ресурсов месторождения Личкваз в Армении.
Месторождение Личкваз расположено в районе Мегри, Сюникской области на юге Армении (Марз Сюник) в 380 км к югу от Еревана.
В сообщении говорится, что по результату аудита, объем минеральных ресурсов составил 4.3 млн тонн руды со средним содержанием 4.2 г/т, содержащие 600 тыс унций золотого эквивалента (18.7 тонн). Минеральные ресурсы были оценены независимыми аудиторами CSA Global. Оценка основана на бурении в объеме 15,8 км с 70 скважинами алмазного бурения.
В 2016 году Polymetal планирует провести значительный объем дополнительного бурения на Личквазе. Их цель – выпуск в III квартале 2017 года оценки Рудных Запасов в соответствии с Кодексом JORC и комбинированного плана эксплуатации для Капана и Личкваза.
Polymetal планирует добывать и перевозить руду для переработки на обогатительную фабрику Капан, расположенную в 70 км. Приобретение Полиметаллом фабрики и подземного рудника Капан с соответствующей инфраструктурой было завершено 28 апреля 2016 года.
Российская компания Polymetal PLC 2 марта заявила о заключении сделки по приобретению золотого месторождения в армянском Капане у компании Dundee Precious Metals Inc. Polymetal заплатит за сделку $25 млн, из которого $10 млн – денежными средствами и 15 млн долларов новыми акциями компании. Сделка была закрыта в апреле 2016 года.