ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն իր նախաձեռնությամբ սկսում է էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթաց:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀԾԿՀ մամուլի ծառայությունը:
Վերանայման գործընթացը նախաձեռնվում է հաշվի առնելով 2016թ. օգոստոսի 1-ից մինչև 2017թ. օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածի համար կանխատեսվող էլեկտրաէներգիայի (հզորության) արտադրության, ներկրման և արտահանման հաշվեկշիռը, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի ներկայացրած հայտի արդյունքում՝ ջերմային կայաններին վաճառվող բնական գազի սակագնի հնարավոր փոփոխությունը:
Ինչպես նաև հաշվի է առնվում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի գործող սակագներում նախորդ տարիներին կուտակված վնասի փոխհատուցման համար միանվագ ներառված գումարի նվազեցման անհրաժեշտությունը, էլեկտրաէներգետիկական համակարգում գործող ընկերությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության վրա ազդող մի շարք այլ գործոնների փոփոխությունները:
Ապրիլի 29-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)՝ բնական գազի սակագնի վերանայման հայտով, որով առաջարկվում է ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր գազի սպառում ունեցող բնակչության համար յուրաքանչյուր 1000 խորանարդ մետր գազի սակագինն իջեցնել՝ դարձնելով 146.700 դրամ՝ ներկայում գործող 156.000 դրամի փոխարեն (9.3 դրամով 1 խորանարդ մետր գազի դիմաց)։
Ամսական 10 հազար և ավելի խորանարդ մետր սպառում ունեցողների համար հաշվարկող բանաձևում առաջարկվում է $276.98 սակագինը դարձնել $257.56:

2 Май 2016 - 15:18 AMT
Комиссия по регулированию общественных услуг по собственной инициативе начинает процесс пересмотра действующих тарифов на электроэнергию. Об этом сообщает пресс-служба КРОУ.
Процесс пересмотра инициирован с учетом ожидаемого с 1 августа 2016 года по 1 августа 2017 года баланса между производством, экспортом и импортом электроэнергии, а также возможным изменением тарифов на природный газ, продаваемый теплостанциям согласно представленной ранее ЗАО «Газпром Армения» заявке.
Также учитывается необходимость сокращения суммы, единовременно привлеченной для компенсации убытков, накопившихся в условиях действующих тарифов ЗАО «Электросети Армении» за минувшие годы и изменения других факторов, влияющих на финансово-экономическую деятельность компаний, работающих в электроэнергетической системе.
Компания «Газпром Армения» 29 апреля обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с заявкой на пересмотр формулы расчета тарифа на газ.
В заявке предлагается для абонентов, потребляющих до 10 тыс куб. м газа в месяц, снизить тариф на газ со 156.000 до 146.700 драма за 1000 куб. м (меньше на 9.3 драма за 1 куб. м).
Тариф для абонентов, потребляющих свыше 10 тыс куб. м, предлагается снизить с $276.98 до $257.56 в драмовом эквиваленте.