Հայաստանի հավաքականի ու Դոթրմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը ճանաչվել է գերմանական Բունդեսլիգայի ապրիլ ամսվա լավագույն խաղացող:
Ինչպես հայտնում է առաջնության կայքը, Մխիթարյանի օգտին են քվեարկել հարցման մասնակիցների 42%-ը: Վարկանիշում երկրորդը «Բավարիայի» կիսապաշտպան, չիլիացի Արթուրո Վիդալն է:
Հենրիխ Մխիթարյանը նաև 5-րդն է Whoscored 2015/16 խաղաշրջանի ֆուտբոլիստների արդյունավետության վարկանիշում: Առաջին 4 հորիզոնականները զբաղեցնում են համապատասխանաբար «Բարսելոնայի» հարձակվողներ Լիոնել Մեսին ու Նեյմարը, «ՊՍԺ» հարձակվող Զլաթան Իբրահիմովիչը, Մադրիդի «Ռեալի» հարձակվող Գարեթ Բեյլը:
Տասնյակում են նաև «Ռեալի» հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն, «Բարսելոնայի» հարձակվող Լուիս Սուարեսը, Անխել դի Մարիան՝ «ՊՍԺ»-ից, Ռիյադ Մարեզը՝ «Լեսթերից», Պոլ Պոգբան՝ «Յուվենտուսից»:
Մխիթարյանն ընթացիք առաջնությունում 12 անգամ ճանաչվել է հանդիպման լավագույն խաղացող: Ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստից առաջ են միայն Լիոնել Մեսին ու Զլաթան Իբրահիմովիչը, ովքեր լավագույն խաղացող են ճանաչվել 13-ական անգամ: Գոլային փոխանցումների ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստը 2-րդն է «Արսենալի» հարձակվող Մեսութ Օզիլից հետո (15՝ 18-ի դիմաց):

Полузащитник сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян признан лучшим игроком апреля чемпионата немецкой Бундеслиги.
Как передает сайт чемпионата, по результатам опроса, в котором приняли участие более 26 тыс человек, Мхитарян набрал 42% голосов. Второе место в рейтинге занял полузащитник мюнхенской «Баварии» Артуро Видаль (31%).
Армянский футболист также занимает 5 место по результативности среди футболистов 2015/16 сезона в рейтинговой таблице Whoscored.
Первые 4 места занимают соответственно нападающие «Барселоны» Лионель Месси и Неймар, нападающий «ПСЖ» Златан Ибрагимович, нападающий «Реала» Гарет Бейл. В десятку входят также нападающий «Реала» Криштиану Роналду, нападающий «Барселоны» Луис Суарес, Анхель ди Марина из «ПСЖ», Риад Марез из «Лестера», Пол Погба из «Ювентуса».
Мхитарян в текущем чемпионате12 раз был признан лучшим игроком встречи. По показателю его опережают только Лионель Месси и Златан Ибрагимович, которые удостаивались звания лучшего игрока по 13 раз. По показателю голевых подач Мхитарян занимает 2 место после нападающего «Арсенала» Месута Озила (15 против 18).