Ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ՝ հիմնականում անկանոն բնույթի:
Ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` հրաձգային զինատեսակներից բացի կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու տարբեր տիպի նռնականետեր:
Շփման գծում հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտման արդյունքում հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Գարիկ Մնացականի Մովսիսյանը (ծնվ. 1997թ.) և Վազգեն Հենրիկի Հարությունյանը (ծնվ. 1968թ.):
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Հակառակորդի գործողությունները անպատասխան չեն մնալու, իսկ դրանց հետևանքներն ընկնելու են ադրբեջանական կողմի վրա:

Азербайджанская сторона в ночь на 30 апреля продолжила обстрел армяно-азербайджанской границы в северо-восточном направлении из стрелкового и снайперского оружия различного калибра.
Обстрел в направлении армянских постовых носил, в основном, беспорядочный характер.
Передовые подразделения ВС Армении, проявляя сдержанность, прибегают к ответным действиям только в случае крайней необходимости и уверенно контролируют ситуацию на границе.
29 апреля и в ночь на 30 апреля Азербайджан продолжил нарушать режим прекращения огня на линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны НКР. Среди прочего, применялись минометы калибра 60- и 82-мм, а также гранатометы различного калибра.
В результате нарушения со стороны противника соглашения о прекращении огня в направлении села Талиш погибли военнослужащие Гарик Мнацаканович Мовсисян (1997 г.р.) и Вазген Генрихович Арутюнян (1968 г.р.). Армия обороны НКР заявляет, что действия противника без последствий для него не останутся.