Մայիսի 4-ի լույս 5-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից հիմնականում անկանոն բնույթի կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ՀՀ զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը և համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` անցած գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, 60 մմ ականանետ և TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռային կայանքներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ողջ երկարությամբ մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու ուղղությամբ:

В ночь на 5 мая на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы Азербайджан продолжил нарушать режим прекращения огня.
Противник вел, в основном, беспорядочный огонь из стрелкового и снайперского оружия различного калибра по армянским постам.
ВС Армении уверенно контролируют ситуацию на границе и, в соответствии с обстановкой, прибегают к ответным действиям только в случае целенаправленных нарушений со стороны противника.
В ночь на 5 мая изменений оперативной ситуации на линии соприкосновения подразделений Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и ВС Азербайджана не зафиксировано. Азербайджан продолжил нарушать режим прекращения огня, помимо стрелкового вооружения применяя также 60-мм минометы и реактивные системы залпового огня типа TR-107. Передовые подразделения АО НКР в основном воздержались от ответных действий.