Ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ՝ հիմնականում անկանոն բնույթի:
Ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` հրաձգային զինատեսակներից բացի կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու տարբեր տիպի նռնականետեր:
Շփման գծում հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտման արդյունքում հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Գարիկ Մնացականի Մովսիսյանը (ծնվ. 1997թ.) և Վազգեն Հենրիկի Հարությունյանը (ծնվ. 1968թ.):
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Հակառակորդի գործողությունները անպատասխան չեն մնալու, իսկ դրանց հետևանքներն ընկնելու են ադրբեջանական կողմի վրա:

Azerbaijan used various caliber firearms and sniper rifles to open random bursts of fire towards Armenian positions on the night of April 29-30.
Showing restraint, the Armenian Armed Forces’ frontline units retaliated only in case of extreme necessity to continue controlling the situation on the border.
Azerbaijani armed forces continued violating ceasefire on the line of contact with Nagorno Karabakh overnight on April 29-30, using not only firearms, but also 60- and 82-mm mortars.
As a result of Azerbaijan’s violation of the verbal agreement on ceasefire, two Karabakh soldiers, Garik Movsisyan (b. 1997) and Vazgen Harutyunyan (b. 1968), were lethally wounded.
The Nagorno Karabakh Defense Ministry declared that the rival’s actions will be retaliated, with Azerbaijan bearing the whole responsibility of consequences.